ua en ru

Forbes: Екс-губернатор Донецької області звинувачує Тимошенко у ще одному вбивстві

Екс-губернатор Донецької області Володимир Щербань під час допитів у Генпрокуратурі, які відбулися в квітні-травні 2012 року, звинуватив екс-прем'єра Юлію Тимошенко у вбивстві бізнесмена Олександра Момота.

Forbes відзначає, що в своїх свідченнях він заявив, що вбивство Щербаня замовили екс-прем'єр-міністри Павло Лазаренко і Юлія Тимошенко. Крім того, він упевнений, що в їхніх інтересах нібито був убитий і директор компанії Індустріальний союз Донбасу Олександр Момот. Щербань також припускає, що Лазаренко причетний до вбивства президента футбольного клубу Шахтар Ахатя Брагіна.

Видання пише, що на відміну від попередніх свідків звинувачення Ігоря Марьінкова і Сергія Зайцева, Володимир Щербань - людина відома. У 1994-1996 роках він очолював Донецьку облдержадміністрацію, був народним депутатом України II-IV скликань. З Євгеном Щербанем його однофамілець був добре знайомий, Такако вони дружили сім'ями і мали спільні бізнес-проекти. Крім того, партнерів пов'язувала і політика: обидва були членами Ліберальної партії України, а у Верховній Раді входили в одну фракцію.

Вбивство Момота

Як пише Forbes, з прошлгодніх показань Щербаня випливає, що восени 1995 року він разом з Віталієм Гайдуком, Євгеном Щербанем і Сергієм Тарутою створили в Донецьку корпорацію Індустріальний союз Донбасу, яку очолив Олександр Момот. Ця компанія закуповувала газ, у тому числі в Туркменістані і у компанії Республіка Ігоря Бакая.

За його словами, Лазаренко регулярно "дошкуляв" його питаннями, чи будуть підприємства області купувати газ у ЄЕСУ. Крім цього, у Донецьку область також регулярно приїжджала Тимошенко, яка намагалася домовитися з керівниками підприємств про прямі поставки газу. За словами Щербаня, в цьому питанні Тимошенко проявляла наполегливість і чотири рази намагалася особисто зустрітися з ним, але він особистого спілкування уникав і відправляв на зустрічі свого заступника Гайдука.

Екс-глава Донецької ОДА також відзначає, що супротивником приходу на газовий ринок регіону компанії Тимошенко був і Євген Щербань. Але першою жертвою в газовому конфлікті став не він, а Олександр Момот. Згідно зі свідченнями Щербаня, 16 травня 1996 року він летів до Києва на нараду до президента. У літаку його помічник Володимир Омельченко доповів, що до нього заходили Гайдук з Момотом і показували документи, згідно з якими корпорація ІСД до кінця року повинна заробити близько $ 110 млн. Також Омельченко розповів, що днями в Донецьк приїжджала Тимошенко, і Момот з Гайдуком задали їй резонне питання: навіщо потрібна корпорація ЄЕСУ, якщо ІСД і без неї може заробити такі гроші, маючи на увазі $ 110 млн.

"Я після почутого скипів і сказав помічникові, щоб вони чекали мене і нічого без мене не вирішували, тому що їх просто могли вбити. Я вважав, що для них існувала реальна небезпека, оскільки, на мою думку, до вбивства Ахатя Брагіна причетні люди з Дніпропетровського регіону. За оперативною інформацією, яку я отримав від СБУ і МВС, я знав, що до цього вибуху причетні донецькі угруповання, які мали тісні зв'язки з дніпропетровським кримінальним світом ", - сказано в свідченнях.

Після повернення з Києва Щербань, за словами екс-глави Донецької ОДА, влаштував Гайдуку та Момоту догану за те, що ті розповіли Тимошенко про можливі доходи ІСД. "Я їм сказав: щоб мати можливість ці гроші дістати, зацікавлені люди не зупиняться навіть перед вбивством і їм тепер загрожує велика небезпека. Після цього ми ще десь годину посиділи на роботі, і я поїхав додому. Через кілька хвилин мені зателефонував мій помічник Омельченко і сказав, що зі слів начальника СБУ йому стало відомо, що тільки що застрелили Олександра Момота ", - йдеться у свідченнях.

Після цього випадку конфлікт Щербаня з Лазаренком посилився. Влітку 1996 року вони зустрілися біля Кабміну і до ранку проговорили. У ході бесіди Лазаренко ще раз спробував переконати Щербаня в тому, що газ в Донецький регіон має поставляти ЄЕСУ, але знову безуспішно. "Тоді Лазаренко сказав, що до кінця осені він мене прибере з посади і" поховає ". При цьому сказав, що я взагалі пошкодую, що народився на світ. Я цю загрозу сприйняв як загрозу вбивства, так як дуже недавно було скоєно вбивство Момота, і я був чітко впевнений, що воно було організоване Лазаренка і Тимошенко в інтересах бізнесу останньої ", - цитує Forbes свідчення Щербаня.

Він першим із свідків звинувачення назвав Тимошенко і Лазаренко організаторами вбивства Момота. Видання нагадує, що в 2003 році Луганський апеляційний суд визнав винними у цьому злочині членів банди Євгена Кушніра, які також проходили у справі про вбивство Щербаня. Самі злочинці у своїх свідченнях про причетність до вбивства Момота Лазаренко і Тимошенко не згадували.

Вбивство Щербаня

Forbes також пише, що в справі про вбивство Щербаня екс-губернатор прямо заявив, що здогадувався про те, що Лазаренко має намір усунути бізнесмена. За словами свідка, до того часу (липень 1996 року) конфлікт між ним і Лазаренко набрав обертів. Лазаренко нібито звинуватив представників Донецької області в організації невдалого замаху на нього під час візиту в регіон в липні 1996 року.

Після інциденту Володимира Щербаня відчитали на засіданні уряду, і він відлетів у відпустку в США. В Україну Щербань повернувся в серпні 1996 року і зустрівся з Євгеном Щербанем. За словами свідка, під час цієї зустрічі Щербань був схвильований, говорив про стеження і прямо зізнавався, що його скоро вб'ють.

"Євген мені сказав, що за ним стежать люди Лазаренка і Тимошенко. Він упевнений, що вказаними особами прийнято рішення про його фізичному усуненні. Євген також розповідав про те, що неодноразово зустрічався з Тимошенко і Лазаренко, і Тимошенко намагалася нав'язати йому рішення про необхідність працювати щодо постачання газу з ЄЕСУ, а він був категорично проти цього. Тимошенко тиснула на нього, погрожуючи впливом Лазаренко, висловлювала погрози розправою. Євген розумів, що ці погрози - явно не порожні, що його можуть убити ", - сказано в свідченнях екс-губернатора .

Володимир Щербань умовляв одного виїхати в США, де у нього був будинок, але той відмовився. Сам Володимир Щербань вирішив не баритися: 2 жовтня 1996 року він склав повноваження губернатора і полетів до Греції до сестри дружини. На допиті Щербань зізнався, що головним подразником в Донецьку для Лазаренка і Тимошенко був саме він, але Євгена Щербаня було усунути набагато легше. У Греції екс-губернатор через свого помічника Володимира Омельченка дізнався про вбивство Євгена Щербаня.