ua en ru

В Одесі російській мові надали статусу регіональної (відео)

Автор: RBC.UA
Одеська міська рада на позачерговій сесії 13 серпня ухвалив рішення про реалізацію положень закону України "Про основи державної мовної політики" в місті Одесі.

Одеська міська рада на позачерговій сесії 13 серпня ухвалив рішення про реалізацію положень закону України "Про основи державної мовної політики" в місті Одесі. Про це повідомляє офіційний сайт міста.

"Одеська міська рада вирішила ... інформувати територіальну громаду про те, що відповідно до пунктів 2, 3 статті 7 закону України" Про основи державної мовної політики "... російська мова є в місті Одесі регіональною мовою, на яку поширюються передбачені законом форми використання, розвитку і захисту", - наголошується в рішенні.

З метою реалізації положень закону органам Одеської міської ради потрібно забезпечити: використання російської мови на території міста Одеси як регіональної; прийняття актів міської ради та виконавчого комітету поряд з державною мовою російською мовою; використання в роботі, діловодстві, документації, листуванні поряд з державним російського мови; реалізацію жителями міста Одеси права на отримання освіти російською мовою, використання російської мови поряд з державною в міській топоніміці, виготовлення табличок і покажчиків на українській і російській мовах; вжиття заходів по недопущенню публічного приниження та образи державної та російської мов, порушення прав людини та розпалювання міжнаціональної ворожнечі на мовному грунті.
Як говориться в пояснювальній записці до рішення, прийняття внесеного на розгляд Одеської міської ради рішення "повною мірою відповідає реаліям мовної обстановки в місті Одесі, де протягом століть засобом міжнаціонального спілкування є російська мова".

Нагадаємо, що з п'ятниці, 10 серпня, в Україні діє закон "про основи державної мовної політики".

Згідно з його нормами, регіональним може бути визнаний мова, що є рідною для для 10% населення певної території, за даними перепису. До таких мов можуть бути віднесені російська, білоруська, болгарська, вірменська, гагаузька, ідиш, кримськотатарська, молдавська, німецька, новогрецька, польська, ромська, румунська, словацька, угорська, русинська, караїмська та кримчацька. Законом збережений конституційний державний статус української мови.

На думку радника Президента України Ганни Герман, бар'єр в 10% носіїв мови може бути збільшений до 20-30%.

Нагадаємо, що задовго до прийняття цього закону, в деяких областях неодноразово намагалися надати російській мові статус регіональної. Так, в серпні минулого року Луганська облрада ухвалила рішення про те, що поряд з українською державною мовою може використовуватися російська мова. Нагадаємо, 25 квітня 2006 р. Луганська облрада надала російській мові статус регіональної. Дане рішення було скасовано в кінці 2007 р. Ленінський райсудом Луганська.

У судовому порядку вирішується питання про надання російській мові статусу регіональної в Миколаївській області. У травні 2006 р. Миколаївська облрада надала російській мові статус регіональної на території області. У березні 2007 р. Апеляційний суд Миколаївської обл. скасував це рішення. Схоже рішення приймали депутати також у Запорізькій області.

Приблизно в той же час, в травні 2006 р. за визнання російської мови регіональною на території міста, одноголосно проголосував Донецька міськрада, але прокурор міста оскаржив це рішення в суді. Уже в листопаді Донецький райсуд скасував рішення депутатів Його підтвердив і Апеляційний суд.