ua en ru

Саміт Євросоюзу розпочався з розбіжностей щодо бюджетної політики

Автор: RBC.UA
У Брюсселі стартував черговий саміт Європейського союзу. Основним завданням учасників заходу визначено напрацювання консенсусного рішення щодо бюджетної політики блоку держав на 2014-2020 рр. При цьому експерти відкрито висловлюють скептичне ставлення до перспектив успішного виконання поставлених завдань через суперечності між країнами-донорами та одержувачами допомоги.

У Брюсселі стартував черговий саміт Європейського союзу. Основним завданням учасників заходу визначено напрацювання консенсусного рішення щодо бюджетної політики блоку держав на 2014-2020 рр. При цьому експерти відкрито висловлюють скептичне ставлення до перспектив успішного виконання поставлених завдань через суперечності між країнами-донорами та одержувачами допомоги, повідомляє Reuters.

Читайте також: Олланд закликав єврозону розробити виразну політику контролю над обмінним курсом євро

Напередодні відкриття саміту прем'єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон (на фото другий ліворуч) провів переговори з канцлером Німеччини Ангелою Меркель, головою Європейської ради Херманом ван Ромпеєм та головою Європейської комісії Жозе-Мануелем Баррозу.

Після цього глава британського кабінету міністрів провів окремі зустрічі з колегами з Данії, Швеції і Нідерландів. Як припускають експерти, всі вони поділяють погляди Кемерона про необхідність вжиття додаткових заходів економії у рамках обговорюваного бюджетного акту.

Як повідомляється, європейські лідери на саміті, що почався в четвер, мають намір створити фонд по боротьбі з безробіттям серед молоді обсяом у 5 млрд євро. Цієї суми навряд чи вистачить, щоб кардинально змінити ситуацію із зайнятістю, але більше Європа зараз собі дозволити не може на тлі секвестру союзного бюджету. Останній усе ж може бути затверджений із другої спроби завдяки "креативній бухгалтерії".

Читайте також: МВФ прогнозує дефіцит бюджету Греції від 5,5 млрд до 9,5 млрд євро у 2015-2016 рр

Перша спроба узгодити бюджет Євросоюзу на 2014-2020 рр. провалилася в листопаді через прагнення Великої Британії різко урізувати витрати, з чим не згодні країни - одержувачі європейських коштів. До "другого читання" Єврокомісія підготувала ініціативу зі створення спецфонду для боротьби з безробіттям серед молоді, пише РБК Daily.

На даний час у 13 країнах Євросоюзу в економіці не зайнято більше 25% громадян у віці 15-24 років, а в Іспанії та Греції без роботи сидить більше половини молодого покоління. За підрахунками чиновників, це завдає економіці ЄС збиток у 150 млрд євро. Крім того, у Греції та Іспанії бояться соціальних ускладнень - зростання вживання наркотиків, злочинності і безладів.

Читайте також: Міністри фінансів одинадцяти країн ЄС домовилися про введення 0,1% податку на фінансові транзакції

При цьому ринок праці відстає від загальної економіки, і безробіття не почне знижуватися до тих пір, поки ВВП проблемних країн не повернеться до стійкого зростання. Однак, за найоптимістичнішими прогнозами, відновлення європейських економік почнеться тільки у другій половині 2013 р. Тому, щоб пом'якшити ситуацію, Єврокомісія пропонує спрямувати кошти спецфонду на фінансування тренінгів, стажувань та інших форм підвищення кваліфікації безробітних, щоб підвищити їх ліквідність на ринку праці.

Однак 5 млрд євро буде недостатньо, щоб поліпшити ситуацію із зайнятістю серед випускників і молодих фахівців. У липні минулого року Міжнародна організація праці підрахувала, що для цього буде потрібно 21 млрд євро. На ці гроші могла бути створена система гарантій зайнятості для молоді за прикладом скандинавських країн, де юнакам і дівчатам після 90 днів сидіння без роботи пропонуються вакансії, додаткова освіта або тренінг, щоб підвищити їх привабливість на ринку праці. Але збільшити витрати в цій області ЄС дозволити собі не може на тлі закликів скоротити європейський бюджет.

Читайте також: Для ухвалення бюджету ЄС на 2014-2020 рр. ще не дотримано умов, - Олланд

У листопаді він уже був урізаний з первісних 1,047 трлн до 973 млрд євро за рахунок скорочення витрат на дослідження, інфраструктуру, а також прикордонний контроль. У результаті вперше в історії ЄС обсяг бюджету буде знижено - в поточної семирічці він склав 994 млрд євро. Однак голова Європейської ради Херман ван Ромпей вирішив піти на хитрість: розмір бюджету виражається двома показниками - крім часто цитованого обсягу зобов'язань урядів направити гроші на проекти, в ньому фігурують фактичні виплати. Вони, як правило, виявляються трохи нижче зобов'язань - частина проектів не реалізується, а кошти різних фондів вибираються не до кінця. "Думаю, що (в бюджеті) буде трохи креативної бухгалтерії", - цитує The Financial Times неназваного євробюрократа.

Компромісний варіант, за даними Reuters, передбачає серйозне скорочення виплат - на 30-40 млрд євро (до 902-912 млрд) і менш значне скорочення зобов'язань - на 15-20 млрд євро, до 952-957 млрд. Це дозволить заявити про свою перемогу і тим, хто закликає сильно скоротити витрати, і супротивникам різкого секвестру. Експерти вважають, що зараз у європейських лідерів більше шансів на успіх, ніж три місяці тому. "Остаточної домовленості може не послідувати і зараз, проте розбіжності зараз вже не принципові, а зводяться лише до низки другорядних нюансів", - сказав економіст Berenberg Bank Хольгер Шмідінг.

Саміт Євросоюзу розпочався з розбіжностей щодо бюджетної політики

Читайте також: Україна отримала від ЄС транш у розмірі 28 млн євро на розвиток енергетики

Нагадаємо, що на саміті ЄС у листопаді 2012 р. блок не зумів прийняти бюджет на наступні сім років у розмірі трохи більше 1 трлн євро через низку розбіжностей між членами союзу, у тому числі між старими і новими державами - членами ЄС. У новій редакції видаткова частина документа скорочена на 80 млрд євро - до 972 млрд. Однак, за неофіційною інформацією з дипломатичних кіл, вже зараз мова йде про скорочення показника до 957 млрд євро.