ua en ru

S&P на два пункти знизило довгостроковий рейтинг Іспанії

Автор: RBC.UA
Міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's Ratings Services (S&P) знизило довгостроковий рейтинг Іспанії з "А" до "BBB +". Разом з ним знижений короткостроковий кредитний рейтинг з "А-1" до "А-2", прогноз по довгостроковому рейтингу - "негативний". Інформація про це міститься в доповіді агентства.

Міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's Ratings Services (S&P) знизило довгостроковий рейтинг Іспанії з "А" до "BBB +". Разом з ним знижений короткостроковий кредитний рейтинг з "А-1" до "А-2", прогноз по довгостроковому рейтингу - "негативний". Інформація про це міститься в доповіді агентства.

Зниження рейтингу відображає думку агентства, про те, що Іспанія може зіткнутися з ризиком значного збільшення боргового навантаження державного бюджету. Головним чином це навантаження може сформуватися з умовної заборгованості через необхідність надавати фінансову підтримку національному банківському сектору.

Крім того, експерти агентства S&P внесли зміни в базовий сценарій (прогноз) розвитку економіки Іспанії на найближчу перспективу. Він передбачає зниження показника ВВП на 1,5% в 2012 р. і на 0,5% в 2013 р. Раніше експерти виходили з росту на 0,3% і на 0,5% відповідно. У число основних факторів, що формують негативний вплив на ВВП входять: зниження реальних доходів населення, зниження рівня кредитування в сфері приватного підприємництва - рівня довіри між клієнтом і банком, а також непередбачуваної зміни попиту з боку зовнішньоторговельних партнерів Іспанії.

Негативний прогноз відображає думку експертів про наявність у країни зовнішніх і внутрішніх ризиків для сталого зростання економіки та виконання бюджетної політики, що відповідно позначається на загальному рівні кредитоспроможності.
Надалі рейтинг може бути знижений у випадку, якщо чистий державний борг досягне рівня 80% в період 2012-2014 рр.., або умовна заборгованість на урядовому балансі перейде в реальну заборгованість.

Агентство також знизить рейтинг Іспанії, якщо поточні програми фінансового реформування втратять наявний рівень політичної підтримки. Крім того, негативний вплив на рейтинг може надати погіршення зовнішніх умов.

Нагадаємо, що в лютому міжнародне рейтингове агентство Moody's Investors Service переглянуло кредитні рейтинги 9 європейських країн. Рейтинг Іспанії тоді був знижений з А1 до А3. За оцінками Moody's, Іспанія - одна з країн, які стали більш сприйнятливі до фінансових і макроекономічних ризиків в результаті кризи єврозони. Це рішення Moody's прийняло після того як S&P і Fitch Ratings знизили рейтинги провідних іспанських банків. У жовтні минулого року Moody's знизило суверенний кредитний рейтинг Іспанії з Aa2 до A1, прогноз по рейтингу - "негативний".

Standard & Poor's вже в цьому році здійснило різні рейтингові дії відносно 16 країн єврозони. На два ступені був знижений і рейтинг Іспанії.

Fitch дещо пізніше також знизило рейтинг Іспанії до рівня А з АА-.

Десять днів тому, ЦБ Іспанії заявив, що країна занурилася в повторну рецесію. Після падіння ВВП країни протягом півтора року, боязке відновлення економіки почалося в 2010 р. У цей момент її і накрила загальноєвропейська боргова криза. Держборг країни до кінця минулого року склав близько 68%. І новий уряд країни під керівництвом Маріано Рахо, що приступив до роботи в кінці минулого року, поки що лише обіцяв скоротити в 2012 р. витрати бюджету на 16,5 млрд євро.

Причому подолати боргову кризу Іспанія має намір власними силами. У квітні міністр економіки Луїс де Гіндос заявив, що країна може обійтися без антикризової допомоги ЄС і МВФ. Тим часом вартість запозичень для Іспанії продовжує зростати.

Варто враховувати і той факт, що Іспанія прийняла дуже жорсткий бюджет на 2012 р. Іспанія, поряд з Грецією, Італією, Ірландією і Португалією, входить до групи проблемних країн зони євро, що відома під англійською абревіатурою PIIGS.

На початку вересня 2011 Іспанія змінила конституцію, щоб врятувати економіку країни від дефолту. Поправка свідчить, що до 2020 р. дефіцит бюджету центру, регіонів і комун не повинен бути вище 0,4% внутрішнього валового продукту. Також парламентарії відновили податок на доходи багатих, скасований на початку 2008 р., з метою скорочення дефіциту бюджету країни.