ua en ru

Уряд затвердив концепцію забезпечення фінансової нацбезпеки

Автор: RBC.UA
Кабінет міністрів України затвердив концепцію забезпечення національної безпеки у фінансовій сфері. Про це йдеться в розпорядженні Кабміну № 569-р від 15 серпня 2012 р.

Кабінет міністрів України затвердив концепцію забезпечення національної безпеки у фінансовій сфері. Про це йдеться в розпорядженні Кабміну № 569-р від 15 серпня 2012

Згідно з концепцією, для посилення позитивного впливу бюджетної політики на забезпечення стабільності фінансової системи необхідно: посилити контроль за цільовим та ефективним використанням бюджетних коштів; завершити проведення пенсійної реформи з метою збалансування бюджету Пенсійного фонду України та забезпечення його бездефіцитності; припинити надання державної підтримки держмонополіям.

Виконання зазначених завдань дозволить забезпечити дотримання індикаторів програми економічних реформ щодо щорічного скорочення дефіциту державного бюджету і доведення його рівня до 0,8% валового внутрішнього продукту в 2013 році і близько 1% в 2014 році. Нагадаємо, нещодавно Міністерство економічного розвитку і торгівлі України знизило прогноз зростання ВВП в 2013 р. з 4,1% до 3,6%.

Крім іншого, концепція нацбезпеки у фінансовій сфері припускає що, для мінімізації ризиків і запобігання повторного розгортання кризових явищ держполітика у сфері управління боргом корпоративного сектора має бути спрямована на: зменшення залежності від зовнішніх фінансових ринків і запозичень короткострокового капіталу, створення умов для розвитку та функціонування внутрішнього ринку капіталу.

Для запобігання витоку капіталів за кордон і зменшення суми недоотриманих державою доходів у вигляді податків і зборів державна політика в податковій сфері повинна бути спрямована на: і вдосконалення нормативно-правової бази в податковій сфері, проведення інвентаризації міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування, які не відповідають сучасним стандартам.

Умовою стабілізації державних фінансів є подальше проведення податкової реформи за напрямками вдосконалення системи податкового адміністрування, розробка ефективного механізму здійснення контролю та звітності, взаємодії між суб'єктами податкової системи.

Для запобігання можливих фінансових складнощах в реальному секторі економіки державна політика повинна бути спрямована на впровадження системи здійснення постійного моніторингу за збалансованістю активів і пасивів підприємств реального сектора економіки незалежно від їх форми власності та запобігання можливої ​​концентрації сільськогосподарських земель у власності осіб, які не здійснюють сільськогосподарську діяльність.

Кабмін планує уникнути кризові явища в банківській сфері шляхом проведення політики, спрямованої на стимулювання банківського сектора, вдосконалення механізму здійснення нагляду за банківським сектором та посилення ризик-менеджменту в банках.
На безпеку в сфері валютного регулювання значний вплив робить високий рівень використання іноземної валюти як засобу платежу на території Україні. З метою розширення сфери використання національної валюти і зниження рівня доларизації економіки для забезпечення оплати наданих послуг переважно в національній валюті державна політика в цій сфері повинна бути спрямована на: встановлення на законодавчому рівні рівних умов участі резидентів і нерезидентів на рику інвестиційних операцій України в частині визначення обов'язки з проведення іноземними інвесторами розрахунків за інвестиційними операціями на території України виключно в національній валюті України; мінімізацію використання готівкової іноземної валюти на території Україні; запобігання нелегального використання іноземної валюти як засобу платежу на території Україні.

Для мінімізації зазначених ризиків і формування привабливого інвестиційного клімату державна політика в сфері фондового ринку повинна бути спрямована на: збільшення капіталізації та ліквідності фондового ринку; удосконалення ринкової інфраструктури та основ саморегулювання, забезпечення їх надійного та ефективного функціонування; вдосконалення механізмів захисту прав інвесторів; вдосконалення умов та правил державного регулювання та нагляду на фондовому ринку.

Державна політика у сфері небанківського фінансового сектора повинна бути спрямована на: створення системи ідентифікації ризиків, проведення моніторингу та поточного аналізу ринку фінансових послуг з метою забезпечення створення можливостей для вжиття заходів до забезпечення фінансової безпеки; посилення прозорості та відкритості в діяльності фінансових установ та органу, що здійснює державне регулювання і нагляд за такими установами; підвищення платоспроможності та фінансової стійкості небанківських фінансових установ; забезпечення захисту споживачів небанківських фінансових послуг; запобігання використанню небанківських фінансових установ для непродуктивного виведення капіталу за кордон.

Планується, що реалізація концепції буде здійснюватися в межах бюджетних призначень, передбачених на відповідний рік головним розпорядникам бюджетних коштів, до компетенції яких належить питання забезпечення національної безпеки, та інших не заборонених законодавством джерел.