ua en ru

Назар Холодницький: Якби ми нічого не робили, то всі би були задоволені

Назар Холодницький: Якби ми нічого не робили, то всі би були задоволені Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький заявив, що не покриватиме дії НАБУ, якщо вони виявляться винні

Із заступником генерального прокурора-керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назаром Холодницьким спілкуємося в його кабінеті в приміщенні, яке ГПУ віддала під нещодавностворену прокуратуру поряд з дитячою лікарнею "Охматдит". Перед інтерв’ю просимо, що бесіда була відвертою. "В мене невідвертих розмов немає, але плакатися і виливати душу теж не буду", - поправляючи краватку, запевняє нас Холодницький.

У керівника антикорупційної прокуратури, якій нещодавно виповнилося вісім місяців, доволі просторий кабінет з акваріумом та монітором відеоспостереження, на який виводиться стеження за кількома зонами будівлі САП, зокрема, приймальнею.

Інтерв’ю відбулось на наступний день після того, як для з’ясування відносин в кабінеті генпрокурора Юрія Луценка зустрілись керівники САП, НАБУ та ГПУ. Холодницький говорить, що та зустріч була дуже гаряча. Про що йшлося на тій зустрічі, чи чекати народним депутатам нових кримінальних справ, яку "справу Коломойського" розслідує САП, про все це керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький розповів кореспондентам РБК-Україна.

РБК-Україна: 17 серпня ви та директор НАБ України Артем Ситник зустрічалися з генеральним прокурором Юрієм Луценко. Розкажіть, про що говорили та чи задоволені результатом.

Назар Холодницький: Говорили про ситуацію, що склалася в діяльності правоохоронних органів взагалі, діяльності ГПУ, я відокремлюю в цьому випадку САП, і НАБУ, зокрема. Це події 5 серпня – обшуки в НАБ України, які, як потім виявилося, були взагалі не обґрунтованими та безрезультатними. І, відповідно, наступні події… У нас багато всяких таких моментів чомусь випадає на п’ятницю. Навіть боїшся, що завтра буде (інтерв’ю відбулося у четвер 18 серпня - ред.)(посміхається).

Також обговорювали непорозуміння минулої п’ятниці (12 серпня співробітники ГПУ затримали двох детективів НАБ України, які за їхніми твердженнями вели за ними спостереження – ред.), коли я з директором НАБ України відкривали у Львові територіальне управління. Обговорили всі "наболілі" питання. Розмова була довгою. Як правильно сказав пан Богдан Витвицький (позаштатний радник генпрокурора, екс-помічник федерального прокурора США - ред.), інколи вона була "hot" - гаряча, інколи - напружена, інколи - спокійна, але ця розмова мала відбутися. Так далі тривати не могло.

Мною було вирішено, що я туди (на спільний брифінг генпрокурора Юрія Луценка та директора НАБ України Артема Ситника - ред.) не йду. По-перше, в мене були дві важливі зустрічі. По-друге, нехай суспільство інформують керівники тих відомств, чиї підлеглі стали учасниками вказаних подій. Сподіваюся, що конфлікт вичерпаний, що всі сторони зробили правильні висновки, що потрібно діяти відповідно до закону.

Всі ці непорозуміння розпочалися з того, що, мабуть, одна сторона хоче діяти суворо згідно чинного закону, а інша постійно шукає, як би цей закон потрактувати по-своєму. Але я вважаю, що якби це сталося б в 2005-2006 роках, то, можливо, і не було такого резонансу. А коли в країни вкрадений Крим, коли окупована частина сходу, коли нависає реальна військова небезпека – вторгнення з боку наших "любих" сусідів, такі конфлікти, звичайно, не на руку всім, окрім того самого Путіна. І тут ми всі повинні розуміти, що внутрішні події можуть набрати якихось зовнішніх проявів, чого ми не можемо допустити. Щоб не було як в тому анекдоті: "Коли "білі" виганяли з лісу "червоних", потім "червоні" "білих", а потім прийшов лісник та вигнав і перших, і других…".

Назар Холодницький: Якби ми нічого не робили, то всі би були задоволеніРБК-Україна: Щодо результатів розмови. Тепер розслідуванням справи займатиметься СБУ. Ви вірите в об’єктивність розслідування? Роль арбітра передається СБУ…

Назар Холодницький: Служба безпеки не стає арбітром, але перед зустріччю нами було вирішено, що будемо рекомендувати СБУ, як слідчий орган. В поліції зараз реформи, переатестації. Боїмося, щоб не загубилося десь за іншими подіями. В СБУ досить сильне слідство, тому поки немає підстав не довіряти цьому органу. Але ми маємо розуміти, що, хто би не був слідчим, все-одно процесуальний керівник – прокурор. І всі нитки все-одно ведуть в Генпрокуратуру.

Саме тому я запропонував, щоби не було потім ніяких непорозумінь, щоб не з’явився там прокурор з братньої нам іншої прокуратури, до складу групи прокурорів включити прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

РБК-Україна: Чи достатньо одного прокурора? І скільки загалом прокурорів буде у групі процесуальних керівників по цій справі?

Назар Холодницький: Це визначатиме генпрокурор. Враховуючи, що нас (співробітників САП - ред.) мало, я прийняв рішення, що це буде хтось один. Думаю, це буде рівень начальника відділу Антикорупційної прокуратури. Але це не буду я особисто, щоб знову не було звинувачень в упередженості.

РБК-Україна: Коли можна очікувати завершення розслідування?

Назар Холодницький: Сьогодні зранку (інтерв’ю записувалося 18 серпня - ред.) я вже дав вказівку детективам, прокурорам і процесуальним керівникам підготувати провадження з нашої сторони, щоби завтра зранку підписати супровідний лист на генпрокурора та максимум до понеділка це провадження скерувати до Генеральної прокуратури України.

РБК-Україна: Все ж, на скільки часу розтягнеться слідство?

Назар Холодницький: Це залежить від слідства. Я не є і не буду процесуальним керівником. Будемо тримати на контролі. Усім вигідно, щоб слідство закінчилося якнайскоріше. Але є питання. Генпрокурор озвучив претензії до антикорупційних органів. Ми повідомили, що в нас обґрунтовані запитання до Генпрокуратури – питання затримання, утримання (співробітників НАБ України - ред.), ті славнозвісні підвали, які мені вже самому цікаво піти подивитися, що це за приміщення. І питання спецназу, який прибув на захист, а не для штурму, як це намагаються подати. Нехай слідство встановлює. Будь-які коментарі можуть бути неправильно сприйняті.

РБК-Україна: Чи допускаєте ви, що за результатами слідства "всіх собак повішають" на НАБ України?

Назар Холодницький: Ми нічого не виключаємо. Саме тому САП і долучилась, щоб брати участь у процесуальному керівництві і розслідуванні цих проваджень, бо, відверто кажучи, можливо, такі спроби й будуть. Ми – за спільну роботу. Я про цю спільну роботу говорю ще з травня. Мене поки що не чують чи не хочуть чути...

РБК-Україна: Щодо підвалів та затримання. РБК-Україна опублікувало протоколи допитів співробітників НАБУ. Там є декілька цікавих моментів. По-перше, один із затриманих осіб не називає себе співробітником НАБУ, а вказує, що безробітний. По-друге, там немає жодної згадки про тортури.

Назар Холодницький: В кожній ситуації треба ставити себе на місце тих людей. Уявіть, що вас допитують чи "спілкуються" з вами п'ять-сім чоловік. Звичайно, ви не будете казати, що є якісь тортури. Вірно? Наведу приклад. Всі, хто потрапляє в СІЗО, дуже часто дають будь-які покази, лише б звідти вийти. По Криму, наприклад, до мене доходить інформація, що хтось із затриманих прокурорів, перебуваючи в СІЗО, давав на мене якісь покази по минулим справам. Тому це досить суб’єктивно. На самих показах ніколи не можна будувати справу.

РБК-Україна: Чи були з постраждалих "зняті" побої?

Назар Холодницький: Знаю, що і працівники НАБУ, і працівники ГПУ зверталися до медичних закладів. Хтось досі перебуває в лікарні, наскільки мені відомо. Знову ж таки, це питання суб’єктивне. Можна перебувати в лікарні, бо є така потреба. А можна просто перебувати в лікарні до досягнення 21 дня, як це часто було…З такими випадками я зустрічався на практиці, коли, наприклад, потерпілі від дорожньо-транспортних пригод навмисно перебували в лікарнях до 21 дня, щоби збільшити тяжкість злочину винуватцю пригоди.

РБК-Україна: Хто, зрештою чоловік, який у протоколі значиться безробітним? Він співробітник НАБУ?

Назар Холодницький: Там викинуті деякі протоколи допитів і пояснень. Новий КПК не передбачає такого виду документу як пояснення в рамках провадження. На підставі чого, з посиланням на які статті вони взагалі були відібрані, невідомо. З іншого боку, наскільки я розумію, що це є протокол допиту в рамках провадження про замах на слідчого Суса, то виникає конфлікт інтересів. Чи має право керівник слідчого підрозділу розслідувати замах на самого себе? І де буде тут об’єктивність?

РБК-Україна: Якщо повернутися до витоку конфлікту, ви для себе зрозуміли, з чого все розпочалось?

Назар Холодницький: Якщо говорити про першопочатки, вже після півроку роботи, напевно, що це була спроба створення цього департаменту…

РБК-Україна: Тобто все почалося зі створення департаменту з розслідування особливо важливих злочинів у сфері економіки?

Назар Холодницький: Не тільки з цього. Все почалося з того, коли ми на вимогу закону витребували з ГПУ перше провадження, а нам його не дали. Це той самий Назарук, про якого було перше запитання на прес-конференції, заступник начальника СБ в Житомирській області, яке ми повернули в Генпрокуратуру після трьох місяців очікування.

Потім у лютому створили цей департамент. Відповідно до регламенту, при створенні будь-якого нового підрозділу свої візи має поставити кожен заступник Генпрокурора. І, коли мені прийшло положення про цей департамент для вивчення, я чітко зазначив, що вважаю його незаконним, оскільки він дублює функції Головного слідчого управління в частині слідства та Департаменту процесуального керівництва в частині процесуального керівництва. Якщо проаналізувати провадження, які в них є, це не лише економіка. І замах на життя – це не економічний злочин. І прослуховування – не економічний злочин. Тим не менш департамент називається "економічних злочинів".

На жаль, мої зауваження не були враховані. Антикорупційне бюро після останніх подій, мабуть, нікому неугодне. І, мабуть, потрібно створити якусь квазі-структуру, яка формально чи неформально буде здійснювати такі ж повноваження.

Потім були питання по підслідності, які я підіймаю з березня. Поки написано, що суддя - це наша підслідність, то, вибачте, ніхто інший, крім нас, не має права оголошувати підозри суддям.

У нас вже була ситуація у Донецькій області, коли в березні прокуратура області оголосила підозру судді. Протягом квітня, травня та половини червня вони не проводили жодних слідчих дій, а коли строки виходили, вони згадали, що це підслідність НАБУ. І нехай НАБУ закінчує. Ми справу почитали, а там є запитання. Виходить так, що одні викривають злочинців, піаряться, розказують, які вони круті, але в суд ніхто не може направити той піар. А потім кажуть: "САП чи НАБУ, це ваша підслідність. Ви закінчуйте!". І хочуть робити прокурорів антикорупційної прокуратури відповідальними за докази, до збору якого вони на початку були не причетні. Так не можна. Це маніпуляція. І це було не перше провадження. Їх було багато. Згадайте перипетії, які фактично тривають з березня.

Назар Холодницький: Якби ми нічого не робили, то всі би були задоволеніРБК-Україна: Громадські активісти називають департамент з розслідування особливо важливих злочинів у сфері економіки - "департаментом Кононенка-Грановського". За вашою інформацією, ці два народних депутати дійсно впливають на цей департамент?

Назар Холодницький: Це такі ярлики, хештеги. В мене жодної інформації про причетність Кононенка чи Грановського до цього департаменту немає. Можливо, активістам відомо більше.

РБК-Україна: Чи не пов’язуєте ви ускладнення стосунків між ГПУ та НАБУ зі справою Одеського припортового заводу? Там було декілька цікавих моментів. По-перше, всім відома історія, коли у пані Ткаченко забрали телефон із перепискою у вайбері…

Назар Холодницький: Найсмішніше, що я не бачив цю переписку, а лише чув про неї.

РБК-Україна: ЗМІ писали, що цей завод має дві сфери впливу - "Народний фронт" і БПП. Деякі люди з БПП мають вплив на Генеральну прокуратуру. Чи не пов’язуєте ви процес конфронтації зі справою ОПЗ?

Назар Холодницький: Будемо відвертими. Якщо б САП і НАБУ нічого не робили, то не було би жодної критики. За виключенням того, що нічого не робиш. А коли почалася масована інформаційна атака і на САП, і на НАБУ, коли активно розповідають, що немає вироків, хоча за сім місяців роботи, розуміючи, що вироки важко зробити, коли інші роками не могли їх досягти, тоді розпочинаються якісь порівняння.

РБК-Україна: Згідно звіту НАБУ, є два обвинувачувальні вироки…

Назар Холодницький: Вже трохи більше. Але це були вироки, винесені на підставі угод про визнання винуватості. Сам факт того, що ці моменти починають різними експертами на різних телеканалах мусуватися. Помітна чітка кампанія про вкладення в голови людей, що ці структури не потрібні (НАБУ та САП, - ред.), багато грошей платять їм.

От й інший наш колега (в кабінет голови САП заходить голова НАБ України Артем Ситник. Вітається та виходить з кабінету чекати - ред.).

Якби ми нічого не робили, то всі би були задоволені. А коли почали наступати на хвіст і тим людям…Беремо того самого Онищенка. Всі ж вважали, що він недоторканий. "Міс Україна" спонсорує. Такий ідол. Але ж всі не святі. Зараз ці колишні ідоли передають нам вітання з Лондона.

РБК-Україна: Ви можете сказати, хто стоїть за цією кампанією? Пан Ситник говорить, що восени він вже очікує масштабну дискредитаційну кампанію.

Назар Холодницький: Ні. Конкретних імен не знаю. Але по інтонаціях, публікаціях, по виступах на деяких каналах, газетах, можна, мабуть, якісь висновки робити.

РБК-Україна: Які висновки?

Назар Холодницький: Що хтось хоче донести до людей…

РБК-Україна: Це люди з оточення президента?

Назар Холодницький: Це люди, афілійовані до деяких партій.

РБК-Україна: Партії БПП?

Назар Холодницький: В тому числі прокоаліційних.

РБК-Україна: "Народний фронт" чи БПП?

Назар Холодницький: Побачите. Я не називаю жодної партії. Я розумію, ви хочете сенсацію. "Холодницький сказав, що головними корупціонерами є БПП". Не скаже він поки що цього. Це все видно. Все настільки не приховано, що навіть виглядає смішно.

РБК-Україна: Яка кінцева ціль?

Назар Холодницький: Кінцева ціль – дискредитувати, ліквідувати, зробити департаментом ДБР чи іншого правоохоронного органу…Вже зараз деякі експерти почали казати, що краще було б, якби це був департамент.

РБК-Україна: Це ви маєте на увазі коментар екс-генпрокурора Віктора Шокіна?

Назар Холодницький: І його, в тому числі. Можна і ДБР взагалі ліквідувати, і всіх розігнати, і залишити все, як було. Попередні заяви були, що молоді та не досвідчені. "А ми от такі старі та досвідчені. Своїм досвідом вам допоможемо". На що у мене є дуже проста відповідь – вже 25 років допомагали досвідом, до-допомагались до того, що рівень – «нижче плінтусу». Досить!

РБК-Україна: Чи вдасться дискредитувати НАБ України та САП?

Назар Холодницький: А ми побачимо. Поки що це все емоції. Судити потрібно буде по сухим фактам. Затримали суддю Чауса (суддя Дніпровського райсуду Києва Микола Чаус - ред.), вели його довго, нудно. Він був попереджений. Всі подробиці ви знаєте. "А от вони дали йому втекти". І це кажуть люди – експерти, юристи, кандидати юридичних наук.

РБК-Україна: Щодо Чауса. Чи вдасться переконати парламент позбавити його суддівської недоторканності?

Назар Холодницький: Вдасться. Ми вже здійснюємо розсекречення деяких даних. По Чаусу ми зробили все якнайшвидше. Я вдячний голові Верховного суду Ярославу Романюку, який спеціально на день вийшов з відпустки, щоб розглянути наше подання. Це дійсно вияв патріотизму, бажання щось змінювати.

РБК-Україна: Можемо очікувати розгляд цього питання 6 вересня в Раді?

Назар Холодницький: У вівторок зранку, 16 серпня, це подання вже було у Верховній раді. Ми, фактично, зробили його за два дні. На черзі – комітет Князевича (комітет з правової політики та правосуддя - ред.). Потім – пленарне засідання. Комітет можна скликати й до 6 вересня. 6 вересня вже можна питання винести в сесійну залу.

Я думаю, що ми ще до засідання комітету покажемо розсекречений запис відеоспостереження, де буде чітко видно, як він брав (хабар - ред.), розмовляв, торгувався, як на базарі. Там цікаво.

РБК-Україна: Зараз звинувачують парламент, що він дозволяє втекти Чаусу, адже позачергову сесію для зняття суддівської недоторканості не скликають, тому що депутати на канікулах. Навіщо це тоді було робити зараз, невже не можна було зачекати, поки не запрацювала б Рада?

Назар Холодницький: Не можна було. Чаус хотів взяти гроші ще в травні. Але хтось попередив, що його "пасуть". І перша сума була 100 тисяч (доларів - ред.). Після того, як йому сказали, що за ним слідкує НАБУ, сума виросла до 150 тисяч. І він спеціально вийшов на три дні з відпустки, щоб написати вирок і взяти гроші. Ми його затримали 9 серпня, а 10 серпня він вже знову мав іти у відпустку. Слідство зараз перевіряє такий варіант, що він вийшов з відпустки, щоб взяти цей хабар і піти. Ми не могли сказати: "Слухай, Чаусе, ми тебе тут ведемо. Верховна Рада зараз на канікулах. Почекай до 6 вересня".

РБК-Україна: Давайте обговоримо решту кримінальних справ. Коли нардеп Олександр Онищенко буде оголошений в міжнародний розшук?

Назар Холодницький: Директор НАБУ Артем Ситник сказав, що 21 серпня. Я його до цієї дати зобов’язав. Там зараз питання полягає в перекладі. Щоб ви розуміли, потрібно перекласти близько однієї тисячі аркушів – допити, схеми. Ми порахували, що для перекладу на англійську потрібно 75 тисяч гривень. Це тільки переклад. Потрібен ще й час, щоб це все перекласти.

РБК-Україна: Чи є ще кримінальні провадження проти діючих народних депутатів?

Назар Холодницький: Немає. Але будуть.

РБК-Україна: Коли регламентний комітет розглядав подання по Онищенку, генеральний прокурор Юрій Луценко заявляв, що подання будуть і на інших депутатів.

Назар Холодницький: То запитуйте Луценка. Я думаю він не просто так це казав. В нього є провадження, які ГПУ має закінчити до 2017 року. Генеральний прокурор не може кидатися словами на вітер, тому чекаємо.

РБК-Україна: Давайте повернемося до справи по Одеському припортовому заводу. Яка в нас там зараз ситуація?

Назар Холодницький: Нормально. Відсторонили від посади Перелому (заступника голови "Нафтогазу", голову Наглядової ради Одеського припортового заводу Сергія Перелому - ред.). На жаль, апеляційний суд змінив запобіжний захід на домашній арешт. Задоволені чи не задоволені – це вже інше питання, але ми рішення суду виконуємо. Вони не тікають. Це добре. Чаус – втік.

РБК-Україна: Чи планується ще когось арештовувати по справі ОПЗ?

Назар Холодницький: Поки що не планується. Я націлив слідство і процесуальних керівників на якнайшвидше завершення цього провадження.

РБК-Україна: Коли справу передадуть до суду?

Назар Холодницький: Залежить від того, на скільки швидко сторона захисту буде ознайомлюватися із матеріалами. Захист може читати том справи три тижні. Ми плануємо завершити слідство до кінця вересня.

РБК-Україна: Як просувається справа військового прокурора сил АТО Кулика?

Назар Холодницький: Це "дєтіще" мого першого заступника Максима Грищука.Це його відповідальність, його процесуальне керівництво, і я впевнений, що він цю справу доведе до свого логічного завершення.

РБК-Україна: Пам’ятаєте інтерв’ю Кулика, де він розповідав, що справа проти нього сфабрикована за вашої участі. Він звинувачував вас у вимаганні хабаря у депутата Верховної ради Автономної Республіки Крим…

Назар Холодницький: …Віце-президент США був замішаний у передачі хабаря. Він був посередником. Можна всяку маячню читати. Це, по-перше.

Дійсно, до призначення на посаду, я був першим заступником прокурора Криму в екзилі. Оскільки прокурор Криму тривалий час був на лікарняному і у відпустці, фактично, більше, ніж півроку я був виконувачем обов’язків прокурора автономії.

Ганиш – це перший депутат-сепаратист, якого ми зловили після оголошення підозри Генпрокуратурою. Коли нам передали цю справу з ГПУ, була лише «гола» підозра, а людина вже сиділа під вартою. Треба було розслідувати. Ми спроміглися за короткий строк часу зібрати докази, які підтвердили його вину.

В чому обвинувачується Ганиш? Сторона захисту постійно каже, що ми його обвинувачуємо за голосування на референдумі. Ні. Ми його звинувачуємо за голосування уже в квітні 2014 року після анексії за Конституцію «Республіки Крим», коли він був депутатом Верховної ради АРК, що підтверджується численними відеозаписами, де видно на табло, що присутні 88 депутатів, у тому числі він. "0" - проти, "0" - утрималися, всі - за. Висновок – логічний. По-друге, обвинувачуємо, що він у вересні 2014 року балотувався як самовисуванець до Феодосійської міської ради Республіки Крим першого скликання, відповідно до російського законодавства. Вибачте мене, це як називається?

Назар Холодницький: Якби ми нічого не робили, то всі би були задоволеніРБК-Україна: Кулик каже, що ви у нього наче б то вимагали 200 тисяч доларів.

Назар Холодницький: Кулик заявляв, що це було на підставі його рапорту, хоча це повна неправда. Як ми встановили з опублікованої ухвали Печерського районного суду, коли затримали цих двох прокурорів… Ця справа була розпочата ще у липні 2015 року, ще задовго до Кулика і його рапорту. Людина приписує собі ті подвиги, до яких взагалі не має відношення. По-друге, коли я дізнався про це, то, чесно кажучи, мені було дуже боляче, що процесуальні керівники, які там були та, які зараз під слідством, приїхали до Києва після подій на сході. Обоє вони – представники Донецької прокуратури. Коли стало питання по визначенню прокурора, який буде здійснювати процесуальне керівництво над Ганишем, до мене цей прокурор спеціально підійшов і каже: "Это дело чести. Они разбомбили мой дом. Я теперь здесь в общагах". Я подумав, може, дійсно, патріотичний порив і покаже свою позицію на цьому. Саме тому я вирішив доручити процесуальне керівництво саме цим прокурорам.

Я з Ганишем взагалі бачився один раз, коли його затримали і привезли в прокуратуру Криму. Потім, коли йому обрали запобіжний захід тримання в СІЗО, я жодного разу з ним не спілкувався. Тому це все чергова брехня.

Мені, дійсно, було не по собі, коли я про це все дізнався. Розумієте, коли ти не маєш доступу до Криму, дуже важко зібрати докази, але ми спромоглися. Завдяки телеканалу ATR та Чорноморській телерадіокомпанії ми знайшли відповідні відеодокази тих подій. Вони виїхали з Криму та змогли якось вивезти і всі дані. Свідки, в тому числі кримські татари, і весь комплекс доказів нам давав беззаперечні факти того, що він винуватий у цьому злочині.

Моя позиція була незмінною, і залишається такою. На жаль, люди, які були моїми підлеглими, в силу того, мабуть, думали, що я був молодшим від них по віку, і вони мені нічим не зобов’язані… Чи, можливо, це була заздрість через те, що я займаю вищі посади, ніж вони…Не знаю. Але є підозри, люди сидять в СІЗО, і до мене доходить інформація, що, наче б то один з них тепер розповідає, що я знав про цей хабар; йому там угоду пропонують, лиш би на мене покази дав…

Слова – це слова. Мабуть що велися якісь негласні слідчі дії. Хай покажуть записи, де я курую, чи кажу: "Давай бери чи неси гроші". Але тут я по собі впевнений, бо знаю, що там таких записів немає. Це справа принципу, не тільки мого, а взагалі Держави. Не можна продавати країну, а потім балотуватися в новостворені окупаційні органи, як нічого не бувало. Потім їхати в країну і вважати, що це нормально.

Така ж сама ситуація по іншому депутату Севастопольської міської ради – Галічію, якого ми зловили на КПП «Каланчак» у вересні. Він взагалі не розумів, що відбувається. Він вважав, що це все нормально. І, коли я спробував з ним поспілкуватися, він мені казав: "А что? Крым - это Россия. Здесь ничего плохого нет…" От такі заяви були. І по сумі. Звідки він взяв 200 тисяч? Я не знаю.

По-третє, така особливість керівника в сучасній корумпованій Україні, що всі "під нього беруть гроші". Я не виключаю і до мене доходять чутки, що зараз неодноразово мною представляються в судах, що от просить Назар Іванович винести таке рішення. Люди, яких я взагалі не знаю. Шахрайство 80-го рівня.

Вкотре закликаю всіх не вірити особам, які представляються моїм іменем з метою схилити до тих чи інших дій!!!

РБК-Україна: Давайте обговоримо ще дві справи. По-перше, справу Коломойського. В інтерв’ю РБК-Україна голова НАБУ казав, що це ви витребували у ГПУ справу Коломойського по 2003-2004 роках. Про що йде мова, в чому Коломойського підозрюють?

Назар Холодницький: Я колись казав, що наш основний удар – це нова корупція. Але, ми не забуваємо й про стару. Так чи інакше, після листопада 2017 року всі справи з ГПУ, які є корупційними, мають перейти по підслідності до НАБУ. Ми навмисне не втручаємося в жодну справу Майдану, Януковича тому що слідство розпочалось, нехай закінчують. Є департамент Горбатюка (департамент спеціальних розслідувань ГПУ - ред.), Юрій Віталійович (Луценко - ред.) демонструє нові затримання. Навіщо у людей забирати чужий хліб? У нас своїх котлет багато.

Моніторячи Єдиний реєстр досудових розслідувань, ми встановили, що, дійсно, є така справа, де, начебто, ми зараз перевіряємо, «Коломойський давав, а Пінчук брав». Там зараз приблизно така фабула.

Ми цю справу пробували витребувати. ГПУ її довгий час не давала. Потім, врешті-решт, здалась - віддала. На наше здивування, справа виявилася, такою тонюсінькою. Ми зараз проводимо слідство. Я не виключаю виклики Коломойського. Хай приходить. Будемо раді бачити. Запропонуємо "кофе пить" (сміється - ред.). Це я перебільшую… Інших топ-посадовців чи олігархів. Нам потрібно встановити істину в цій справі.

РБК-Україна: Чи є шанси створення Спеціалізованого антикорупційного суду? Якщо так, то коли, і від чого це залежить?

Назар Холодницький: Антикорупційний суд, за великою мірою, є перехідним органом, який повинен виконати свою роботу. На даний час, є необхідність його створення, оскільки ми бачимо, що судова реформа постійно гальмується. Антикорупційний суд дозволить збільшити і чисельність справ, і наші результати. Як буде через два, три, п’ять років – час покаже.

РБК-Україна: До кінця року він може бути створений?

Назар Холодницький: Навряд. Це об’єктивно. Так само, як ДБР.

РБК-Україна: А коли реально?

Назар Холодницький: Чесно – не знаю. Мене запитували, а що буде з ДБР? А я в грудні казав: "Люди, ви робіть щось зараз, бо березень прийде швидко". Тоді був Новий рік, ніхто не слухав. А потім, 29 лютого, дзвонять: "А ви ж казали.." Я ж казав. А далі що?

А пам’ятаєте березень? Всі ґвалт кричали, що справи стали, все пропало. Так само і тут.

Якби конкурс на директора ДБР завершився в червні, а він тільки розпочався в червні, то можна було б говорити про якийсь мінімальний запуск в січні. За тиждень вересень, а у нас досі навіть немає директора. НАБУ своїми темпами, напевно, в тому частково заслуга і самого Ситника, спромоглося набір в штат зробити. "Допомагали всім селом", як то кажуть. А ДБР – це вдвічі більша структура. Тому не все так просто.

Так само по судах. Можна закон прийняти, а коли ті суди запрацюють?

РБК-Україна: Тобто антикорупційний суд і ДБР можуть запрацювати не раніше середини наступного року, в кращому випадку?

Назар Холодницький: Ви – оптиміст.

РБК-Україна: Яка ситуація з можливістю надання НАБУ права прослуховувати чиновників? Законопроект зареєстрований. Чи є шанси, що Рада його схвалить вже цієї осені?

Назар Холодницький: Треба. Шанси великі. Законопроект пройшов комітети. Події 5 та 12 серпня підтверджують, що, все-таки, НАБ України потрібні такі повноваження.

РБК-Україна: Чи буде протидія в парламенті?

Назар Холодницький: Думаю, буде.

РБК-Україна: Від кого?

Назар Холодницький: Подивимось. Зараз монополію на прослуховування має СБУ, і ніхто не хоче, щоб такі ж повноваження мало НАБУ.

РБК-Україна: Яка ситуація із справою по проекту "Стіна"? Хто проходить по справі та які перспективи?

Назар Холодницький: Заслухали. Дали вказівки. Чекаємо виконання. Поки що ніхто не проходить. Подивимось, де та "Стіна", скільки тої "Стіни", і чи вона є взагалі. Я не виключаю, що найближчим часом буде відрядження туди, де "Стіна" має бути чи є побудована. Знаєте, можна зробити фотографію з одного місця, а можна з іншого і казати, що її немає. А можна сфотографувати Велику китайську стіну і сказати, що це та "Стіна".

Слова, публікації – це одне, але єдиною юридичною силою є протоколи з місця події.

РБК-Україна: Ви вірите, що генеральний прокурор є незалежним? Яка ваша оцінка діяльності генпрокурора?

Назар Холодницький: Це – некоректне запитання, бо в цій всій ситуації, чехарді, що була, найважче мені. Бо, що Луценко, що Ситник – окремі органи, а я – формально структурний підрозділ. В ГПУ, коли їм треба, то вони згадують, що я – заступник генпрокурора, а коли не треба, то й не згадують.

Я підтримую НАБУ, бо наглядаю за ними, фактично, також за них відповідаю. Хоча, я не покриватиму їх, якщо буде їхня вина. Провинилися? Я вас вигороджувати не буду тому, що ви просто НАБУ. Такого не буде. Але ми розуміємо, що в тій ситуації, яка відбувається, НАБ України та САП потребують підтримки. Це як дитина, якій вісім місяців, і вона починає робити перші кроки. А проти нас кидають дорослих 25-річних дядьків в обличчі СБУ, ГПУ, які все знають, мають оперативні і неоперативні можливості, знають всі підводні течії. Потім порівнюють: "Ми, прокурори, маємо п’ять тисяч зарплати, але направили 300 справ, а НАБУ має 30 тисяч зарплати, а направили п’ять справ. Це ж зрада. Їх треба розігнати". Це – неправильно. Це – маніпуляція. Добре, що більшість громадян це прекрасно розуміє.

РБК-Україна: Які у вас відносини з Луценком?

Назар Холодницький: Партнерські. Юрій Віталійович сказав, що в нас партнерство. Телефон є (киває на робочі телефони - ред.). Можу набрати.

РБК-Україна: А по мобільному?

Назар Холодницький: Мобільний всі хочуть слухати. Інколи набираю. Але, які відносини? Відносини генпрокурора і заступника генпрокурора, який намагається законно й автономно діяти в своєму підрозділі.

РБК-Україна: Ви вірите в те, що ця конструкція, запропонована Луценком та Ситником, життєздатна?

Назар Холодницький: Час покаже. Я хочу вірити в те, що в нас не буде тих прикрих конфліктів, які відбулись у п’ятницю. Потім ще прикордонники з КОРДом і військовою прокуратурою ще свій ляпас дали. І цей обшук по прослуховуванню, який розпочався в НАБУ, а вийшло як в тому анекдоті, що вийшли самі на себе. Ми вже розібралися. Заявником виступило СБУ. Вони виявили факт незаконного прослуховування. Але, після обшуку виявилося, що телефони, які слухались, були власне і надані СБУ. І вийшло, як в тому анекдоті: "Справу треба розслідувати так, щоб не вийти на самих себе…"

Мені, наприклад, цікаво, чим закінчиться ця справа із прослуховуванням. Я пропоную всім нам тримати її на контролі, і кожен раз на брифінгу запитувати генерального прокурора, заступника Столярчука, який курує цю справу, а що ж там, чим ті обшуки закінчилися, а що з тією справою?

Знаєте, 12-15 разів НАБУшники приходили до мене з санкціями на обшуки в ГПУ. Але я, розуміючи всю «тендітність» та складність ситуації, санкції не давав. Не тому, що я – заступник генерального прокурора і, формально, частина ГПУ, а тому, що є речі, які не можна робити. Є речі, в яких потрібно дотримуватись етики. Тут потрібно по телефону домовитися. Я вважав, що це неправильно -- іти з обшуками в ГПУ. Я тоді з Ситником дуже сперечався. Вони на мене ображалися. Казали: "Він такий самий, як і всі прокурори". Були різні моменти.

Хто такий детектив? Це, фактично, слідчий. І кожному детективу прокурор добрий до того часу, поки погоджує його клопотання. А коли не погоджує: "Все, прокурор – поганий. Це злочинна влада…". Прокурор повинен бути тим, хто фільтрує на законність дії слідчих та детективів.

Я знаю точно, що під час подій 12 серпня працівники НАБУ діяли, відповідно до ухвал слідчих суддів. Я знаю, що працівники ГПУ, навіть, якщо вони виявили ту квартиру, не мали права самі туди іти розслідувати. Вони повинні були викликати поліцію чи СБУ, але не самим іти. Тепер вже мене фактично нічого не зв’язує іти з обшуками в ГПУ. А там таких проваджень, по яких можна піти на обшуки – море. Але ж я цього не роблю. Треба бути розумнішим.

РБК-Україна: А наскільки велика гарантія збереження домовленості, що "ви не чіпаєте наших, ми не чіпаємо ваших"?

Назар Холодницький: Не було такої домовленості, що один іншого не чіпає. Жодної не було домовленості. Просто, коли одні роблять свою роботу, а інші тільки шукають, за що би вкусити перших, замість того, щоб робити свою роботу..

РБК-Україна: У співробітників ГПУ така сама правда. Вони теж кажуть, що просто роблять свою роботу, а за ними слідкують.

Назар Холодницький: Точно знаю, що ми діяли в межах закону, і є великі питання до ГПУ.

Розмовляли Максим Каменєв та Надія Андрікевич