ua en ru

Україна залишиться в списку постачальників зерна до Єгипту на наступний рік

Автор: RBC.UA
Єгипет збереже за Україною статус затвердженого постачальника зернових до тих пір, поки трейдери будуть виконувати заявлені контрактами обсяги поставок, навіть у разі обмеження експорту з України. Про це Bloomberg повідомив заступник голови Головного управління по постачаннях товарів Єгипту (General Authority for Supply Commodities, GASC) Номани Номани.

Єгипет збереже за Україною статус затвердженого постачальника зернових до тих пір, поки трейдери будуть виконувати заявлені контрактами обсяги поставок, навіть у разі обмеження експорту з України. Про це Bloomberg повідомив заступник голови Головного управління по постачаннях товарів Єгипту (General Authority for Supply Commodities, GASC) Номани Номани.

За його словами, у випадку, якщо експорт зернових буде обмежений, трейдери повинні забезпечити Єгипет зерном іншої країни Чорноморського узбережжя і покрити всі додаткові витрати.

Також Номані зазначив, що Україна може експортувати до Єгипту ще 1,1 млн т зернових.

Раніше GASC отримало повідомлення, що Україна з 1 грудня 2012 р. заборонить експорт пшениці. У зв'язку з чим Україну планувалося видалити зі списку постачальників зерна до Єгипту з січня 2013 р.

Читайте також: Експорт пшениці з України буде заборонений 1 грудня, - Єгипет

За даними Української аграрної конфедерації (УАК), експорт зерна з України в листопаді може досягти 3,1-3,2 млн т. Повідомляється, що за 1-16 листопада експорт зерна з України склав 1,8 млн т, в т.ч. відвантажено 900 тис. т пшениці, понад 800 тис. т кукурудзи і близько 100 тис. т ячменю та ін. культур. Всього, з початку маркетингового року, експорт зерна склав 10,3 млн т, з них 5 млн т пшениці, 3,6 млн т кукурудзи, 1,6 млн т ячменю, а також 1,4 млн т маличных культур. "Слід зазначити, що "пшеничні" гравці, виконуючи свої плани, поступово відходять з експортного ринку. Якщо середньодобове відвантаження за 5-12 листопада становило 65 тис. т, то за 12-16 листопада - близько 47 тис. т. Якщо такий темп відвантажень збережеться, то обумовлений відомим меморандумом експортний потенціал України по пшениці (поки що - 5,5 млн т) може бути вичерпаний до понеділка, 26 листопада ц.р.", - зазначив директор УАК Сергій Стоянов.

Читайте також: Ліміт експорту пшениці з України на поточний МР збільшений до 5,5 млн т

Відзначимо, за даними Держстату, в Україні на 1 листопада 2012 р. в сільськогосподарських підприємствах (крім малих) і підприємствах, які здійснюють зберігання і переробку зернових культур, було в наявності 21,3 млн т зерна (на 22% менше проти 1 листопада 2011 р.), в т.ч. 8,2 млн т пшениці, 2,5 млн т ячменю, 8,9 млн т кукурудзи, 0,4 млн т жита.

На початку листопада ц.р. експерти "Украгроконсалта" висловили думку, що ризик введення обмежень на експорт пшениці залишається досить високим. "Якщо повністю розібратися у висловлюваннях чиновників, то повідомлення Івана Бісюка від 31 жовтня не суперечить заявам колег, оскільки заступник міністра обмовився, що питання обмеження експорту пшениці можна буде підняти тільки "у разі появи критичного дефіциту". Тут криється інша тонкість. Адже міністерство говорило про те, що граничним обсягом, що Україна може собі дозволити до експорту в цьому сезоні є млн тонн. А цей показник (при існуючих темпах експорту) буде досягнуто вже до середини листопада", - відзначили експерти.

Читайте також: Єгипет стурбований наміром України обмежити експорт пшениці

Нагадаємо, 24 жовтня глава Мінагрополітики Микола Присяжнюк підтвердив в коментарі Reuters, що в Україні з 15 листопада 2012 р. буде введена заборона на експорт пшениці. Пізніше стало відомо, що Кабінет міністрів України не буде вводити заборону на експорт пшениці з 15 листопада. Водночас міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings вважає, що великі виробники пшениці в Україні не відчують на собі значного впливу від потенційного введення обмежень на експорт пізніше в цьому році.

Читайте також: Заборона експорту пшениці обумовлена тим, що Кабмін завищив показники врожаю, - Ветвицький

Минулого разу Кабмін вдавався до таких методів після поганого врожаю 2010 р. Тоді квоти на експорт зернових були запроваджені урядом на початку жовтня 2010 р. на термін до 31 грудня 2010 р. Наприкінці 2010 р. квотування було продовжено до 31 березня 2011 р., потім уряд вирішив продовжити квотування зерна ще на три місяці. Повністю квоти були скасовані лише 4 червня 2011 р.

Нагадаємо, 11 жовтня стало відомо, що Україна обмежить експорт продовольчої пшениці у випадку, якщо її запасів буде вистачати тільки для забезпечення продовольчої безпеки.

Читайте також: Заява Присяжнюка про заборону експорту пшениці спровокувала зростання її вартості на торгах у Чикаго

Експерти зазначають, що врожайність пшениці в Україні за останні десять років щорічно збільшується на 68 кг/га.

Раніше міністр Присяжнюк наголошував, що у 2012/2013 маркетинговому році в Україні немає потреби вводити обмеження на експорт пшениці. Також він спрогнозував, що продажі пшениці на світовий ринок будуть сповільнюватися вже в листопаді, коли почнуться поставки кукурудзи нового врожаю,експорт якої очікується в обсязі понад 12 млн т.

Нагадаємо, Кабмін планує забезпечити продовольчу безпеку в Україні за допомогою митно-тарифного регулювання.