ua en ru

Земля пройде крізь метеорний потік Гемінід

Автор: RBC.UA
З сьогоднішнього дня і до 19 грудня на небі можна буде бачити яскраві падаючі зірки. В цей час Земля пройде крізь метеорний потік Гемінід.

З сьогоднішнього дня і до 19 грудня на небі можна буде бачити яскраві падаючі зірки. В цей час Земля пройде крізь метеорний потік Гемінід.

Свого максимуму він досягне 14 грудня, коли за годину падатиме до 120 метеорів. Астрономи запевняють, що такий зорепад - дуже ефектне видовище. Головне, щоб пощастило з погодою: часто через грудневу хмарність досить складно спостерігати його.

Нагадаємо, що останній раз Земля проходила в центрі метеорного потоку Леонід 17-18 листопада. Щорічний метеорний потік Леонід, так званий «зорепад», в 2009 р. був найсильнішим за останніх 10 років. За словами Біла Кука з Центру космічних польотів НАСА імені Маршалла, з 1999 р. потік Леонід весь час втрачав свою силу, опустившись до мінімальних значень в останній рік. Проте цього року в деяких частинах планети можна було побачити до 500 яскравих метеорів на годину. Кращим місцем для спостереження фахівці називали країни Азії.

Леоніди є метеорним потоком, що щорічно з'являється в листопаді з боку сузір'я Льва. Цей метеорний потік утворюється в результаті виділення речовини з комети Темпеля-Туттляка. Найдрібніші частинки, розміром з піщинку, згорають в земній атмосфері, утворюючи зоряний дощ. Спочатку він «проливається» з найбільшою силою, потім поступово зникає.

Востаннє могутній метеорний дощ спостерігався в 1966 р., коли кожну годину в земній атмосфері згорало до 150 тис. метеорів.

Так, 18 листопада падаючий астероїд спостерігали вночі жителі заходу Сполучених Штатів. Болід був настільки яскравий, що ніч перетворилася на день, а потужність вибуху, оцінюється в одну кілотонну в тротиловому еквіваленті.

Політ боліда могли спостерігати жителі штатів Колорадо, Юти, Вайомінга і Айдахо. Хоча ця подія відбулася в період дії метеорного потоку Леоніда, падаюче небесне тіло не належало до нього.

Аналіз інфразвуків показав, що в атмосферу Землі вторгся невеликий астероїд. На думку фахівців, енергія вибуху метеорита, який відбувся в атмосфері, знаходилася в діапазоні від 0,5 до 1 кілотонни в тротиловому еквіваленті. Приблизно через шість годин після польоту боліда жителі Юти і Колорадо спостерігали дивні хмари, що нагадували стратосферні утворення, що виникають після запусків ракет. Вчені не виключають, що це явище пов'язане з болідом.