ua en ru

Нацбанк Білорусії підвищив ставку рефінансування до 45% річних

Автор: RBC.UA
Національний банк Білорусії з сьогоднішнього дня підвищує ставку рефінансування до 45% річних. Це вже дванадцяте підвищення ставки рефінансування в поточному році. У січні ц.р. вона становила 10,5% річних. У попередній раз ставка рефінансування підвищувалася 11 листопада 2011 р. на 5 процентних пунктів - до 40% річних.

Національний банк Білорусії з сьогоднішнього дня підвищує ставку рефінансування до 45% річних. Це вже дванадцяте підвищення ставки рефінансування в поточному році. У січні ц.р. вона становила 10,5% річних. У попередній раз ставка рефінансування підвищувалася 11 листопада 2011 р. на 5 процентних пунктів - до 40% річних.

Водночас збільшуються процентні ставки по операціях з підтримки ліквідності банків до 70% річних. Дана міра дозволить знизити інфляційні і девальваційні очікування в економіці, що стане додатковим чинником обмеження темпів зростання цін, вважають у Нацбанку.

"Подальша жорсткість грошово-кредитної політики обумовлена необхідністю закріплення позитивних тенденцій у платіжному балансі та на валютному ринку країни", - зазначали раніше у відомстві.

За попередніми даними, інфляція в Білорусії з початку року і на 23 листопада 2011 р. склала 103,4%. За підсумками року Мінекономіки прогнозує цей показник на рівні 118%.

Глава Нацбанку Білорусії Надія Єрмакова повідомила на розширеному засіданні президії Ради міністрів країни 6 грудня 2011 р., що середньорічне значення ставки рефінансування в 2012 р. очікується на рівні 30-35%, а на кінець року - 20-23% при зниженні інфляції до рівня 19-22%. При цьому вона не виключила, що ставка рефінансування до кінця наступного року може бути встановлена на більш високому рівні, якщо це буде необхідно для макроекономічної і фінансової стабілізації.

Нацбанк стискає грошову масу шляхом підвищення ставки рефінансування. Зросли ставки за кредитами для підприємств, які змушені тепер більш ефективно використовувати власні кошти. Зростання ставок за вкладами стимулює відтік банківських депозитів. "Це монетарні інструменти для того, щоб стримувати інфляцію", - відзначила раніше Єрмакова.

У листопаді вона пояснила зростання споживчих цін девальвацією, недоліком золотовалютних ресурсів, ажіотажним попитом на валюту і товари, регулюванням цін в рамках єдиного митного простору, зростанням вартості енергоресурсів. До кінця року планується "підкоригувати" тарифи по комунальних платежах, а потім, впевнена Єрмакова, "зростання інфляції повинно зупинитися". "І те, що розрахували на наступний рік 19%, напевно, це реально, якщо ми будемо ефективно працювати і не будемо роздувати грошову масу, щоб не створювати додатковий тиск на біржу", - сказала керівник нацбанку.

Президент Олександр Лукашенко раніше заявив, що "на валютному ринку ситуація у нас складається нормально". Президента турбує ситуація з білоруськими банками. "Я бачу, що у зв'язку з певною політикою Заходу робляться окремі спроби тиску на наші банки шляхом різних рейтингів тощо. Ми це повинні мати на увазі, і ми повинні зробити все, щоб підтримати наші банки, комерційні банки, які фінансують програми, кредитують наші підприємства", - сказав він.

Підвищення ставки рефінансування до досягнення нею позитивного рівня інфляції є одним із зобов'язань Білорусії перед Антикризовим фондом ЄврАзЕС для продовження отримання стабілізаційного кредиту, зокрема другого траншу в 440 млн дол.