ua en ru

Україна може отримувати газ з Європи на кращих умовах, ніж з РФ, - Азаров

Автор: RBC.UA
Україна може отримувати газ з Європи на більш лояльних умовах, в яких відсутня вимога "бери або плати" і немає штрафних санкцій за недобір газу. Про це заявив прем'єр-міністр України Микола Азаров.

Україна може отримувати газ з Європи на більш лояльних умовах, в яких відсутня вимога "бери або плати" і немає штрафних санкцій за недобір газу. Про це заявив прем'єр-міністр України Микола Азаров (на фото) під час сьогоднішньої зустрічі з делегацією німецького концерну Ferrostaal, повідомляє прес-служба прем'єра.

Читайте також: "Нафтогаз" не збирається оплачувати виставлений "Газпромом" рахунок за недобір газу, - джерело

Водночас Азаров нагадав, що Україна вже має позитивний досвід щодо закупівлі газу з країн Євросоюзу. "Україна зацікавлена ​​в поставках природного газу з Європи, який зараз значно дешевше російського", - підкреслив прем'єр-міністр.

Азаров також подякував Німеччину за підтримку з модернізації української газотранспортної системи (ГТС). "Це для нас особливо важливо зараз, в умовах, коли діє кабальну газову угоду з РФ", - підкреслив прем'єр.

Читайте також: Видобуток природного газу у 2012 р. знизився до 19,3 млрд куб. м, - Держстат

Він зазначив, що модернізація газотранспортної системи, яку Україна почала спільно з Deutsche Bank і Ferrostaal, - це перспективний проект, реалізацію якого уряд всіляко підтримуватиме.

Азаров нагадав, що українська ГТС є найбільш надійним і дешевим маршрутом транспортування вуглеводню в Європу. Крім того, Україна має підземні сховища газу, які дозволяють в період пікових зимових навантажень збільшити обсяги поставок і забезпечити стабільність надходження енергоносіїв до Європи.

Нагадаємо, 26 січня ц.р. повідомлялось, що ВАТ "Газпром" виставило рахунок на 7 млрд дол. національній акціонерній компанії "Нафтогаз України" за недобір газу у 2012 р. Рахунок, як зазначає джерело, був відправлений у середу, 23 січня ц.р., перед робочою поїздкою Президента України Віктора Януковича на Всесвітній економічний форум у швейцарському Давосі, де було підписано угоду із Shell про видобуток нетрадиційного газу на Юзівській ділянці в Харківській і Донецькій областях.

Чиновник також сумнівається, що "Нафтогаз" заплатить за цим рахунком, що може змусити "Газпром" перенести розгляд до міжнародного арбітражу.

Читайте також: Уряд не розглядає можливості зміни керівництва "Нафтогазу"

У "Натофгазі" виданню підтвердили, що "отримали рахунки за газ, який Україна не імпортувала", але відмовилися розкрити вартість або обсяг передбачуваного дефіциту.

"Ми вважаємо, що ми виконали всі зобов'язання, сплатили всі рахунки за газ, імпортований від "Газпрому" у 2012 р., в повному обсязі та своєчасно", - додали в компанії. Також у "Нафтогазі" нагадали, що повідомили "Газпром" заздалегідь, що компанія не потребує повного обсягу законтрактованого газу, записаного в угоді.

Читайте також: Україна знизила споживання газу у 2012 р. на 7,6%, - до 54,7 млрд куб м

Нагадаємо, сумарні обсяги закупівлі російського газу Україною, за попередніми даними, у 2012 р. склали 33 млрд куб. м. Про це повідомив представник "Газпром експорту".

Обсягів газу, які планується відпустити Україні у 2013 р., менеджер "Газпром експорту" не уточнив, однак звернув увагу на те, що Україна декларує скорочення закупівель російського газу. "Скільки візьмуть - стільки й дамо", - сказав представник монополіста, повторивши вже традиційну для його колег і керівництва заяву про те, що не бачить підстав для перегляду контрактних цін на газ з Україною.

Як повідомлялося, за 2012 р. "Нафтогаз" перерахував "Газпрому" понад 10,2 млрд дол. за спожитий газ. Платіж за імпортований у грудні газ склав близько 618 млн дол.

У 2011 р., за даними прем'єр-міністра Миколи Азарова, Україна заплатила за газ близько 70 млрд грн.

Читайте також: Україна заощадила майже 2 млрд дол. у 2012 р. за рахунок зниження споживання природного газу, - Бойко

Ціна природного газу для "Нафтогазу" в IV кварталі 2012 р. склала близько 430 дол. Слід зазначити, що особливо важливою для України є ціна газу в IV і I кварталах, оскільки в цей час обсяги закупівель російського газу будуть значними у зв'язку зі зростанням споживання в зимовий період.

У Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України зазначали, що ціна на російський газ для України в І кварталі 2013 р. очікується на рівні близько 432 дол./тис. куб. м. При цьому в держбюджеті на 2013 рік ціна газу закладена на рівні 421 дол. за 1 тис куб м.

Раніше Президент України Віктор Янукович заявляв, що високі ціни на російський газ призведуть до втрати РФ українського ринку. У грудні 2012 р. прем'єр-міністр Микола Азаров наголошував, що Україна щомісяця витрачає 1 млрд дол. золотовалютних резервів на оплату російського газу. Також глава уряду зазначав, що Україна "рано чи пізно" може відмовитися від купівлі російського газу за завищеною ціною.

Читайте також: "Нафтогаз України" буде розділений на кілька підприємств, - Янукович

Як повідомлялося в листопаді минулого року, міжнародне енергетичне агентство (МЕА) підготувало доповідь, згідно з якою в України є шанс на енергетичну незалежність і відмову від імпорту російського газу до 2030 р., якщо вдасться залучити 207 млрд дол.

Максимально знизити обсяги закупівель російського газу в Україні планують вже давно. Наприклад, у вересні 2012 р. стало відомо, що Україна планує у 2013 році скоротити закупівлю російського газу. У заявці на закупівлю газу фігурував обсяг 24,5 млрд куб. м. Пізніше, в листопаді вже йшлося про 18-20 млрд куб. м. Зазначимо, що за підсумками 11 міс. минулого року Україна знизила імпорт природного газу майже на третину, - до 30,367 млрд куб. м.

Крім того, РФ і Україна вже більше року безрезультатно обговорюють можливість коригування газових контрактів, підписаних у 2009 р. Після зміни політичного керівництва Україна стала заявляти про кабальність і невигідність цих контрактів. Україна наполягає на зміні ціни поставок російського газу до країни. Своєю чергою, "Газпром" хотів отримати контроль над українською газотранспортною системою (ГТС). Проте до цих пір сторони так і не змогли дійти компромісу в цьому питанні.

Читайте також: E&Y розробить концепцію реформування "Нафтогазу" за 9,99 млн грн

Україна споживає близько 60 млрд куб. м. газу на рік, половина з якого імпортується з Росії.

"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Згідно із "Харківськими угодами", Україні надається знижка у 100 дол./тис. куб.м.