ua en ru

Православні християни сьогодні відзначають Благовіщення

Автор: RBC.UA
Сьогодні, 7 квітня, православні християни відзначають свято Благовіщення - віруючі радіють добрій звістці, яку приніс архангел Гавриїл Пресвятій Богородиці. Він провіщав, що, будучи дівою непорочною, вона понесе і народить Спасителя всього людства. Ці події приведені тільки в одному Євангелії - від Луки.

Сьогодні, 7 квітня, православні християни відзначають свято Благовіщення - віруючі радіють добрій звістці, яку приніс архангел Гавриїл Пресвятій Богородиці. Він провіщав, що, будучи дівою непорочною, вона понесе і народить Спасителя всього людства. Ці події приведені тільки в одному Євангелії - від Луки.

Благовіщення відноситься до неперехідних свят, і наголошується щорічно саме 7 квітня. На який день тижня випадає свято - з цим днем багато що буде зв'язано в поточному році.

Благовіщення позначає проголошення людям звістки про те, що Спаситель йде, передбачення починає збуватися, він вже близько. За церковним календарем. Благовіщення почали відзначати, згідно з рішенням церкви, з IV століття н.е. Цей день завжди випадає за 9 місяців до Різдва Христова.

Читайте також: Сьогодні у православних віруючих почався Великий піст

Оскільки дата свята випадає на час Великого посту, літургія цього дня завжди повна.

Пророк Ісаїя, що жив за 700 років до Різдва Христова, стверджував, що Месія - це Бог в образі людини; народиться він від непорочної діви, творитиме дива і страждатиме, помре за людські гріхи і воскресне. Більшість іудеїв вважали, що він прийде для того, щоб прогнати іноземців з їх землі, підкорити весь світ і навіки залишитися земним царем. Проте все відбулося не так. Він прийшов непомітно і лише матір з батьком знали його.

До шістнадцяти років Марія, майбутня мати Христа, жила при храмі і була вельми богобоязливою. Після 16 років дівчину потрібно було віддати заміж. В чоловіки знайшли їй старого тесляра Йосипа, що славився своїм благочестям, жив недалеко від храму.

Читайте також: Масляна - православні християни відзначають останній день перед Великим постом

Дізнавшись про те, що Марія носить під грудьми плід, Йосип хотів таємно відпустити її. Але Ангел Господній з'явився йому уві сні і сказав: "Йосип, не бійся прийняти Марію, дружину твою; бо що народилося в ній є від Духу Святого. Він врятує людей від гріхів їх". І Йосип вчинив так, як велів йому Ангел - прийняв свою дружину. У них народився син, і нарекли його Ісусом. Все, як передбачалося.

У селах на Русі свято Благовіщення дуже шанувалося. Він вважався днем щонайповнішого спокою і свободи. Святу личить зосереджений, мовчазний роздум, а не розгульний бенкет.

Читайте також: Католицька церква сьогодні відзначає Страсну п'ятницю

У багатьох селищах напередодні свята "закликали весну": розпалювали вогнища, водили навколо них хороводи і співали веснянки, випікали з тіста фігурки птахів (жайворонків, куликів); дівчата і діти забиралися з ними на дахи або на дерева і викрикували заклички, звернені до птахів.

Є повір'я, що цього дня настільки заборонена всяка праця, що навіть грішників в пеклі перестають мучити і дають їм відпочинок і свободу. Гріхом вважається навіть відхід або від'їзд в дорогу для заробітків. Говорили: "На Благовіщення птах гніздо не в'є, дівчина коси не плете". Вважалося, якщо птах на Благовіщення гніздо зав'є, то крила у неїього ослабіють, і тоді ні літати, ні пурхати він не зможе.

В день свята Благовіщення була красива традиція відпускати птахів на волю. У містах влаштовували цілі пташині базари, де жителі могли купити птаха і власноручно дарувати йому свободу.

З дня Благовіщення здорові селяни переселялися в холодну частину будинку - початок літа. Також вважалося за гріх продовжувати працювати вечорами зі свічкою. Тим, хто не дотримувався правил, нібито, загрожував неврожай та інші нещастя.