ua en ru

Президент виключає можливість злиття "Нафтогазу" та "Газпрому"

Автор: RBC.UA
Президент України Віктор Янукович виключає потенційне злиття НАК "Нафтогаз Україна" і "Газпрому", запропоноване російським прем'єр-міністром Володимиром Путіним.

Президент України Віктор Янукович виключає потенційне злиття НАК "Нафтогаз Україна" і "Газпрому", запропоноване російським прем'єр-міністром Володимиром Путіним. Про це він заявив вчора, 24 травня в інтерв'ю Bloomberg.

"Якщо Україна продасть частину своїх енергетичних ресурсів, це відбудеться прозоро і на ринкових умовах. Такі великі підприємства, якими є енергетичні компанії, в найближчому майбутньому будуть проходити реєстрацію для початкової відкритої пропозиції", - сказав В.Янукович.

Відзначимо, В.Янукович планує зустрітися зі своїм російським колегою Дмитром Медведєвим наприкінці червня.

Напередодні радник Президента України, керівник Головного управління з гуманітарних та суспільно-політичних питань Адміністрації Президента Ганна Герман заявила, що Президент В.Янукович добивається перегляду формули утворення ціни на російський газ, і разом з урядом намагається прив'язати ціну на газ до вугілля, а не до газойлю, як це зробив уряд Юлії Тимошенко.

"У нас йде планова робота з Росією, планові переговори, Президент повинен домогтися щоб було змінено те, що нам залишив попередній уряд, який змінив формулу ціноутворення і прив'язав ціну до газойлю, колись було до нафти - це було дешевше. Прив'язати ціну до газойлю - це найбільш невигідна для України позиція і від цього залежало підвищення цін абсолютно на все", - зазначила радник Президента.

Г.Герман підкреслила, що на сьогодні в переговорах про ціну на газ з російським "Газпромом", завдяки зусиллям Президента та уряду з'явилася надія.

"Президент намагається переграти ці угоди, які підписала Ю.Тимошенко, невигідні для України, і прив'язати ціну до вугілля - це дуже вигідний для нас варіант, що дозволить значно знизити ціну на газ, а від того будуть знижені ціни відповідно і на тарифах, і на проїзд, на все, що стосується життя людей. Президент і уряд дуже багато працюють в цьому напрямку, і сьогодні вже можна сказати, що надія з'явилася в цих переговорах", - заявила Г.Герман.

Нагадаємо, вчора В.Янукович провів зустріч з головою правління ВАТ «Газпром» Олексієм Міллером і міністром з питань палива та енергетики України Юрієм Бойко з газових питань.

В.Янукович в черговий раз підкреслив: підписана в 2009 р. газова угода «є некоректною у відношенні до України». «Звичайно, викликає питання і базова ціна, і сама формула. Та формула, яка застосовується в Європі, для України абсолютно не підходить», - підкреслив Президент.

Раніше, 18 травня Президент Російської Федерації (РФ) Дмитро Медведєв заявив, що чинні угоди з Україною щодо газу, підписані кілька років тому, повинні виконуватися до того часу, поки не будуть схвалені нові пробні формати співпраці в цій області. При цьому, він відзначив, що ціни на газ для України повинні відповідати підписаними договорами.

13 травня прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що Україна і РФ почали переговори про зміну формули вартості імпортованого російського газу, і Київ, який прагне стримати зростання ціни на паливо, запропонував Москві ввести у формулу ціни вугілля замість газойлю.

30 квітня Ю.Бойко заявив, що контракти на постачання газу з Росії в Україну можуть бути змінені до кінця літа цього року. Ю.Бойко також додав, що Україна хоче отримати знижку на газ до IV кварталу, коли, як очікується, ціна палива для України зросте, оскільки вона має прив'язку до цін на нафту і збільшується з невеликим запізненням.

На думку експертів, без злиття "Нафтогазу" з "Газпромом" російський монополіст на зниження ціни на російський газ для України не піде. Про це заявив директор енергетичних програм Центру "Номос" Михайло Гончар.

"За прикладом з "Білтрансгазом" (за який Олександр Лукашенко хотів отримати 17 млрд дол., а отримав 2,5 млрд дол. за 50%), "Нафтогаз" оцінять дуже низько, відсотків на п'ять від вартості "Газпрому", - прогнозує експерт, - А потім на цю суму росіяни можуть поставляти в Україну дешевий газ приблизно роки два-два з половиною. А, може, і менше - хто знає, що ще може статися на світовому ринку?" - вважає експерт.

Але без злиття "Нафтогазу" з "Газпромом", акцентує М.Гончар, на дешевий газ розраховувати не варто навіть в рамках Митного союзу. Тому що НАК для російського монополіста - це "можливість маніпулювати внутрішньо-українськими цінами на газ".

"Тому дешевий газ може обійтися дуже дорого не тільки Україні як державі, але й окремим її не найбіднішим громадянам", - вважає експерт.

Нагадаємо також, 21 лютого ц.р. О.Міллер повідомив, що "Газпром" обіцяє зниження цін на імпортний газ для України у разі, якщо "Нафтогаз Україна" погодиться на злиття з ним. При цьому, за словами О.Міллера, у випадку, якщо сторони домовляться про злиття, воно буде відбуватися на підставі оцінки активів компаній, а не доходів. Голова правління "Газпрому" також відзначив, що у разі об'єднання компаній російська сторона максимально завантажить українську транспортну систему, збільшивши транзит газу до країн Європи.

Крім того, О.Міллер повідомив, що зараз "Нафтогаз-Україна" продовжує погоджувати компанію-оцінювача для оцінки активів, на підставі яких планується створення СП компаніями.

О.Міллер нагадав, що "Газпром" готовий внести до статутного капіталу майбутнього СП ряд родовищ газу в Росії, а від України очікує внесення газотранспортної системи.
Він також зазначив, що створення СП не вплине на реалізацію проекту будівництва газопроводу "Південний потік".