ua en ru

У травні на ринок нерухомості вийшли спекулянти, - експерти

У травні на ринок нерухомості вийшли спекулянти, - експерти У травні у забудовників активно скуповували житло для перепродажу

Купівельна активність у травні на ринку первинної нерухомості столиці виявилася несподівано високою. Про це РБК-Україна стало відомо з публікації на ABCNews.

За оцінками старшого консультанта компанії City Development Solutions Вікторії Погасій, загальне зростання кількості угод за підсумками останнього весняного місяця становив 20% порівняно з квітнем. Однак середня ціна за місяць впала на 6-10% до 1 тис. дол. (23,6 тис. грн) за квадратний метр.

Дно навпомацки

Значна активність була викликана виходом на ринок спекулянтів, які до цього кілька місяців поспіль проявляли себе вкрай слабо.

"За оцінками наших експертів, які проводили спеціальні дослідження, в травні 40% квартир покупці придбали як інвестиції, а не для поліпшення власних житлових умов", - розповідає начальник департаменту продажів корпорації "Укрбуд" Оксана Голобородько. Вона пояснює, що таким чином люди рятують свої гривневі заощадження.

З колегою солідарна і Олеся Перчак. За її даними, найбільш ходові 1-2-кімнатні квартири в 75% випадків купуються як інвестиційні. В "Аркаді" повідомляють про 45% угод, укладених з покупцями, що входять у клуб постійних клієнтів.

Експерти оцінюють вихід спекулятивного капіталу на ринок як симптом того, що столична "первинка" вже намацує дно. "Спекулянти, можливо, зрозуміли це і користуються випадком: таких "шоколадних умов" покупки житла від забудовників вже може не бути", - вважає президент українського представництва міжнародної федерації фахівців з нерухомості FIABCI Олександр Бондаренко.

Квартири як гарячі пиріжки

Основним драйвером купівельної активності стала гнучка цінова політика забудовників - вони не скупилися як відкриті, так і на завуальовані знижки.

"Забудовники в травні продовжували розширювати дисконтні програми, - пояснює Вікторія Погасій. - Якщо в квітні верхньою межею дисконту при 100% оплаті був показник 20%, то протягом травня забудовники цю планку підняли: покупець, готовий викласти всю суму, міг отримати знижку 30%". Характерно, що завуальований демпінг був відзначений не тільки в економ-сегменті, де він вже звичним, але і серед житла високих класів - там теж пропонувався 30%-дисконт.

Нагадаємо, з акціями та іншими програмами лояльності в травні виступили практично всі гравці ринку. "Укрбуд" реалізовував свої об'єкти з 5-20% знижкою за умови 100%-ої оплати, "Аркада" на тих же умовах - з 3-21% дисконтом, "Київміськбуд" знижував ціни для покупців на 20-30%.

Ціни просіли

Саме акційні програми і знизили середню ринкову вартість квадратного метра житла. "Після зниження вартості та впровадження різного роду акцій ціни знизилися. Можна сказати, що сьогодні ціни на багато квартири в новобудовах відповідають попиту", - вважають в ХК "Київміськбуд".

За даними CityDevelopmentSolutions, середня ціна на квартири економ-класу в травні була 18 тис. грн за квадратний метр. Комфорт-клас продавався за ціною 22,5 тис. грн, бізнес-клас - на 31,6 тис. грн, преміум - по 53 тис. грн за квадратний метр.

Всього в травні на первинному ринку столиці були відкриті продажу в 194 новобудовах, де були виставлені 38 тис. квартир. 75% пропозиції склав бюджетний сегмент.

За оцінкою експертів, червень виявиться неврожайним для забудовників. Традиційне літнє затишшя відчутно знизить активність покупців. За оптимістичними прогнозами, кількість угод може зменшитися на 10%. А якщо "літню сплячку" погіршать депресивні споживчі настрої, продажу просядуть на 15-30%.

Щоб утримати темпи робіт, забудовникам доведеться вишукувати власні та додаткові кредитні кошти. В іншому випадку до осені столичний ринок нерухомості загрожує поповнитися недобудовами.