ua en ru

У Китаї звинувачують США в дестабілізації обстановки в Азії

Автор: RBC.UA
Китайські ЗМІ розкритикували нову оборонну стратегію США, що передбачає розширення військової присутності країни в Азії. На думку одного з китайських видань, США є "головним винуватцем" дестабілізації обстановки в регіоні, передає Reuters.

Китайські ЗМІ розкритикували нову оборонну стратегію США, що передбачає розширення військової присутності країни в Азії. На думку одного з китайських видань, США є "головним винуватцем" дестабілізації обстановки в регіоні, передає Reuters.

"З тих пір, як в 2009 р. США знову заговорили про необхідність свого "повернення в Азію", в регіоні почали відбуватися події, що представляють загрозу для його безпеки", - цитує китайське видання слова військового експерта, натякаючого на дестабілізацію обстановки в Азії з вини США. На його думку, неважко здогадатися, яке держава є дійсним "гарантом" безпеки в регіоні, і яка - "джерелом всіх бід".

Зазначимо, що коментарі видання не відображають офіційну позицію китайської влади, але, в цілому, передають настрої, що панують в правлячих колах КНР.

Публікація в китайських ЗМІ послідувала у відповідь на заяви Президента США Барака Обами про те, що Вашингтон має намір нарощувати військову присутність в Азії, що передбачено новою оборонною стратегією країни. Обама заявив, що американська армія стане більш компактною, але зможе зберегти свою світову перевагу і спрямує свої зусилля на Азіатсько-тихоокеанський регіон. В той же час, як заявив Обама, у наступні 10 років Міністерству оборони буде виділено на 450 млрд дол. менше, ніж планувалося раніше.

При цьому планується підсилити бойові можливості флоту і авіації в Азії. Ще восени минулого року міністр оборони США Леон Панетта говорив, що акцент у військовій стратегії США буде зроблений на посилення американської присутності в країнах Азії і Тихоокеанського басейну з метою протидії посилення впливу Китаю в цьому регіоні.

На думку західних аналітиків, цей крок висловлює прихильність США до збереження безпеки в регіоні і КНР не повинна боятися нової оборонної стратегії Вашингтона.

В той же час, як пишуть китайські ЗМІ, нова оборонна стратегія США, якиа знаменує початок нової фази після завершення американської військової кампанії в Іраку і Афганістані, "явно спрямована проти Китаю і Ірану".

США стверджують, що мають намір співпрацювати з КНР з питань безпеки в регіоні, але в той же час продовжать піднімати "хвору" для Китаю тему морських кордонів у Південно-Китайському морі, які оспорюються КНР, В'єтнамом, Тайванем, Філіппінами, Малайзією і Брунеєм.

Чергове загострення територіальних суперечок у Південно-Китайському морі, яке є важливим морським торговим маршрутом, сталося між Китаєм і В'єтнамом влітку 2011 р. США, які виступають гарантом безпеки в Південно-Китайському морі, прагнуть підтримувати баланс сил в регіоні і виступають за врегулювання спорів на основі міжнародного права.

Зазначимо, до сьогоднішнього дня в США діє розпорядження адміністрації Президента США, що зобов'язує Пентагон скоротити військові витрати на 100 млрд дол. в найближчі десять років.

Нагадаємо, військовий бюджет США в 2011 р. був затверджений на рівні 725 млрд дол., на 2010 р. - у розмірі 636 млрд дол. Майже п'яту частину цієї суми схвалено на війни в Іраку і Афганістані.

Як і минулі роки, витрати США на оборону є найбільшими в світі.

Військовий бюджет Китаю за останні п'ять років збільшився майже на 70%. У 2011 р. військовий бюджет КНР склав 601,1 млрд юанів (91,5 млрд дол.). Таким чином, у порівнянні з 2010 р. він зріс на 12,7%. На 2012 р. показник ще не був озвучений, але експерти не сумніваються, що він суттєво зросте.