ua en ru

Сукупний обсяг IPO на ринку КНР різко скоротився в січні-лютому

Автор: RBC.UA
Сукупний обсяг первинних розміщень на китайському ринку, в якому брали участь 23 компанії, за два місяці поточного року склав 13,72 млрд юанів (2,16 млрд дол.), що становить менше однієї п'ятої від обсягів аналогічного періоду минулого року. Про це говориться в дослідженні, проведеному аналітиками компанії CapitalVue, передає телеканал "Росія 24".

Сукупний обсяг первинних розміщень на китайському ринку, в якому брали участь 23 компанії, за два місяці поточного року склав 13,72 млрд юанів (2,16 млрд дол.), що становить менше однієї п'ятої від обсягів аналогічного періоду минулого року. Про це говориться в дослідженні, проведеному аналітиками компанії CapitalVue, передає телеканал "Росія 24".

Незважаючи на те, що кількість компаній, що вийшли з пропозицією своїх акцій на відкритий ринок в Китаї, різко скоротилося на початку цього року порівняно з аналогічним періодом минулого року, "успішність" IPO не знизилася.

У середньому акції компаній виросли на 46,48% у перший день торгів, що можна охарактеризувати як вкрай успішне розміщення.

Зниження загальної суми та кількості IPO, на думку аналітиків, говорить про слабкий апетит інвесторів до нових пропозицій, інтерес до паперів пропадає практично відразу після IPO. Також компанії воліють відкласти запуск програм публічного розміщення через слабкі результати ринку IPO у другій половині 2011 р. Негативну роль у цьому процесі зіграло і збільшення тиску на первинний ринок з боку регуляторів.

Нагадаємо, в ході розміщень на біржах Шанхая, Гонконгу і Шеньчженя, в 2011 р. компаніям вдалося залучити 73 млрд дол., що майже в 2 рази більше, ніж на Нью-Йоркській фондовій біржі і майданчику Nasdaq разом узятих. При цьому Гонконзька фондова біржа третій рік поспіль залишила за собою перше місце. В ході IPO на цьому майданчику компаніями було залучено 30,9 млрд дол. Друге і третє місце займають Нью-Йоркська і Лондонська фондові біржі, їх результат дорівнює 30,7млрд дол. і 18 млрд дол. відповідно.

Проте результат у Китаї та Гонконгу виявився значно гірше показника 2010 р., так як турбулентність на ринках змусила багато компаній відкласти продаж своїх акцій, деякі з них були змушені скасовувати розміщення в самий останній момент. Сума в 79 млрд дол., а саме стільки змогли залучити компанії на трьох китайських майданчиках, виявилася меншою, ніж за перше півріччя 2010 р.

Слід зазначити, що, відповідно до огляду світових ринків IPO за IV квартал, підготовленому компанією Ernst & Young, на світовому ринку IPO в IV кварталі 2011 р. тривало зниження рівня ділової активності. Експерти пов'язували це з впливом боргової кризи в країнах єврозони на ринок IPO і на довіру як емітентів, так і інвесторів. Ще одним негативним фактором є небажання менш великих компаній виходити на ринок в умовах нестабільності на світових ринках. Так, в 2011 р. основний індекс Шанхайської біржі Shanghai Composite знизився на 16%.

Аналітики говорять, що найближчим часом навряд чи хто-небудь буде купувати акції на первинному ринку. Попит з'явиться, або коли пройде гарна корекція, або коли стане ясно, що глибокої корекції не буде ще дуже довго, як у 2003-2006 рр. на американському ринку. Пожвавлення ринку IPO, швидше за все, відбудеться не раніше жовтня, вважає більшість експертів.

Зазначимо, аналітики прогнозують, що Гонконг може стати основним майданчиком для світових кандидатів на IPO в найближчі три роки, оскільки боргові проблеми розвинених країн змушують інвесторів задуматися про можливості ринків, що розвиваються. Таку думку в ході саміту Reuters раніше висловив заступник голови правління "Ренесанс Капітал" Ендрю Корнтуейт. Він упевнений, що криза єврозони і метушня навколо французьких банків можуть змусити інвесторів покинути насиджені місця на західних ринках і відправитися на схід.

Нагадаємо, експерти відзначають, що все більше китайських технологічних компаній відмовляються від американського лістингу і проводять розміщення в Гонконзі. Там краще розуміють специфіку бізнесу китайських корпорацій, у США ж численні скандали зробили акції емітентів з КНР непопулярними серед інвесторів.