ua en ru

Міллер: В обмін на компроміс щодо ГТС, Україна просить щорічно 9 млрд дол знижки на газ

Автор: RBC.UA
Україна пропонує зробити знижку на російський газ в розмірі 9 млрд дол щороку в разі досягнення домовленостей з газового консорціуму з РФ. Про це повідомив глава "Газпрому" Олексій Міллер на зустрічі з прем'єр-міністром Володимиром Путіним. Міллер додав, що Україна оцінює вартість своєї газотранспортної системи в розмірі 20 млрд дол..

Україна пропонує зробити знижку на російський газ в розмірі 9 млрд дол щороку в разі досягнення домовленостей з газового консорціуму з РФ. Про це повідомив глава "Газпрому" Олексій Міллер на зустрічі з прем'єр-міністром Володимиром Путіним. Міллер додав, що Україна оцінює вартість своєї газотранспортної системи в розмірі 20 млрд дол.

Міллер повідомив, що переговори щодо консорціуму поки не завершені, хоча "Є розуміння за загальними підходами та загальними цифрами". "У січні 2012 р. ми знову сядемо за стіл переговорів. Українські колеги оцінюють вартість газотранспортної системи в 20 млрд дол. Це велика сума. Українські колеги прив'язують ці переговори до знижки на газ. Якщо рахувати на об'єм в 40 млрд куб. м в рік, який має викуповувати Україна, згідно з діючими контрактами, знижка була б у районі 9 млрд дол. щорічно", - пояснив глава "Газпрому".

У свою чергу Путін зазначив, що переговори необхідно продовжити виходячи з того, що Україна була і залишається стратегічним партнером РФ. "Газотранспортна система України, безумовно, буде затребувана. Сподіваюся, що переговори будуть доведені до логічного завершення", - сказав прем'єр-міністр РФ.

Нагадаємо, 27 грудня міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко заявив, що газові переговори з Росією триватимуть стільки, скільки потрібно для того, щоб відстояти державні інтереси України.

Юрій Бойко додав, що компроміс, на його думку, буде знайдено. Він підкреслив, що російська сторона вже переконалася в принциповості позиції української.

У бюджеті-2012 закладена ціна на газ в 416 дол./1000 куб. м.

23 грудня в ефірі Першого національного телеканалу прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що переговори з Російською Федерацією по газу ніколи не заходили в глухий кут, а Україна дуже повільно, але просувається цим шляхом. Він не став уточнювати вимоги російської сторони в газових переговорах. Однак сказав, що Україна втрачає на переплаті за газ близько 4 млрд грн щомісяця.

Раніше Азаров зазначив, що бажання російської сторони зберегти наявну в газових контрактах з Україною перевагу є основною перешкодою для завершення газових переговорів.

Також наприкінці минулого тижня стало відомо, що Росія і Україна продовжать газові переговори 15 січня 2012 р. Також глава «Газпрому» Олексій Міллер заявив, що "новорічних подарунків" для України не буде і підписання додаткової угоди по газу можливе швидше за все, в 2012 р.

20 грудня в Москві відбулися переговори на рівні президентів і прем'єр-міністрів країн. Очікувалося, що сторони домовляться про знижку для України, однак Віктор Янукович і Микола Азаров повернулися з Москви ні з чим.

21 грудня під час підсумкової прес-конференції Янукович заявив, що для України сьогодні ціна газу складає 415 дол./1000 куб. м з урахуванням знижки на газ в 100 дол.

Перед цим голова фракції Партії регіонів у Верховній Раді України (ВР) Олександр Єфремов повідомив, що Україна не може погодитися на низку вимог РФ в газових переговорах.

Зазначимо, джерела агентства Reuters в українському уряді зазначали, що вартість російського газу для України вже в січні 2012 р. може підвищитися до 485 дол за тисячу кубометрів.

Газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в особливо гостру фазу на початку вересня 2011 р. у зв'язку із запланованим зростанням цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що за умовами контракту Київ зобов'язаний оплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія.

Зазначимо, раніше повідомлялося, про можливість створення на базі української газотранспортної системи двох спільних з "Газпромом" підприємств в пропорції 50 на 50.

"Газпром" і НАК "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр.. і про об'єми і умови транзиту природного газу через територію України на період 2009-2019 рр.. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни.