ua en ru

"Ти не існуєш": звіт міжнародних правозахисників про тортури і викрадання людей на Донбасі

"Ти не існуєш": звіт міжнародних правозахисників про тортури і викрадання людей на Донбасі Правозахисники стверджують, що в будівлях СБУ в Харкові, Маріуполі, Краматорську та Ізюмі влаштовані секретні в'язниці
“За більш ніж два роки конфлікту на сході України десятки, якщо не сотні цивільних були викрадені, незаконно утримувалися під вартою без зв'язку із зовнішнім світом і піддавалися тортурам. Згідно свіжому звіту правозахисних організацій Amnesty International і Human Rights Watch, який опинився в розпорядженні РБК-Україна, до подібних нелегітимним затримань причетні як збройні формування самопроголошених "народних республік", так і українські силовики, зокрема СБУ.

За більш ніж два роки конфлікту на сході України десятки, якщо не сотні цивільних були викрадені, незаконно утримувалися під вартою без зв'язку із зовнішнім світом і піддавалися тортурам. Згідно свіжому звіту правозахисних організацій Amnesty International і Human Rights Watch, який опинився в розпорядженні РБК-Україна, до подібних нелегітимним затримань причетні як збройні формування самопроголошених "народних республік", так і українські силовики, зокрема СБУ.


Обидві сторони конфлікту утримують під вартою мирних жителів без пред'явлення офіційних звинувачень, дотримання процесуальних норм, можливості правового захисту, в зв'язку з рідними і близькими. В описаних правозахисниками випадках, українські влада та проукраїнські збройні формування затримували цивільних за підозрою у зв'язках з проросійськими сепаратистами, а ті, у свою чергу, звинувачували затриманих у шпигунстві на користь української влади. Втім, нерідко ці звинувачення не підтверджувалися формальним наслідком, а затриманих відпускали на свободу тільки щоб поміняти на своїх полонених.

"Це дає підстави припускати, що, можливо обидві сторони утримують під вартою цивільних осіб, як своєрідну "валюту" при обміні полоненими",- йдеться в звіті.

Правозахисники відзначають, що відсутність принципу верховенства закону на підконтрольних сепаратистам територіях, "порушує права ув'язнених, позбавляючи їх будь-яких важелів законного та ефективного впливу на ситуацію". Але, немало в звіті критикуються і дії українських силовиків і добровольчих батальйонів, таких як "Правий сектор", які порушують міжнародні зобов'язання щодо запобігання тортурам і дотриманню прав ув'язнених.

Окрему увагу в документі приділяється і так званим "незаконним місцях утримання". Про наявність таких місць раніше заявляли і представники Підкомітету ООН по запобіганню катуванням. У травні підкомітет перервав свій моніторинговий візит в Україну з-за того, що СБУ не дозволила групі спостерігачів відвідати місця, де за наявною у них інформацією незаконно утримувалися затримані.

Згідно зі звітом, в будівлях СБУ в Харкові, Маріуполі, Краматорську та Ізюмі влаштовані секретні в'язниці. Людей утримують таємно, родичам кажуть, що вони не у них. Назва звіту You don't exist - цю фразу "Ти не існуєш" співробітник СБУ сказав одному з фігурантів звіту Костянтину Безкоровайному.

“Ми отримали переконливі дані з багатьох джерел, що станом на червень 2016 року, принаймні 16 осіб залишаються в таємному ув'язненні в харківському підрозділі СБУ. Українська влада заперечує використання будь-яких інших, крім офіційних, місць попереднього ув'язнення. У Києві і заявили, що не мають інформації щодо заявлених правопорушень з боку СБУ, задокументованих у цій доповіді",- зазначають правозахисники.

Amnesty International та Human Rights Watch -- міжнародні громадські організації, які відстежують дотримання прав людини з самого початку збройного конфлікту на сході України. Вони засновують свій звіт на 18 задокументованих випадках тривалого незаконного позбавлення волі, за 9 з кожної сторони. Більшість описаних подій відбулися в проміжок з початку 2015 року, після підписання останніх Мінських угод, до середини 2016 року. Правозахисники провели загалом 40 зустрічей з жертвами, свідками, членами їх сімей, адвокатами, представниками міжнародних організацій, офіційних і неофіційних груп, що беруть участь в обміні полоненими, представниками української влади і самопроголошеної "ДНР".

В документі описується лише частина задокументованих випадків - деякі жертви попросили авторів не публікувати їх історії, побоюючись помсти.РБК-Україна публікує три історії, які описані правозахисниками і раніше не були широко відомі, а також повний текст звіту.

Двічі винний

Вадима (ім'я змінено), 39-річного ріелтора з Донецька, незаконно позбавили волі і катували як українські силовики, так і проросійські сепаратисти - для обох сторін конфлікту він був шпигуном.

Вранці 9 квітня 2015 року він сів у автобус до Донецька в підконтрольному владі Слов'янську. На блокпосту "Георгіївський" біля Курахова почалася звичайна процедура прикордонного контролю - солдати забирали паспорти пасажирів. Озброєний чоловік, у якого був паспорт Вадима, наказав йому вийти з автобуса з речами, а водієві – вирушати далі. Троє озброєних людей в камуфляжі без розпізнавальних знаків провели ріелтора в невелику будку на блокпості, де його обшукали і відібрали телефон. В документах у Вадима знайшли бейдж організатора травневого "референдуму" про відокремлення Донбасу. Після цього йому його ж ременем зв'язали руки за спиною, одягли мішок на голову, поставили на коліна, обізвали "сепартистским головорізом" і почали допитувати про контакти в Слов'янську.

Озброєні солдати затиснули Вадима на задньому сидінні автомобіля і кудись повезли. Він каже, що вони їхали дві години, а потім його протягли через ворота з блокпостом. Потім один з військових сильно вдарив його по попереку і крикнув: "Привіт від Гарбуза!". Вадим зрозумів - затримання пов'язане з його подругою Мариною (ім'я змінено), яка була під таким позивним у "розвідці ДНР". Вадим доглядав за сестрою Марини, Наталією (ім'я змінено). Та кілька тижнів тому натякнула йому, що будь-які дії української армії представляють для Гарбуза інтерес. Напередодні, по дорозі з Донецька до Слов'янськ, Вадим подзвонив Наталії і повідомив, що бачив кілька українських танків і бронетранспортерів.

Ще кілька годин Вадима допитували в підвалі: з'ясовували його зв'язку з Гарбузом і ще якимись людьми, імен яких він не впізнавав. У ріелтора знайшли 20 г золота і готівка, одержана від клієнта у Слов'янську - запитували, як він використовує свої накопичення в терористичній діяльності, і де зберігає зброю та гроші. Вадим докладно описує тортури:

“До пальців прикріпили два дроти і крутили ручку якоїсь машини... Я почув хрускіт - через мене побіг електричний струм. Я завив від болю... На голові був мішок, тому їх я не бачив. Вони всі задавали питання. Один наказав стати на коліна і співати гімн України... Про мою спину і живіт гасили сигарети. Напевно, це тривало годинами. Я втратив лік часу. Зрештою, мене залишили одного, прикутого до стійки на стіні. Вранці до мене підійшов конвоїр, зняв з мене наручники, дав води, відвів мене в туалет. Він запитав, чи можу я поворухнути лівою рукою. Я спробував - зламані два пальці... Потім все почалося знову. Судячи з різними голосами, їх було кілька. З мене зняли Наручники, штовхнули мене на підлогу і били. Потім знову прикували до стійки. І знову катували електрошоком. І знову били".

На другий день змісту, як зазначив Вадим, конвоїри відвели його до маленького, темному гаражу. Щоб потрапити всередину, треба було повзти. Стеля був дуже низький - неможливо було стояти в повний зріст. Гараж був розділений навпіл, за перегородкою знаходився ще один полонений. В секції, відокремленої Вадиму, були ліжко, відро для сміття і бочка води. Людина за перегородкою розповів Вадиму, що його тримають тут вже 2 місяці, і, судячи з уривків розмов охорони, вони на базі "Правого сектора".

Ще через день Вадима знову кудись повезли. У підвалі будинку, оточеного багатьма озброєними солдатами, він провів наступні кілька тижнів, прикутий наручниками до батареї. За цей час ріелтора кілька разів допитували, били, "але не так жорстоко, як у попередньому місці". Одного разу застосували електрошок, але в цілому задовольнялися побоями.

На допитах Вадим залишався в мішку, як і тоді, коли в камеру входив хтось із службовців або вартових. Часто він чув крики інших заарештованих під час допитів. Іноді йому приносили поїсти два рази в день, іноді - тільки один раз, а в деяких випадках взагалі не годували протягом декількох днів. За шість тижнів зміст Вадиму лише двічі дозволили поголитися і прийняти душ. З обривків розмов охорони і слідчих, Вадим зробив для себе висновок, що знаходиться на території СБУ.

22 травня 2015 в камеру увійшли троє військовослужбовців. Один з них наказав Вадиму зняти мішок і на камеру проговорити, що "його завербувала Наталія, сестра Марини, кодове ім'я Гарбуз, з метою "привернути його до розвідки на території України", і він закликає український уряд взяти під контроль обох".

.Вадиму дали зрозуміти, що його відпустять, якщо він погодиться співпрацювати. Він зробив все так, як його просили. На нього знову одягли мішок, вивели з будівлі, сховали його на задньому сидінні авто і відвезли кудись через кілька блокпостів. Коли машина, нарешті, зупинилася, Вадиму наказали вийти, лягти обличчям вниз, полічити до ста і тільки тоді піднятися. Сказали, що в кишеню поклали 200 гривень і паспорт, щоб він зміг дістатися додому.

Через кілька хвилин Вадим підвівся, зміг зупинити таксі. Від водія дізнався, що зараз 8:00 ранку, 22 травня, і він недалеко від Курахове. 23 травня Вадим повернувся в Донецьк

24 травня 2015 знайомий, пов'язаний з розвідкою "Міноборони ДНР", запропонував йому пройти стандартну процедуру для всіх, хто повернувся з полону українського". Вадим погодився, попередньо пройшовши ретельний медичний огляд, щоб зафіксувати травми, пов'язані з тортурами. 25 травня Вадим з'явився в колишню будівлю СБУ в центральній частині Донецька. Слідчий "розвідки ДНР", який назвався Дмитром, поставив кілька запитань про полон і сказав, що Вадим заарештований. При цьому не назвав жодної причини такого рішення.

Вадима замкнули в тісній камері. У одного з трьох його співкамерників був мобільний телефон. Він дозволив Вадиму подзвонити своїй матері. В камеру відразу забігли кілька озброєних чоловіків і почали кричати "Якого ... ти це робиш?" Вони кілька разів вдарили його чобітьми і кулаками.

Вадим не мав доступу до адвоката, йому взагалі не дозволяли контактувати із зовнішнім світом, але охорона брала передачі з їжею від його матері. Камера була розміром 3,5 на 2 метри, пристосована для чотирьох ув'язнених. Серед його співкамерників були, як і підозрювані в "шпигунстві", так і звичайні п'яниці і порушники комендантської години.

За наступний місяць Вадима допитували кілька разів - його звинувачували в тому, що він був завербований українськими силами для шпигунства за силами "ДНР".

“Я неодноразово просив їх дати мені можливість пройти медичний огляд, пояснював, що має намір подати позов проти України в Європейський суд з прав людини, але вони не слухали: "Вистачить байки розказувати! Навіщо вони повертали твої документи і дали гроші на проїзд, якщо не завербували тебе? Чому вони тебе взагалі відпустили? Краще зізнайся, якщо хочеш залишитися в живих",- розповідає ріелтор

31 липня Вадим зміг зателефонувати матері - це був перший контакт з кимось із близьких за два місяці. На наступний день слідчий "МГБ ДНР" зустрілася з Вадимом і повідомила йому, що "розібралася" в його ситуації, і він може бути вільним.

У грудні 2015 Вадим подав позов в Європейський суд з прав людини, звинувачуючи як українські збройні сили, так і влади "ДНР" в незаконному утриманні під вартою, жорстокому і таким, що принижує гідність, поводженні. Сьогодні його справа знаходиться на розгляді.

Дві гранати

Розповідаючи про порушення прав людини в самопроголошених республіках" Amnesty International та Human Rights Watch призводять в основному вже відомі приклади: арешт донецького професора Ігоря Козловського, волонтера групи "Відповідальні громадяни" Марини Черенкової, журналістки Марії Варфоломеєвої та громадського активіста Анатолія Полякова.

Правозахисники констатують: структур держбезпеки в так званих "ДНР" і "ЛНР" надана непомірно широка владу і повноваження. Звинувачення цих органів нерідко будуються на очевидно сфабрикованих доказів, а іноді і взагалі не вимагають ніякої доказової бази. Ще однією важливою проблемою "республік" залишається недоступність місць тримання ув'язнених для представників гуманітарних організацій.

Amnesty International та Human Rights Watch визнають істотний вплив Росії на керівництво "ДНР" і "ЛНР" і закликають використовувати його для того, щоб негайно припинити практику зникнення, незаконного тримання під вартою або змісту без зв'язку із зовнішнім світом. А також тортури і жорстоке поводження і притягнути до відповідальності всіх винних у таких порушеннях.

В кінці грудня 2015 року 23-річний блогер Юрій приїхав до батьків у Макіївку на літні канікули. В Київ він переїхав ще у 2014 на початку конфлікту, щоб продовжити навчання. Співробітники "МГБ" затримали хлопця 4 січня 2016 року в квартирі батьків, коли він був удома сам.

“Моя дружина повернулася додому десь близько чотирьох годин дня і помітила стаціонарний комп'ютер в коридорі біля дверей. Вона увійшла до вітальні й побачила нашого сина з трьома озброєними військовослужбовцями. Один був одягнений у військову форму, обличчя приховувала чорна маска. Двоє були одягнені в цивільний одяг. Футболка нашого сина була розірвана, а обличчя було у суцільних синяках. Військовослужбовці не представилися, лише сказавши, що вони з "МГБ". Вони сказали, що заберуть сина в ділянку для розмови",- згадує батько Юрія.

Він повернувся додому близько п'ятої вечора, коли обшук у квартирі вже майже завершився. Разом з дружиною вони підписали протокол обшуку, в якому зазначалося, що співробітники "МГБ" вилучають персональний комп'ютер, мобільний телефон Юрія і кілька прапорів України. Копію протоколу ніхто не залишив. Сказали тільки, що прапори - це "погано" і повели Юрія вниз по сходах.

Батьки поїхали слідом за ними на іншій машині в Донецьк, поки авто із затриманим не сховалося на території "МГБ" в центрі Донецька. Пізніше вони побачили, як їх сина ведуть через двір двоє озброєних співробітників – він був у наручниках і з чорним мішком на голові. Охоронець біля воріт, велів батькам їхати, тому що їхнього сина "триматимуть під вартою як мінімум три дні".

Через три дні співробітники "МГБ" повідомили батькам, що збираються тримати Юрія ще тиждень. Дозволили передати пакети з їжею, але так і не повідомили про причини затримання. 11 січня батьки Юрія звернулися із заявою в "прокуратуру ДНР" з проханням надати інформацію про затримання сина. Вони також зустрілися з представником офісу уповноваженого з прав людини "ДНР", який сказав їм, що в цьому випадку "омбудсмен" навряд чи зможе допомогти, оскільки "закони військового часу дозволяють МДБ" тримати осіб без звинувачення протягом одного місяця або навіть до двох місяців в разі необхідності".

Батьки кожні три дні приносили пакети з їжею для сина і безрезультатно просили надати хоч якусь інформацію. Зустрітися з Юрієм їм дозволяли зустрітися з Юрієм і не дозволяли найняти для нього адвоката.

11 лютого "прокуратура ДНР" повідомила батькам, що Юрія затримали за підозрою в причетності до екстремістської організації". Батьки попросили офіційних осіб "МГБ" підтвердити цей факт, але ті відмовилися надати будь-яку інформацію. Врешті-решт, 23 лютого слідчий "МГБ" повідомив їм, що Юрія підозрюють у причетності до партії "Свобода" і незаконному зберіганні зброї. Слідчий пояснив, що вже у відділенні в кишені піджака у хлопця знайшли дві ручні гранати, причому він сам зізнався в їх зберіганні.

Amnesty International та Human Rights Watch вважають такі звинувачення "сумнівними". За словами батьків Юрія, він надів піджак прямо перед виходом з будинку під конвоєм "МГБ" - чого напевно не зробив би, знаючи, що в кишені лежать гранти. Те, що Юрій визнав провину, дає підстави вважати, що це визнання, можливо, сталося під тиском погроз або навіть тортур.

У перші дні березня влади “ДНР“ пред'явили обвинувачення Юрію, засноване

на його письмовому визнання і фактичних доказів (тобто двох гранатах). Потім його перевезли в слідчий ізолятор Донецька. Як тільки його там зареєстрували, Юрій нарешті отримав доступ до адвоката, якого йому найняли батьки. Адвокат сказав батькам, що звинувачення в причетності до екстремістської організації зняті, зате Юрій піде до суду зі звинуваченням у незаконному зберіганні зброї. Адвокат також підтвердив, що Юрій підписав зізнання у зберіганні зброї і не збирається від нього відмовлятися. Незважаючи на численні звернення Юрія і його батьків, співробітники слідчого ізолятора не дозволили зустріч з сім'єю.

Суд над Юрієм повинен відбутися в кінці літа в Макіївці.

Депутат, якого не було

Близько 16:00 27 листопада 2014 кілька чоловіків у масках увірвалися будинку 58-річного Костянтина Безкоровайного, депутата міської ради Костянтинівки, стоматолога та активного члена Компартії України.

"П'ять чи шість чоловіків у масках, один з них з AK-47, пробили двері в будинок кувалдою і повалили мене на підлогу. Вони не представилися, натомість звинуватили мене в тому, що я терорист і сепаратист. Хтось притиснув мене ногою і іноді бив по ребрах, поки інші обшукували будинок",-- згадує він.

Закінчивши обшук, чоловіка заштовхали Безкоровайного в тонований

фургон без номерних знаків. Там вони наділи на полоненого наручники і натягнули пакет на голову. Після щодо нетривалої поїздки Безкоровайного відвели

в підвал, дали телефон, змусили зателефонувати дружині і зачитати підготовлену

мова: що він затримується, тому що потрібно "виступити на зборах" і залишитися для подальших уточнень".

Увечері Безкоровайного привели на перший допит. Його звинуватили у сприянні терористичній організації, але не надали жодних документів. Один з військових вдарив чоловіка особі і пригрозив направити "бороданів з "Правого Сектора" до дружини і дочки. "Мене вдарили чимось важким і погрожували, що зґвалтують і застрелять мене, якщо я не зізнаюся",-- згадує він.

Під час допиту Безкоровайному стало погано. Викрадачі забрали його в камеру, де двоє медичних працівників зробили йому ін'єкцію і стабілізували

стан. Після цього він сказав, що готовий зізнатися в чому завгодно. Слідчі продиктували йому визнання в тому, що він планував отруїти місцеву воду, і він погоджується працювати інформатором СБУ. Потім його змусили прочитати це на камеру.

На наступний день Безкоровайний почув, як його дружина запитувала у охоронця на вулиці, про те, що тут її чоловік і благала передати йому їжу та одяг. Охоронець стверджував, що Безкоровайного тут немає. Вже потім з розповідей родичів він зрозумів, що знаходився в ті дні в будівлі СБУ в Краматорську.

Кілька днів потому, озброєні люди посадили Безкоровайного в машину і перевезли спочатку в Ізюм, а потім в будівлі управління СБУ в Харкові, де він провів майже 15 місяців.

Разом з іншими затриманими його утримували в п'яти різних камерах на другому поверсі. Загальна кількість його співкамерників варіювалася від близько 70 на початку, до 17, включаючи його самого, перед звільненням. Людей тримали у восьми камерах, у перших чотирьох розміщували до 15 заарештованих; інші були розраховані на меншу кількість.

З грудня 2014 року до травня 2015 року Безкоровайний ні разу не виходив з камери подихати повітрям або розім'ятися. З травня 2015 року конвоїри двічі на місяць дозволяли затриманим недовго гуляти в маленькому обгородженій дворі. Охоронці часто скаржилися, що змушені платити за їжу заарештованих "з власної кишені" і повторювали затриманим: "тебе не існує, на тебе навіть гроші з бюджету не виділяються".

У першій половині лютого 2015 року, охоронці наказали заарештованим збирати речі, почепили мішки на голови, відвели кількома поверхами вище і наказали мовчати. Коли затримані повернулися в камери, там було чисто, як ніби ніхто там не жив. Безкоровайний стверджує, що чув, як охоронці обговорювали в цей день візит представників будь-якої міжнародної організації.

За 15 місяців невідомі чиновники СБУ двічі обіцяли Безкоровайному обміняти його. Але цього не сталося. 24 лютого 2016 року слідчий СБУ по імені Андрій повідомив арештантові, що обмін полоненими зупинився, але влада готова звільнити його за умови, що він повторить "визнання" на камеру. “Андрій мені сказав, що необхідно розповідати всім, що я виїхав з Костянтинівки і переховувався 15 місяців з особистих причин. Він погрожував прийти за мною і моєю родиною, навіть направити до нас "Правий Сектор", якщо я комусь скажу, що сталося насправді",- згадує Безкоровайний. .

наступного дня його відвезли на Харківський автовокзал, дали 200 гривень і змусили купити квиток додому.

Родичі Безкоровайного не переставали шукати його всі 15 місяців, поки він перебував під вартою. Але їх звернення в різні держустанови не дали результатів - їм постійно відповідали, що владні структури не затримували Костянтина Безкоровайного. І все ж таки один раз, непряме підтвердження пролунала.

На прес-конференції 19 грудня 2014 прес-секретар СБУ Маркіян Лубківський повідомив, що контррозвідувальні служби та СБУ затримали "божевільного комуніста, члена місцевої ради» з Костянтинівки, який планував «терористичні атаки". У авторів звіту "майже не залишається сумнівів, що Він говорив саме про Бескоровайном, хоча і не називав його по імені - у міськраді Костянтинівки на той момент був лише один чоловік - член КПУ.

Спроби Безкоровайного і його дружини звертатися до правоохоронців не принесли особливих результатів. Навпаки, силовики переконували його в безперспективності позову проти влади і пропонували написати заяву про звільнення з міської поліклініки заднім числом.

На момент написання звіту Безкоровайний намагався відновитися на роботі і добитися офіційного розслідування викрадення власного. У відповідь на запит Amnesty International та Human Rights Watch СБУ повідомили, що станом на 17 червня 2016 року не володіють інформацією про його затримання, або звинувачення в якихось злочинах.

Редакція РБК-Україна готова опублікувати відповідь СБУ про факти, викладені у звіті правозахисників.