ua en ru

Обама представив бюджетний план на 2012-2013 ФР з дефіцитом в 901 млрд дол

Автор: RBC.UA
Президент США Барак Обама представив перед Конгресом бюджетний план на 2012-2013 фінансовий рік (розпочнеться 1 жовтня ц.р.), передає Reuters. Дефіцит бюджету прогнозується в розмірі 901 млрд дол, що становить 5,5% від ВВП країни в порівнянні з 8,5% дефіциту (1,33 трлн дол), запланованими на 2011-2012 фінансовий рік.

Президент США Барак Обама представив перед Конгресом бюджетний план на 2012-2013 фінансовий рік (розпочнеться 1 жовтня ц.р.), передає Reuters. Дефіцит бюджету прогнозується в розмірі 901 млрд дол, що становить 5,5% від ВВП країни в порівнянні з 8,5% дефіциту (1,33 трлн дол), запланованими на 2011-2012 фінансовий рік.

План передбачає програму державних капіталовкладень загальним обсягом 3,8 трлн дол, спрямованих на стимулювання економічного зростання США. Так, понад 800 млрд дол передбачається виділити на створення нових робочих місць (350 млрд дол) і розвиток інфраструктури (476 млрд дол.)

Крім того, бюджетний план передбачає підвищення ставки прибуткового податку як мінімум на 30% для заможних американців, тобто для тих, чий дохід перевищує 1 млн дол на рік. Зокрема, Обама запропонував значне збільшення податку на дивіденди до максимально можливого рівня, що зараз становить 35%, причому очікується, що наступного року цей показник буде збільшений до 40%.

Також документ передбачає скорочення державних витрат на 4 трлн дол в наступні десять років і зростання податків на 1,5 трлн дол за той же період.

Крім усього іншого глава Білого дому пропонує виділити понад 800 млн дол на підтримку політичних та економічних реформ в країнах, зачеплених подіями "арабської весни".

Аналітики, які висловлювалися з приводу бюджету Обами відзначали, що республіканці, які контролюють нижню палату американського парламенту, швидше за все, назвуть план приреченим, бо підвищення податків призведе до скорочення робочих місць і ніяк не допоможе скоротити державний борг, що нестримно зростає.

"Ми беремо на себе відповідальність за контроль над рушіями нашого боргу, - сказав глава бюджетного комітету республіканець Пол Райан в неділю на каналі ABC News. - На жаль, Президент і лідери його партії не беруть участі в цьому діалозі".
Бюджет - велика передвиборна платформа для Обами, з якої він може озвучити своє бачення майбутнього Америки, а в спробі переконати виборців, що готовий захищати їхні інтереси, назвати республіканців партією багатіїв.

Опитування громадської думки показують, що хоча економіка подавала ознаки зміцнення в останні тижні, американці як і раніше не впевнені в здатності Обами, який планує посісти президентське крісло вдруге, досягти економічного поліпшення.
Зазначимо, що бюджетне питання актуальне для США вже давно. В кінці січня Сенат США підтримав підвищення ліміту держборгу на 1,2 трлн дол..

Перед цим, нездатність спеціального комітету Конгресу погодити план зі скорочення дефіциту бюджету та державного боргу засмутила експертів рейтингових агентств, які пригрозили зниженням кредитного рейтингу США.

Білий дім зіткнувся з проблемою держборгу минулого літа, коли конгрес США повинен був до 2 серпня 2011 підвищити планку держборгу, що становила тоді 14,3 трлн дол, щоб Сполучені Штати могли уникнути дефолту за своїми борговими зобов'язаннями. Допустиму межу запозичень було вичерпано Міністерством фінансів США ще в травні 2011 р. Тривалі переговори поставили США на межу технічного дефолту. Вважається, що політична криза стала одним з факторів, через які рейтингове агентство Standard & Poor's позбавило США вищого кредитного рейтингу.