ua en ru

За нову Конституцію Сирії проголосували майже 90% громадян

Автор: RBC.UA
Проект нової Конституції Сирійської Арабської Республіки підтримали референдумі 89,4% виборців. Такий результат державне оголосило телебачення Сирії, передає Reuters.

Проект нової Конституції Сирійської Арабської Республіки підтримали референдумі 89,4% виборців. Такий результат державне оголосило телебачення Сирії, передає Reuters.

Згідно з даними AFP, явка на виборах склала 57,4%.

"Активність народу була чудовою", - говориться в повідомленні сирійського міністерства інформації. "Сирійці проголосували за плюралізм, демократію, соціальну справедливість, збереження найважливіших завоювань", - сказав міністр Аднан Махмуд.

Новий основний закон скасовує статус партії "Баас" як таку, що "очолює країну і суспільство" і закріплює принцип багатопартійності і рівності політичних партій. Президент, відповідно до нової Конституції, обирається на 7 років, але може балотуватися на посаду не більше двох термінів поспіль. Правда, почнеться відлік з виборів 2014 р. Прем'єр-міністра країни і надалі буде призначати Президент, незалежно від волі парламентської більшості. Таким чином, проект конституції передбачає розширення політичних свобод, але залишає Президентові Башару Асаду можливість зберегти владу ще на 14 років.

Новий Основний закон країни покликаний закріпити принципи політичного плюралізму і верховенства закону і гарантувати цивільні права і свободи, підкреслюють сирійські ЗМІ.

Ініціатива про проведення референдуму була запропонована Президентом Асадом, проте опозиція її не підтримала, оскільки в країні досі триває насильство. На думку супротивників режиму Асада, референдум можна проводити тільки після припинення військових операцій.

Міжнародні спостерігачі вважають, що таким чином Асад хоче домогтися пом'якшення критики в свою адресу і припинення масових антиурядових виступів в сирійських містах.

"Ця Конституція розчаровує. У ній немає нічого, про що варто говорити, ніяких радикальних змін. Домінування правлячої партії в той чи інший спосіб триватиме, а Асад буде залишатися при владі. Конституція не відповідає бажанням і потребам народу Сирії", - вважає міністр закордонних справ Тунісу Рафік Абдель Салам.

Західні країни також не вірять у наміри Асада демократизувати країну. Наприклад, міністр закордонних справ Німеччини Гідо Вестервелле назвав референдум фарсом. На думку глави МЗС ФРН, псевдоголосования не здатні внести внесок у врегулювання конфлікту. Президент Асад повинен негайно припинити насильство і відкрити шлях до політичних змін.

Вчорашнє голосування було заплямовано кров'ю. У день голосування, за підрахунками правозахисників, в країні було вбито понад 30 осіб. Таким чином, за три останні дні в Сирії загинули більше 220 людей.

В Сирії з березня 2011 р. продовжується протистояння влади й опозиції. Для моніторингу за ситуацією в кінці грудня 2011 р. туди була направлена місія спостерігачів Ліги арабських держав (ЛАД).

За підсумками її роботи 22 січня 2012 р. міністри закордонних справ країн - членів Ліги розробили план мирного врегулювання, який передбачав відставку Асада і проведення в країні парламентських і президентських виборів. Дамаск ці пропозиції відкинув. Вслід за цим в низці арабських країн повідомили про припинення участі своїх представників у наглядовій місії. 28 січня ц.р. її робота була повністю припинена у зв'язку із загостренням ситуації в Сирії.

За даними різноманітних правозахисних організацій, в Сирії за 11 місяців конфлікту загинули не менше 7,5 тис. осіб.