ua en ru

Україна продовжить переговори з Росією щодо газу в квітні

Автор: RBC.UA
Україна і Російська Федерація продовжать обговорення ціни на газ найімовірніше в квітні. Про це Президент України повідомив журналістам у Каневі.

Україна і Російська Федерація продовжать обговорення ціни на газ найімовірніше в квітні. Про це Президент України повідомив журналістам у Каневі, передає його прес-служба. Можливо, на цій зустрічі буде підведений підсумок газовим переговорам, про що Янукович заявляв раніше.

За його словами, в даний час газове питання опрацьовується на рівні урядів двох держав, зокрема за участю консультантів з провідних консалтингових компаній і міжнародних фондів. "Хвилює головне - формування справедливої ринкової ціни на газ для України", - зазначив глава держави.

Янукович повідомив, що після закінчення цієї роботи повинна відбутися зустріч Президентів України і Російської Федерації.

Читайте також: Україна платить за газ 510-515 дол./тис. куб. м, - Янукович

Однією зі стратегічних поступок Росії за зниження ціни на газ називають вступ України до Митного союзу. Янукович окремо заявив у Каневі, що формат співпраці України з Митним союзом не повинен суперечити міжнародним зобов'язанням країни і повинен сприяти формуванню таких выдносин, які б створювали мотивації для збільшення товарообігу і умови для руху товарів і фінансів.

"Все, що не суперечитиме нашим міжнародним зобов'язанням, не суперечитиме правилам СОТ, по всіх цих питаннях ми готові приєднатися до положень Митного союзу для того, щоб створити умови для наших товаровиробників, для наших економік", - зазначив глава держави.

Росія залишається основним імпортером газу для України. У Росії в 2012 р. було куплено 32,87 млрд кубометрів на 14,003 млрд дол., тобто по 426 дол. за тис. куб. м. Україна планує в 2013 р. зменшити закупівлю газу у Росії до 18-20 млрд куб. м. У держбюджеті-2013 ціна на газ закладена на рівні 421 дол. за 1 тис. куб. м. При цьому "Газпром" ще і вимагає від України сплати 7 млрд дол. за недобраний в 2012 р. газ. Янукович недавно заявив, що зараз Україна платить за газ 510-515 дол./тис. куб. м.

Читайте також: Україна щорічно переплачує за російський газ 7 млрд дол., - Азаров

Україна в рамках вибраної лінії економічної політики, спрямованої на зниження енергозалежності від Росії і її дорогого газу, намагається реалізувати різні енергетичні проекти. Ведуться переговори про закупівлі газу в Європі, Азербайджані, Туркменістані. У Одеській області планується будівництво LNG-терміналу, також можливе спільне з Туреччиною будівництво LNG-терміналу на турецькому побережжі Середземного моря. Реалізуються проекти з видобтку газу на шельфі Чорного і Азовського морів. Заплановані проекти з видобутку сланцевого газу за участю світових лідерів у сфері енергетики - Royal Dutch Shell і Chevron. Крім того, розглядається можливість збільшення внутрішнього видобутку вуглеводнів - газу, нафти, вугілля. У цих проектах може взяти участь ТНК-ВР. Існує програма заміщення природного газу вугіллям.

Проте характер і зміст всіх цих проектів можуть бути переглянуті, якщо "Газпром" погодиться понизити ціну на газ. Нагадаємо, "Газпром" претендує на українську газотранспортну систему (ГТС), тоді як Україна хоче створити трибічний консорціум для управління ГТС, в який окрім неї увійшли б Росія і Євросоюз. "Газпром" виступає проти участі ЄС в консорціумі.

Читайте також: Україна і Росія повинні підвести підсумок газових переговорів, - Янукович

РФ і Україна вже більше року безрезультатно обговорюють можливість коректування газових контрактів, підписаних в 2009 р. Після зміни політичного керівництва Україна почала заявляти про кабальність і невигідність цих контрактів. "Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про об'єми і умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на постачання газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Згідно з "Харківськими угодами", Україні надається знижка в 100 дол./тис. куб.м.