ua en ru

У Севастополі, Донецькій і Запорізькій обл. російську мову зробили регіональною

Автор: RBC.UA
Севастопольська міська рада на своєму засіданні у четвер, 16 серпня, ухвалила рішення про надання російській мові статусу регіональної в місті. За таке рішення проголосували 54 депутати з 54, присутніх на засіданні.

Донецька облрада надала російській мові статус регіональної на території області. За таке рішення проголосували 117 депутатів облради із 118 присутніх, повідомляє радіо "Свобода".

Також депутати підготували програму розвитку російської мови як регіональної до 2015 року, щоправда не зазначили джерел фінансування для її реалізації.

Раніше сьогодні Севастопольська міська рада ухвалила рішення про надання російській мові статусу регіональної в місті. За таке рішення проголосували 54 депутати з 54, присутніх на засіданні.

Також 79 голосами з 81 статусу регіональної на території Запорізької області надала російській мові облрада.

Раніше Одеська обласна рада і міська рада ухвалила рішення про визнання російської мови регіональною.

У тексті рішення обласної ради наголошується, що згідно з даними перепису населення російська є рідною мовою для 41,9% населення області. Серед основних позицій документа не тільки визнання регіонального статусу російської мови, але і звернення до місцевих органів влади (аж до сільрад) із закликом вивчити питання про використання в їх роботі російської та інших регіональних мов. Крім того, обласній державній адміністрації пропонувалося передбачити в обласному бюджеті на 2013 р. фінансування для виконання закону про основи державної мовної політики.

Російська мова також була визнана регіональною на сесії Краснолуцької міської ради (Луганська область). Міський голова Красного Луча, член Партії регіонів Марина Філіпова так прокоментувала рішення міськради: "Міськрада ухвалила природне і єдино правильне рішення, тому що абсолютна більшість городян - понад 80%, згідно з офіційними даними держстатистики, - вважає російську мову рідною мовою".

Також кримський парламент доручив до 10 жовтня 2012 р. підготувати та внести на розгляд кримських депутатів пропозицію щодо реалізації мовного закону, а до цього часу відклав розгляд даного питання.

Аналогічне рішення найближчим часом мають намір ухвалити депутати Дніпропетровської обласної та Харківської міської рад.

Нагадаємо, закон про основи державної мовної політики в Україні набув чинності 10 серпня. Документ передбачає офіційне використання регіональних мов у роботі місцевих органів державної влади при проживанні на підвідомчих їм територіях мінімум 10% носіїв даних мов. На думку радника Президента України Ганни Герман, бар'єр в 10% носіїв мови може бути збільшений до 20-30%.
Зазначимо, задовго до прийняття цього закону, в деяких областях неодноразово намагалися надати російській мові статус регіональної. Так, в серпні минулого року Луганська облрада ухвалила рішення про те, що поряд з українською державною мовою може використовуватися російська мова. Нагадаємо, 25 квітня 2006 р. Луганський облрада надала російській мові статус регіональної. Це рішення було скасоване в кінці 2007 р. Ленінський райсудом Луганська.

У судовому порядку вирішувалося питання про надання російській мові статусу регіональної в Миколаївській області. У травні 2006 р. Миколаївська облрада надала російській мові статус регіональної на території області. У березні 2007 р. Апеляційний суд Миколаївської обл. скасував це рішення. Схоже рішення приймали депутати також у Запорізькій області.

Приблизно в той же час, в травні 2006 р. за визнання російської мови регіональною на території міста, одноголосно проголосувала Донецька міськрада, але прокурор міста оскаржив це рішення в суді. Уже в листопаді Донецький райсуд скасував рішення депутатів Його підтвердив і Апеляційний суд.