ua en ru

Президент Єгипту наділив армію поліцейські повноваженнями, дозволивши заарештовувати цивільних

Автор: RBC.UA
Президент Єгипту Мохаммед Мурсі наділив армію поліцейськими повноваженнями, в тому числі дозволивши військовим заарештовувати цивільних осіб з метою забезпечення безпеки і захисту державних установ. Ці повноваження будуть діяти до оголошення результатів конституційного референдуму, який пройде в країні 15 грудня 2012 р.

Президент Єгипту Мохаммед Мурсі наділив армію поліцейськими повноваженнями, в тому числі дозволивши військовим заарештовувати цивільних осіб з метою забезпечення безпеки і захисту державних установ. Ці повноваження будуть діяти до оголошення результатів конституційного референдуму, який пройде в країні 15 грудня 2012 р., передає телеканал Al-Arabia.

Напередодні Збройні сили Єгипту в спеціальному теле-і радіозверненні закликали уряд і опозицію до діалогу - "кращого і єдиного способу досягнення згоди, яка дозволить реалізувати на практиці інтереси держави та її громадян". У повідомленні особливо підкреслено, що громадяни країни здатні виражати свої погляди мирним способом і не вдаватися до насильства.

Нові повноваження Збройних сил Єгипту набувають чинності з сьогоднішнього дня, що свідчить про зростаючу в країні напругу напередодні конституційного референдуму, який єгипетська опозиція в особі "Фронту національного порятунку" не сприймає.

Заворушення в Єгипті спалахнули 22 листопада 2012 р., коли Президент Мурсі особистим рішенням розширив свої владні повноваження, внісши поправки до конституційної декларації. Це стало приводом для масового виступу опозиції, яка звинуватила Мурсі в узурпації влади.

Спірні положення декларації були відмінені 9 грудня 2012 р., однак проведення конституційного референдуму, запланованого 15 грудня, скасовано не було. Учасник національного діалогу - зустрічі представників опозиції з керівництвом країни - екс-кандидат на пост Президента Мухаммед Салім аль-Ауа підтвердив, що дія декларації, яка містила спірні положення, повністю скасована. Вона замінена новим аналогічним за статусом документом, який також не може бути оскаржений у судовому порядку.

Скасування або перенесення референдуму щодо затвердження нової Конституції Єгипту - одна з основних вимог єгипетської опозиції, при виконанні яких лідери протестів готові були сісти з Мурсі за стіл переговорів. Опозиція також вимагає, щоб Мурсі відмовився від взятих на себе диктаторських повноважень (громадяни Єгипту тимчасово не можуть опротестовувати його рішення в суді), а також провести розслідування випадків насильства проти демонстрантів.

Днями Мурсі був змушений втікти з президентського палацу, який взяли в облогу протестуючі. Після запеклих нічних зіткнень президентська гвардія розмістила біля палацу танки і бронетехніку, повністю перекривши автомобільний рух у цьому районі, а також встановивши там бетонні блоки і обнеся президентський комплекс колючим дротом по всьому периметру.

Мурсі здобув перемогу на президентських виборах, що відбулися в червні 2012 р. Після інавгурації він вийшов зі своєї партії - політичного крила руху "Брати-мусульмани". Новий Президент заявив про бажання будувати Єгипет, відкритий для всіх його громадян, незалежно від переконань. Разом з тим в уряд, сформований при Мурсі, увійшли тільки помірні ісламісти і військові. У серпні глава держави відправив у відставку лідера генералів - Мухаммада Тантауі. Таким чином ісламіст значно зміцнив свій політичний вплив.

У Єгипті триває становлення нових органів державної влади. Судячи за підсумками виборів в нижню і верхню палати парламенту, Єгипет має всі шанси втратити статус світської держави. Після трьохетапного голосування понад 60% місць у Законодавчих зборах дісталося ісламістам, в першу чергу політичному крилу "Братів-мусульман", а також ісламським консерваторам - салафітів. На виборах у верхню палату парламенту Єгипту - Рада Шури - ісламістські партії завоювали майже 85% місць.