ua en ru

Вибори в Греції: Діючий прем'єр Пападімос може позбутися своєї посади

Автор: RBC.UA
У Греції підведені остаточні підсумки парламентських виборів, що відбулися 6 травня 2012 р. Фінальні результати оголосив голова парламенту старого скликання Філіппос Пецалнікос.

У Греції підведені остаточні підсумки парламентських виборів, що відбулися 6 травня 2012 р. Фінальні результати оголосив голова парламенту старого скликання Філіппос Пецалнікос, передає Reuters. Головні партії - правоцентристська "Нова демократія" і лівоцентристська ПАСОК, з листопада 2011 р. входили в проміжну правлячу коаліцію, зазнали фіаско, набравши на двох менше третини голосів. В сукупності вони отримують 149 з 300 місць в парламенті нового скликання, недобравши два мандати для абсолютної більшості.

У Греції партія, яка набирає найбільше голосів, автоматично отримує додаткові 50 місць в парламенті, тому "Нова демократія" забезпечила собі 108 мандатів, хоча набрала лише 18,85% голосів виборців. ПАСОК виявилася на третьому місці з 13,18% голосів (41 мандат).Лідер партії "Нова демократія" Антоніс Самаріс вже вимагає внесення змін до умов угоди з міжнародними кредиторами. "Ми готові взяти на себе відповідальність за створення уряду національної уряду, який буде служити двом головним цілям - збереження членства Греції у Євросоюзі та внесення змін до угоди з кредиторами з метою стимулювання зростання грецької економіки та полегшення життя грецького народу", - підкреслив він.

Друге місце несподівано посіла партія Syriza ("Коаліція ліворадикалів") з результатом 16,78%. Ця колись маргінальна політична сила виступає за вихід з угоди з Євросоюзом (ЄС) і Міжнародним валютним фондом (МВФ) про надання Греції фінансової допомоги в обмін на заходи бюджетної економії. "(Канцлер ФРН) Ангела Меркель повинна усвідомити, що політика заходів жорсткої економії зазнає поразки" - заявив лідер руку Алексіс Ціпрас. Також, зазначивши, що прихильники укладення угоди - партії ПАСОК і "Нова демократія" - складають тепер меншість у парламенті, Ціпрас запропонував лівим партіям створити коаліцію з метою домогтися скасування угоди з кредиторами. Однак ряд партій, зокрема, Комуністична партія Греції, пропозиція Ціпраса про співпрацю відхилили.

Партія "Незалежні греки" за підсумками виборів набрала 10,6% голосів, Комуністична партія Греції - 8,48%, ультранаціоналістична "Золота зоря" - 6,97%, "Демократичні ліві сили" - 6,1%. Явка виборців склала 65,8%.

Дострокові парламентські вибори в Греції пройшли під знаком глибокого розчарування виборців у провідних політичних силах країни. Результати свідчать, що греки фактично проголосували проти задушливих заходів бюджетної економії та домовленостей з МВФ, які багатьма в країні сприймаються як кабальні.

Формування правлячої коаліції буде доручено лідеру «Нової демократії» Антоніс Самарасу, проте перед ним стоїть вкрай важке завдання - схилити на свою сторону хоч би одну з периферійних партій. Помірні сили - "Незалежні греки" і "Демократичні ліві" вже заявили, що не будуть співпрацювати з центристськими партіями. Якщо сформувати коаліцію не вдасться, в країні можуть бути призначені повторні вибори. Ця перспектива може ускладнити отримання Грецією нових кредитів в рамках програми ЄС-МВФ обсягом 130 млрд євро.

Багато греків сподіваються, що тиск Євросоюзу може ослабнути при приході до влади нового Президента Франції соціаліста Франсуа Олланда, який скептичні висловлюється про політику урізання держвитрат.

Відзначимо, що після того як стало відомо про перемогу Олланда на президентських виборах у Франції і були оприлюднені підсумки парламентських виборів в Греції, на світових майданчиках почався обвал паперів.

Економіка Греції переживає серйозну кризу. У березні 2012 р. після успішної операції з обміну державних облігацій, що знаходяться в розпорядженні приватного сектора, Міжнародний валютнийфонд і Єврогрупа схвалили виділення Афінам другого пакету стабілізаційного кредиту на суму понад 130 млн євро.

Основною умовою для виділення Греції другого пакету фінансової допомоги, про яку домовлялися міністри країн єврозони, є досягнення в 2012 р. обсягу боргу, що не перевищує 121% ВВП. Обсягкредитного траншу складе 130 млрд євро.

Натомість керівництво Греції зобов'язався здійснити ряд заходів, спрямованих на різке скорочення бюджетних витрат: зменшити зарплати, підвищити пенсійний вік, скоротити робочі місця, а також провести широку програму приватизації. Ці заходи вкрай непопулярні в грецькому суспільстві. З 2009 р. в країні не припиняються масові страйки та інші акції протесту проти скорочення бюджетних витрат.