Через України в Митному союзі назріла криза

НовиниІнше    09.08.2013 - 09:42

Мінськ і Астана, всупереч Москві, не заборонили з наш шоколад. У них свої інтереси.

В шоколадній війні Росії з Україною Кремль вже зазнав геополітичне поразку. Як ми повідомляли, слідом за Москвою, якій не сподобався шоколад «Рошен», в цю війну на першому етапі вступили Білорусь, Казахстан, Таджикистан і Молдова, теж вирішили вивчити українські цукерки. Але єдиного фронту не вийшло: абсолютно всі потенційні союзники Москви оголосила, що наші солодощі їм сподобалися і ніхто не буде «вимітати» їх зі своїх ринків. Від Кишинева такого кроку можна було очікувати: вони вже кілька років не цікавляться смаками Москви (там до влади прийшла прорумунська коаліція), та й у Душанбе зовсім не збираються вставати по стійці смирно після будь-якого дзвінка з Кремля. Але Мінськ і Астана адже союзники, які теж зацікавлені у входженні України в МС. Однак ...

Своя сорочка. «У Білорусі та Казахстані розуміють, що ТЗ буде повноцінним тільки з Україною. Але є обережними, тому що усвідомлюють: Москва готова дати Києву преференції за їх рахунок, - розповів нам джерело в українських дипколах. - Але це не основна причина їх нинішнього демаршу. Мінськ і Астана незадоволені тим, як розподіляються загальні доходи в МС, тому готові підтримувати певні кроки Кремля тільки в обмін на економічні преференції. І, розуміючи свою залежність від Москви, вони іноді шукають привід висловити особливу позицію ».

У Москві з такою оцінкою, природно, не згодні. «Це звичайний процес: у нас знайшли щось в українському шоколаді, у них не знайшли, - каже російський політолог Кирило Танаєв. - Це, до речі, свідчить, що всі країни в МС зберігають свій суверенітет ». А ось його український колега Кость Бондаренко вважає інакше: «Ми ще раз переконалися, що в МС далеко не все гладко. У Мінську й Астані зрозуміли, що навіть всередині МС зберігаються можливості блокування їхніх товарів: таким же чином завтра російський Держспоживнагляд знайде бензопірен в казахському кумисі або радіоактивне волокно в білоруському текстилі. Виступаючи проти антиукраїнських санкцій, вони страхують на майбутнє себе. Крім цього, у Мінська й Астани є маса приводів бути незадоволеними ситуацією в МС. Згадайте: президент Казахстану Назарбаєв навіть у своєму новорічному виступі заявив, що ТЗ не дає Казахстану того, чого від нього очікували ».

Поле для гри. На думку джерела в дипколах, протиріччя всередині МС дають можливість Україні зіграти на них: «У цьому плані для нас важливий статус спостерігача: ми будемо знати про всі проекти рішень союзу. І завжди буде можливість заблокувати багато рішень через Білорусь чи Казахстан ». Правда, член комітету у закордонних справах Верховної Ради від ПР Микола Солошенко такий підхід не поділяє: «Гра на суперечностях - не найкращий підхід. Тому що сьогодні так зіграєш ти, а завтра так само зіграють проти тебе ».

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
On Top