ua en ru

Україна у 2012 р. в грошовому численні скоротила імпорт газу на 0,1%

Автор: RBC.UA
Незважаючи на всі зусилля зі скорочення імпорту природного газу, у грошовому численні об'єм імпорту практично не змінився, склавши за 2012 р. 14 млрд 25,1 млн дол., що на 0,1% менше об'єму в 2011 р.

Незважаючи на всі зусилля зі скорочення імпорту природного газу, у грошовому численні об'єм імпорту практично не змінився, склавши за 2012 р. 14 млрд 25,1 млн дол., що на 0,1% менше об'єму в 2011 р. Про це повідомляє Державна служба статистики України (Держстат).

Це склало 16,6% від загального об'єму імпорту в країні за рік.

Втім, у грудні 2012 р. до грудня 2011 р. імпорт істотно скоротився - до 1,102 млрд дол. (-12,6%).

Основним постачальником газу Україні є Росія і її газовий монополіст "Газпром". В Україні газ закупають НАК "Нафтогаз України" та Ostchem Дмитра Фірташа. Варто зазначити, що ціна на російський газ для України в І кварталі 2013 р. складає близько 432 долл./тис. куб. м. При цьому в держбюджеті-2013 ціна закладена на рівні 421 дол. за 1 тис. куб. м.

Читайте також: Україна може отримувати газ з Європи на кращих умовах, ніж з РФ, - Азаров

Раніше російський "Газпром" виставив рахунок "Нафтогазу" на 7 млрд дол. за недобір газу українською стороною, проте Україна на даний момент заявляє, що оплачувати його не буде.

Максимально понизити об'єми закупівель російського газу в Україні планують вже давно. З цією метою реалізуються проекти зі збільшення об'ємів внутрішнього видобутку, зокрема сланцевого газу, з обробки скрапленого газу, шукаються можливості імпорту газу з альтернативних джерел. Так, Україна купує незначну кількість газу у Німеччини, зокрема у німецької RWE - за 11 місяців 2012 р. було імпортовано 27,991 млн куб. м газу на суму 11,896 млн дол., тобто за ціною 425 дол. за тисячу кубометрів.

Читайте також: "Газпром" вимагає від "Нафтогазу" 7 млрд дол. за недобір газу в 2012 р

Раніше газета "Комерсант-Україна" з посиланням на високопоставлене джерело в департаменті нафтової, газової і нафтопереробної промисловості Міненерго повідомляла, що Україна незабаром може почати імпортувати газ зі Словаччини і Румунії. Мова йде про постачавки газу німецькою компанією RWE із Словаччини, а також про імпорт палива через турецькі LNG-термінали з транзитом по території Болгарії і Румунії. При цьому прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що Україна може отримувати газ з Європи на лояльніших умовах, в яких відсутня вимога "бери або плати" і немає штрафних санкцій за недобір газу, як це передбачає угода з Росією.

13 лютого був підписаний меморандум про взаєморозуміння між ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" і державним концерном "Туркменгаз", який передбачає відновлення постачань газу до України і країн Європи, а також розвідки родовищ на території Туркменістану.

Читайте також: Фактична ціна реалізації газу в Україні в січні складала 426,16 дол

Нагадаємо, РФ і Україна вже більше року безрезультатно обговорюють можливість коректування газових контрактів, підписаних в 2009 р. Після зміни політичного керівництва Україна почала заявляти про кабальність і невигідність цих контрактів. Україна наполягає на зміні ціни поставок російського газу в країну. У свою чергу, "Газпром" хотів отримати контроль над українською газотранспортною системою (ГТС). Проте до цих пір сторони так і не змогли прийти до компромісу в цьому питанні.

Читайте також: Меморандум між "Нафтогазом" і "Туркменгазом" передбачає відновлення поставок газу до України

"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про об'єми і умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на поставки газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Згідно з "Харківськими угодами", Україні надається знижка в 100 дол./тис. куб.м.