ru ua

Жителі Анголи зловживають "Вікіпедією" як піратським файлообмінником

Жителі Анголи зловживають "Вікіпедією" як піратським файлообмінником Фото: мобільні жителі Анголи (African Business Magazine)

У файли онлайн-енциклопедії ангольці вбудовують піратський контент, поширюючи його через групи "Фейсбука"

Жителі Анголи вбудовують у файли онлайн-енциклопедії "Вікіпедія" піратські фільми і музику та поширюють їх у групах соціальної мережі Facebook. Про це напередодні в березні повідомило видання Motherboard.

Як наголошується, в 2014 році Wikimedia і провайдер Unitel запустили в Анголі проект Wikipedia Zero.

Мета проекту — дати жителям країн, що розвиваються, вільний доступ через мобільний Інтернет до Wikipedia та інших проектів "Вікімедіа", таким як сховище зображень Wikimedia Commons. Доступ до всіх ресурсів Wikimedia для клієнтів Unitel є безкоштовним. Аналогічний проект під назвою Free Basics має і Facebook.

Через вкрай високі для Анголи ціни на Інтернет (2,5 долара за 50 Мб при середній річній зарплаті у 720 доларів), його межі для багатьох ангольців обмежуються безкоштовним доступом до Facebook і Wikimedia. Ангольці завантажують відео - і аудіофайли португальська розділ "Вікіпедії" (Ангола — колишня колонія Португалії), іноді використовуючи для цього jpeg і pdf-файли. Потім всі посилання публікуються в закритій групі в Facebook на 2700 передплатників.

Згідно з описом Wikimedia Angola на FB.com, дана група створена для обміну музикою, фільмами, фотографіями та аніме через Wikimedia.

Жителі Анголи зловживають "Вікіпедією" як піратським файлообмінником

Перетворення енциклопедії файлообмінник турбує редакторів "Вікіпедії". Крім того, що такі дії порушують правила сайту, редакторам проекту доводиться регулярно вичищати сайт від піратського контенту. Втім, однозначного вирішення цієї проблеми поки що немає.

Незважаючи на те, що адміністрація блокувала групи ангольських IP-адрес, постраждали при цьому люди, що використовують "Вікіпедію" в благих цілях. Ручне видалення всіх завантажень з Анголи забирає у редакторів занадто багато часу. Один з варіантів вирішення проблеми — обмежити написання та редагування статей, залишивши при цьому вільним читання.

Представниця Wikimedia Foundation Джульєт Барбара порівнює ситуацію в Анголі з іншою країною, що розвивається — Кубою. Там свіжі фільми, музика, ігри і новини поширюються через нелегально ввезені на острів знімні носії ("флешки"). Тоді як у Парагваї 20-річний програміст знайшов слабке місце в Messenger, завдяки якому через Facebook Free Basics можна вийти в повноцінний Інтернет.

Менше з тим, найефективніше вирішення проблеми є очевидним - це повноцінний Інтернет за доступними цінами для всіх жителів Анголи.

Нагадаємо, раніше міністр освіти і науки України Сергій Квіт закликав учених розвивати українську "Вікіпедію".