ua en ru

Україна почала реверсні поставки газу з Європи

Автор: RBC.UA
Прем'єр-міністр України Микола Азаров підтвердив, що Україна почала реверсні поставки газу з Європи. Про це він заявив сьогодні під час презентації модернізованих вертольотів МІ-8МСБ і МІ-2МСБ ДП державного підприємства "Завод 410 цивільної авіації", передає кореспондент РБК-Україна.

Прем'єр-міністр України Микола Азаров підтвердив, що Україна почала реверсні поставки газу з Європи. Про це він заявив сьогодні під час презентації модернізованих вертольотів МІ-8МСБ і МІ-2МСБ ДП державного підприємства "Завод 410 цивільної авіації", передає кореспондент РБК-Україна.

"Так, ми такі поставки почали. Вони поки що не носять такого глобального масштабу, але вони почалися. Зараз найголовніше, це відпрацювати технічні можливості, перевірити працездатність систем, оцінити, скільки ми можемо такого газу отримувати - це зараз завдання номер один. Потрібно відпрацювати всі системи до такої міри, щоб ми були впевнені, що, при необхідності, ми зможемо отримувати достатню кількість газу ", - заявив Азаров.

Нагадаємо, на початку жовтня повідомлялося, що Україна визначає оптимальний маршрут транспортування природного газу у разі потреби в реверсному режимі з Європи. За словами представника ДК "Укртрансгаз" Олега Михалевича, газотранспортна система України здатна приймати в реверсному режимі газ з Європи в обсязі до 5 млрд куб. м в рік.

Читайте також: Україна за 9 місяців знизила видобуток природного газу до 14,3 млрд куб. м

Зазначимо, що за даними видання "Дзеркало тижня. Україна", "Нафтогаз України" отримав у реверсному режимі від німецької RWE 3,3 млн куб. газу. Всього за перший тиждень поставок - з 1 по 8 листопада - "Нафтогаз" очікує, згідно з контрактом, отримати до 8 млн куб. м.

З 1 листопада Україна почала прийом закуповується у німецькій RWE природного газу, що поставляється через територію Польщі. Поки що договір з RWE передбачає постачання 1,4 млрд куб. м газу до закінчення 2012 року з можливим збільшенням до 4-5млрд куб. м в наступні роки.

Україна розглядає варіант реверсного використання частини ГТС, яка дозволить імпортувати в Україну газ не лише з Росії, але і з Євросоюзу.

Варто Зазначити, що ще в кінці вересня 2011 р. на засіданні українсько-словацької змішаної комісії з питань економічного, промислового та науково-технічного співробітництва представники України та Словаччини домовилися опрацювати можливість транспортування природного газу на кордоні в реверсному режимі. Крім того, сторони домовилися, що відповідні господарюючі суб'єкти держав вивчать можливість зберігання в підземних сховищах України газу для європейських споживачів.

Читайте також: Україна ще не узгодила обсяги закупівлі російського газу на 2013 р

Втім, деякі експерти скептично налаштовані з приводу реалізації проекту. Член комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Гудима упевнений, що всі українські альтернативні джерела постачання газу, які зараз обговорюються в уряді, не зможуть замінити навіть 5% від необхідного щорічного обсягу блакитного палива.

На думку єврокомісара з енергетики Гюнтера Еттінгера, реверсні поставки газу - зі Словаччини в Україну можливі менш ніж за два роки.

Як повідомляв заступник міністра енергетики та вугільної промисловості України Володимира Макуха, Україна досі не погодила обсяг закупівлі російського газу на 2013 рік. Також, за словами Макухи, Україна визначає оптимальний маршрут транспортування природного газу випадку необхідності в реверсному режимі з Європи.

У свою чергу, прем'єр-міністр України Микола Азаров вважає, що Україна може повністю відмовитися від імпорту російського газу через завищену ціну. Раніше він висловив переконання, що Україна через 10 років (до 2023 р.) зможе повністю забезпечити себе власним газом і нафтою.

Відзначимо, за даними прес-служби "Уктрансгаза", імпорт російського природного газу в Україну за 8 місяці 2012 р. зменшився на 34% в порівнянні з показниками минулого року і склав 21,5 млрд куб. м.

Читайте також: Реверсні поставки газу в Україну із Словаччини можливі до середини 2014 р

Згідно з даними Державної служби статистики (Держстат), Україна за січень-липень 2012 імпортувала 18 млрд 738 млн 470 тис. куб м російського природного газу на суму 7 млрд 934 млн 074,3 тис. дол

Україна споживає близько 55 млрд куб. м. газу в рік, половина з якого імпортується з Росії. Згідно "Харківським угодам", Україні надається знижка в 100 дол./тис. куб.м. Україна в останні кілька років активно намагається ці контракти переглянути або хоча б зменшити обсяг закупівель російського газу.

Кабмін України затвердив газовий баланс країни на 2013 р., передбачивши скорочення закупівель у "Газпрому" на третину, у порівнянні з контрактними обсягами - до 27 млрд куб. м. Глава МіненергоугляЮрій Бойко заявив, що заявка з "Газпромом" узгоджена, однак російська сторона досить жорстко спростувала цю заяву. У "Газпромі" очікують, що "Нафтогаз" викупить 40 млрд куб. м газу і запевняють, що це передбачено контрактними зобов'язаннями української сторони перед "Газпромом". "Газпром" також не виключає судових розглядів з Україною у разі невиконання зобов'язань із закупівель природного газу. У той же час, на думку прем'єра України Миколи Азарова, Росія не буде застосовувати штрафні санкції за недобір газу Україною.

"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр.. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр.. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни.

У 2011 р. Україна імпортувала 44 млрд 801 млн 404,2 тис. куб. м. газу, що на 22,43% більше обсягу 2010 р. У вартісному вираженні імпорт газу в 2011 р. виріс на 49,5% - до 14 млрд 046 млн 027,6 тис. дол.