ua en ru

Туреччина припиняє імпорт російського газу через Україну

Автор: RBC.UA
Туреччина припиняє контракт на постачання в країну російського природного газу по так званому "західному маршруту" через Україну, Румунію і Болгарію. Таку заяву зробив міністр енергетики Танер Їлдиз, передає Trend з посиланням на турецькі ЗМІ.

Туреччина припиняє контракт на постачання в країну російського природного газу по так званому "західному маршруту" через Україну, Румунію і Болгарію. Таку заяву зробив міністр енергетики Танер Їлдиз, передає Trend з посиланням на турецькі ЗМІ.

Угоду про постачання російського природного газу в Туреччину по так званому "західному маршрутом" було підписано в 1986 р. Термін її дії збігає в грудні цього року.

При цьому ТОВ "Газпром експорт" (експортна "дочка" ВАТ "Газпром") вже отримало від турецької сторони офіційне повідомлення про припинення контракту на поставку російського газу в цю країну по "західному маршруту". Воно знаходиться на стадії розгляду.

Зазначимо, що 64% споживаного Туреччиною "блакитного палива" надходить з Росії. Анкара неодноразово зверталася до Москви з пропозицією знизити контрактні ціни, однак досягти компромісу за підсумками переговорів у Москві в березні 2011 р. турецького прем'єр-міністра Реджепа Тайіпа Ердогана і президента РФ Дмитра Медведєва не вдалося.

30 вересня 2011 р. міністр енергетики і природних ресурсів Туреччини Танер Їлдиз заявив, що влада Туреччини може розірвати газові контракти з Росією, якщо ціна на газ не буде "істотно знижена". В експортній дочірній компанії ВАТ "Газпром" дану заяву прокоментували наступним чином: ТОВ "Газпром експорт" не отримало від свого турецького партнера компанії "Боташ" інформацію про те, яка його позиція щодо продовження контракту на постачання газу. Саме "Боташ", а не міністерство енергетики, є контрактною стороною, з якою "Газпром експорт" веде переговори.

За підсумками 2010 р. ВАТ "Газпром" поставило в Туреччину 18,01 млрд куб. м газу, у тому числі по газопроводу "Блакитний потік" - 8,07 млрд куб. м. Зазначимо, що контрактами передбачалася поставка 30 млрд куб. м (14 млрд - по західному коридору і 16 млрд - по "Блакитному потоку"). При цьому в договорі були позначені мінімальні обсяги закупівлі газу Анкарою з урахуванням впливу глобальної кризи на турецьку економіку, тобто країна могла скорочувати відбір газу до 75% без санкцій з боку "Газпрому".

Це не перша заява про високі ціни на російський газ. Польська PGNiG обіцяла подати позов до арбітражного суду на ВАТ "Газпром" через занадто високі ціни на поставлений в Польщу газ. Між тим, має місце поки безрезультативний прецедент судового позову до "Газпрому". Так, у серпні 2011р. газовий підрозділ німецького концерну E.On - E.On Ruhrgas - почав арбітражний процес з метою вирішення суперечки з "Газпромом" з приводу контрактної ціни на газ. Німецька компанія хоче скоректувати контрактні ціни до рівнів, що відбивають спотові ціни на газ в Європі.

При цьому грецька газова корпорація DEPA і італійська компанія Edison SpA отримали зниження ціни на газ в результаті переговорів, за результатами яких нові обсяги поставок газу і ціни не розголошувалися.

В свою чергу Туреччина хоче ще більше диверсифікувати свої експортні можливості по газу. На початку червня в Стамбулі міністр промисловості і енергетики Азербайджану Натік Агамі огли Алієв і міністр енергетики і природних ресурсів Туреччини Танер Йилдиз підписали протокол, що визначає умови продажу і транспортування газу з Азербайджану до Туреччини і його подальшого транзиту до Європи. Постачання газу планується почати в 2017 р. з родовища "Шах Деніз-2". Угода передбачає щорічні постачання до Туреччини в обсязі 11 млрд куб. м. Паливо з Азербайджану по газопроводу Nabucco в майбутньому планується транспортувати через Туреччину і Балкани до Австрії, а потім - в інші європейські країни.

При цьому турецька нафтогазова компанія "Боташ" з 1 жовтня 2011 р. підвищила ціни на природний газ для населення на 12,28-14,35%. Одночасно компанія повідомила про підвищення цін на природний газ для промислового використання. З 1 жовтня ц.р. вони підвищені на 13,70-14,30%. В "Боташ" пояснили підвищення ціни на газ загальносвітовим підвищенням вартості "блакитного палива" і нафти, а також ослабленням національної турецької валюти - ліри, передає Reuters з посиланням на місцеві ЗМІ.