"На Кіпрі знаходяться 14,5 млрд. євро з України" - посол

Четвер 11 квітня 2013 10:30

Журналістка "Сьогодні" поспілкувалася з Надзвичайним і Повноважним послом Республіки Кіпр в Україні Евагорасом Вріонідесом
Посол Республіки Кіпр розповів «Сьогодні», що спровокувало фінансова криза в його країні, скільки українських депозитів в її банках, чому не ввели податок на депозити до 100 тисяч євро і чому українці переїжджають жити на острів.
Ім'я: Евагорас Вріонідес

Народився: 8 листопада 1965 року на Кіпрі

У 1992 році отримав ступінь магістра ділового адміністрування в Університеті Ферлі Дікінсона (США). У 1996-му почав діпкарьеру з посади аташе по протоколу і консульських справ в МЗС Кіпру. Працював в посольствах Кіпру в Мексиці, Португалії, Канаді. З 2009 року працює в Києві. З червня 2011 року є Надзвичайним і Повноважним послом Республіки Кіпр в Україні. «Я з сім'єю живу тут майже 4 роки, - розповів посол. - Оскільки ми з середземноморської країни, нас просто шокує кількість випадного у вас взимку снігу. Коли в Києві був рекордний снігопад, у нас вдома було +28 ° С, і всі йшли на море! Але нам тут подобається. Україна - гарна країна з великою кількістю парків, музеїв і церков ».

- Пане Вріонідес, що спровокувало кризу на Кіпрі?

- Головна проблема, яка спровокувала банківський криза в нашій країні, - це великі інвестиції, які зробили два найбільших кіпрських банку в економіку Греції. Кілька років тому, ще до початку фінансової кризи в Греції, кіпрські банки «лаїків Банк» і «Банк Кіпру» придбали велику кількість державних облігацій Греції. Потім у Греції почалися труднощі, і ці облігації істотно впали в ціні, що відразу ж вплинуло на економіку нашої невеликої країни. Водночас останніми роками відбувалося поступове роздування фондового ринку Кіпру, який у підсумку лопнув, як мильна бульбашка.
Ще однією причиною став надмірно розрісся сектор нерухомості. На Кіпрі будувалося величезна кількість житла, яке не відповідало попиту і потребам населення, що також вплинуло на загальну економічну ситуацію на Кіпрі. І остання причина, яка призвела до кризи на Кіпрі, - значно розрісся банківський сектор, в якому для країни немає такої необхідності. (Загальна сума вкладів становить 70 млрд євро при ВВП Кіпру в 24 млрд євро. - Авт.)
- Чому російським і українським громадянам було вигідно тримати свої накопичення не в Швейцарії, наприклад, а у вас?

- Незважаючи на ситуацію, яка зараз склалася в Республіці, досі вашим громадянам і росіянам вигідно вкладати свої кошти саме сюди. Це стосується не тільки депозитів. Діловий клімат, бізнес-клімат на Кіпрі залишився таким же привабливим, як і був до кризи. Корпоративний податок в Україні, наприклад, становить більше 20%, а у нас після підвищення цього виду оподаткування з 10% до 12,5% все одно виходить майже в два рази менше. При цьому всі інші моменти, що стосуються ведення бізнесу, обслуговування рахунку і т.д. залишилися без змін, а податок на доходи від капіталу досі дорівнює нулю.

Бізнесменам все так само вигідно реєструвати компанію на Кіпрі, що економить їм чимало коштів для відкриття дочірніх компаній в інших країнах. При цьому при продажу свого бізнесу підприємець не платить жодного податку.

Є ще один важливий момент. Як ви знаєте, з часів СРСР між нашими країнами діяло Угода про уникнення подвійного оподаткування. Під час візиту Віктора Януковича в листопаді 2012 року на Кіпр в ці угоди були внесені істотні зміни. Але поки вони не ратифіковані, і на даний момент між нами досі діють прийняті при СРСР норми. Таким чином, незважаючи на березневе рішення Єврогрупи, Кіпр залишається досить привабливою країною для ведення бізнесу.

- Чому для оподаткування була обрана сума в 100 тисяч євро, а не, наприклад, 50 тисяч або 150 тисяч?

- У відповідності з європейським законодавством, всі вклади до 100 тисяч євро мають гарантію недоторканності і підлягають обов'язковому поверненню. І саме тому парламент Кіпру так жорстко виступив проти першого речення Єврогрупи, згідно з яким пропонувалося обкласти податком вклади менше 100 тисяч євро. Тепер на прикладі Кіпру всі побачили, що депозити, які не перевищують 100 тисяч євро, залишаються захищеними при будь-яких обставинах.

Також треба розуміти, що 100 тисяч євро залишаються недоторканними. Податком, процентна ставка якого ще не визначена, будуть обкладатися суми понад 100 тисяч євро. Тобто якщо у когось депозит в 110 тисяч євро, то тільки 10 тисяч євро будуть обкладені податком.

- Чи є дані, скільки на Кіпрі вкладів з України?

- Наскільки нам відомо, це десь $ 14,5 млрд. Все інше - банківська таємниця.

- Коли слід чекати відміни заходів щодо обмеження руху капіталів на Кіпрі?

- Рух капіталів в невеликих сумах вже відбувається. Зберігається і можливість зняття готівки невеликими сумами. Ми очікуємо, що протягом місяця всі обмеження будуть зняті.

- Чи справді Кіпр став місцем, куди масово переїжджають громадяни Росії?

- Двері Кіпру відкриті не тільки для європейців, але і для жителів третіх країн. А згідно з новим законодавством, будь-яка людина, що купив в Республіці нерухомість вартістю понад 300 тисяч євро, автоматично отримує постійний вид на проживання. Звичайно ж, росіяни та українці часто вибирають Кіпр для проживання через сприятливого клімату, смачної кухні ... До того ж ми є православною країною і знаходимося досить близько як від України, так і від Росії. Цілком можливо, що велика кількість ваших співвітчизників приваблює на Кіпр також і сприятливий бізнес-клімат.

- Чи немає побоювань, що незабаром кіпріотів на рідній землі буде менше, ніж слов'ян?

- Не думаю. Історично так склалося, що географічне положення острова століттями привертала чимало гостей-завойовників, але все одно кіпріоти вижили. Ми не бачимо небезпеки для виживання кіпрської нації у великій кількості проживаючих тут росіян та українців. Варто уточнити, що більшість з тих, хто має нерухомість на Кіпрі, проживають тут фактично кілька тижнів або кілька місяців в році - тобто розглядають Кіпр виключно як місце свого відпочинку. Хоча зараз важко сказати, скільки українців проживає на Кіпрі - немає точних даних.

- Як криза позначилася на туристичному секторі Кіпру?

- Незважаючи на кризу, всі наявні в нас дані свідчать про те, що наближається туристичний сезон буде достатньо гарячим. Кіпр є популярним напрямком для українських громадян, і, на нашу велику радість, в цьому сезоні ми очікуємо, що кількість українських туристів подвоїться, а можливо, і потроїться. У 2012 році Кіпр відвідали близько 20 тисяч українців, в цьому році, за найскромнішими підрахунками, ми очікуємо 40 тисяч.

Впевненість у такій цифрі вселяє кілька факторів. По-перше, в минулому році лише одна авіакомпанія літала в нашому напрямку. Тепер перельоти на Кіпр будуть здійснювати дві авіакомпанії. По-друге, з вересня 2012 року введена електронна система оформлення віз, що полегшує шлях українського туриста на острів.

- Чи немає через кризу проблем з розрахунком між українськими та кіпрськими турфірмами за надані послуги?

- Офіційних даних про виникнення яких-небудь проблем не надходило. Але природно, що в перші дні банківської кризи, в кінці березня протягом декількох днів, проблем просто не могло не бути.

Хочу відзначити, що в останні дні березня в Києві проходила туристична виставка, де я зустрічався з представниками турфірм, для яких Кіпр є одним з головних напрямків. Жодних скарг ніхто не висловлював, і всі з нетерпінням чекали початку курортного сезону.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся