ua en ru

Тейшейра: ЄС сподівається, що новий КПК України буде прийнятий найближчим часом

Автор: RBC.UA
Рада Європи позитивно оцінює нову редакцію Кримінально-процесуального кодексу України (КПК). Про це під час круглого столу повідомив експерт Ради Європи Ерік Сванідзе, передає кореспондент РБК-Україна.

Рада Європи позитивно оцінює нову редакцію Кримінально-процесуального кодексу України (КПК). Про це під час круглого столу повідомив експерт Ради Європи Ерік Сванідзе, передає кореспондент РБК-Україна.

"Ми отримали хороший текст кодексу, але його виконання має відповідати практиці Європейського суду ... Перехід до конкурентної та змагальної системі буде підводити суддів і прокурорів до належних практик", - заявив експерт.

Він підкреслив, що проект КПК, що був поданий до Верховної Ради Президентом України, говорить про позитивні зрушення в результаті спільної роботи над редакцією УПК: "Разом з українськими колегами ми проаналізували проект закону і відшліфували його на відповідність до Конвенції прав людини .. . Ми постійно перебували в контакті ... Ми маємо спільні цінності та цілі".

Також Сванідзе зазначив, що крім прийняття нової редакції КПК, необхідно прийняти ряд інших законів, зокрема про адвокатуру для здійснення цілісного реформування системи кримінального судочинства.

Також під час круглого столу голова Представництва ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра заявив, що прогрес в галузі реформування системи судочинства і юстиції є фундаментальним для євроінтеграції України.

За його словами, ЄС вже виділив 10 млн дол для здійснення цього реформування: "Оскільки той факт, що колишній прем'єр-міністр засуджений за статтею Кримінального кодексу ще часів СРСР, то занепокоєння широкої громадськості є політично вмотивованим ... Ми сподіваємося, що нова редакція КПК буде прийнята найближчим часом, а також закони про свободу зібрань і вільних організації ... Це має забезпечити нормальне функціонування судової системи, незалежність і неможливість отримання та використання доказів через тортури ... Це ключовий аспект євроінтеграції України".

Однак, на думку Тейшейри, прийняття нової редакції КПК не вирішить питання у справі Юлії Тимошенко. "Ми розуміємо, що недостатньо прийняття цього КПК. Є загальні недоліки системи судочинства України, тому необхідно приймати інші закони. Потрібно говорити про зміну культури кримінального судочинства в цілому", - сказав Тейшейра.

Він підкреслив, що КПК "не вплине на ті провадження, що вже розпочаті": "Ці кримінальні виробництва (про Тимошенко і Луценка) регулюються чинним КПК. І я думаю, що новий кодекс на них не вплине".

Зазначимо, що Адміністрація Президента (АП) врахувала більшість зауважень РЄ до проекту КПК України. Про це сьогодні повідомив радник Президента України, керівник головного управління з питань судоустрою АП України Андрій Портнов.

Нагадаємо, що президентський проект КПК зареєстрований у ВР 13 січня 2012 р. Повідомлялося, що Віктор Янукович очікує прийняття закону до кінця лютого. Представник Президента у ВР Юрій Мірошниченко сказав, що Верховна Рада (ВР) України ухвалить документ протягом нової сесії. Чиновник з АП, Андрій Портнов зазначив, що новий КПК є революційним у багатьох процесуальних нюансах.

Українські експерти також зазначали, що прийняття проекту Кримінально-процесуального кодексу знищить репресивну систему кримінальної юстиції в Україні. Колишній міністр юстиції України, президент Інституту правової політики Микола Оніщук заявляв, що проект нового Кримінально-процесуального кодексу містить "революційні норми" на шляху демократизації суспільства.