ua en ru

Ринок юридичних послуг в Україні

Ринок юридичних послуг в Україні

Ринок юридичних послуг є як механізмом надання правової допомоги клієнтам, так і платформою для отримання досвіду в даній сфері.

Варто зауважити, що престиж юридичних професій в Україні зростає протягом багатьох років, так як така робота обіцяє хорошу фінансову віддачу. Офіційно в Україні зареєстровано близько 130 вузів в яких викладають право, кожен з них випускає певну кількість фахівців у сфері правознавства, проте лише частина з них працює за профілем. Безумовно, юристи різняться в знаннях, досвідченості та манері підходу до роботи. Як і в будь-який інший професії, в українській юриспруденції виживають найсильніші. Сучасний юрист повинен враховувати всі «принади» української політичної ситуації, бути гнучким у роботі з клієнтами і витримувати конкуренцію. Саме ці фактори на сучасній українській юридичній ниві вирішують долю юристів з усієї країни.

У приватному секторі юридичної практики України працюють як приватні фахівці, так і об'єднання законників під початком фірм. У 2000-х спостерігається збільшення попиту на послуги приватних юристів, які часто є універсальними фахівцями: оформлення документів, правові консультації, представництво в суді в якості адвоката і багато іншого в рамках закону. Варто зауважити, що подібні консультації дають і державні чиновники, але це чисто безкоштовна державна діяльність, яка часто не так своєчасна й уважна до клієнтів, як приватна практика. Крім того, свої послуги надають об'єднання адвокатів і сервіси юридичних консультацій в Україні як наприклад: de-jue.ua/lawer-consult-ukraine/

Серед інших, варто відзначити частина консультуючих юристів, для яких робота з клієнтами не їсти основним джерелом заробітку, наприклад вчені, викладачі ВНЗ і т.д. Також популярними є юридичні фірми (як і українські, так і з іноземним капіталом) і консалтингові фірми, для яких правові послуги є частиною прайс-листа.

Деякі університети в своєму складі мають певні підрозділи, як наприклад юридичні клініки, де початківці юристи напрацюють досвід і стаж, надаючи правову допомогу незахищеним верствам населення, але це теж безкоштовна частина правової консультації, хоча, з особистого досвіду, такі клініки найчастіше є трампліном для в майбутньому успішних високооплачуваних приватних юристів.

Скласти уявлення про місце юридичних послуг в Україні можна по інфографіці:

Американська модель вузькоспеціалізованих юристів для України не підходить: тут головним критерієм успіху є твоя універсальність. Це стосується в основному самостійних юристів. Звичайно, останнім часом багатьма українськими фірмами взято курс на галузеву і індустріальну спеціалізацію.

Індустріальну спеціалізацію в Україні в основному представляють юридичні відділи промислових фірм, які вирішують правові завдання на рівні локального виробництва. Фірм, спеціалізованих на конкретних галузях дуже мало, так як клієнт часто сам вирішує, в яку фірму йому звернутися з його справою: Ви ж не будете вирішувати проблеми з податками у фірмі, що славиться своїми рішеннями сімейних спорів. Зі збільшенням вливання іноземного капіталу на Україні в юридичних фірмах все частіше запитують послуги «юристів-міжнародників», які погоджують правовий аспект при підписанні контрактів, продажу / купівлі компаній, де однією із сторін є іноземна представництво.

Ринок юридичних послуг в Україні порівняно молодий, що не може не відбитися на спектрі представлених послуг і фахівців, але позитивна динаміка все ж є, помітні серйозні результати в роботі над створенням надійної подушки для клієнтів, яка має на увазі довіру і затребуваність українських юристів у різних сферах правового регулювання.