ua en ru

Лауреатами Нобелівської премії з економіки стали американці Сарджент і Сімс

Автор: RBC.UA
Лауреатами Нобелівської премії з економіки за 2011 р. стали американці Томас Сарджент і Крістофер Сімс. Про це говориться в опублікованому сьогодні повідомленні Нобелівського комітету. Премія присуджена за "емпіричні дослідження причинно-слідчих зв'язків у макроекономіці".

Лауреатами Нобелівської премії з економіки за 2011 р. стали американці Томас Сарджент і Крістофер Сімс. Про це говориться в опублікованому сьогодні повідомленні Нобелівського комітету. Премія присуджена за "емпіричні дослідження причинно-слідчих зв'язків у макроекономіці".

Нобелівський комітет відзначає, що лауреати 2011 р. розробили наукові методи, які дозволяють відповідати на питання про зв'язки між економічною політикою і різними макроекономічними змінними (такими як ВВП, інфляція, занятість і інвестиції).

Як правило, ці зв'язку виявляються двунаправленними: не тільки економічна політика впливає на економіку, але й економіка - на політику. При цьому ключовим чинником, що визначає рішення агентів економіки та економічної політики, є очікування щодо майбутнього. Так, очікування приватного сектора щодо майбутньої ділової активності та економічної політики впливають на рішення, що стосуються зарплат, заощаджень та інвестицій. У свою чергу, рішення в економічній політиці визначаються очікуваннями щодо розвитку ситуації в приватному секторі.

Сарджент з Нью-Йоркського університету показав, як структурна макроеконометріка може застосовуватися для аналізу постійних змін в економічній політиці. Наприклад, він вивчав економічну ситуацію після закінчення Другої світової війни, коли багато країн спочатку проводили економічну політику, яка сприяла високої інфляції, але в підсумку вдалися до систематичних змін, щоб забезпечити зниження зростання цін.

Сімс з Прінстонського університету розробив метод, що дозволяє аналізувати те, як тимчасові зміни в економічній політиці впливають на економіку. Метод Симса, заснований на так званій векторної авторегресії, наприклад, дає можливість простежити залежність між зміною процентних ставок центробанків і рівнем інфляції.

Сарджент і Сімс проводили свої дослідження незалежно один від одного. Вони порівну розділять між собою грошову винагороду в 10 млн шведських крон.

Премія з економіки не згадувалася в оригінальному заповіті Альфреда Нобеля і була заснована в 1968 р. В іншому вона нічим не відрізняється від інших Нобелівських премій. Лауреат отримує грошову винагороду у розмірі 10 млн шведських крон (близько 1,5 млн дол.). Оголошенням лауреата з економіки завершується сезон присудження Нобелівських премій.

Нагадаємо, Нобелівська премія миру цього року дісталася трьом жінкам: Президенту Ліберії Елен Джонсон-Серліф, правозахисницям з Ліберії та Ємену Леймах Гбові та Тавакулі Карман, передає норвезький Нобелівський комітет.

Всі жінки стали отримали премію за активну "ненасильницьку боротьбу за безпеку жінок і за їх право на участь в побудові світу", наголошується в повідомленні.

Лауреатом Нобелівської премії з літератури за 2011р. став шведський поет Томас Транстремер. "Через ясні, насичені образи він заново відкриває для нас реальність", - говорить "нобелівське" обгрунтування.

Лауреатом Нобелівської премії з хімії за 2011р. став професор Ізраїльського технологічного інституту Даніель Шехтман за відкриття квазікристалів.

Лауреатами Нобелівської премії з фізики за 2011 р. стали американці Сол Перлмуттер, Брайан Шмідт і Адам Ріесс за відкриття прискореного розширення Всесвіту.

Зазначимо, шведський Нобелівський комітет не став переглядати своє рішення про присудження Нобелівської премії з медицини та фізіології вченому канадського походження Ральфу Штайнману, незважаючи на те, що він помер до оголошення імен лауреатів. Зазвичай Нобелівські премії не присуджують посмертно. Однак про смерть Штайнмана стало відомо тільки після того, як комітет оголосив рішення про присудження премії. Ральфа Штайнмана відзначили Нобелівською премією за відкриття дендритних клітин і дослідження їх ролі в адаптивному імунітеті.

Крім нього, Нобелівську премію з медицини присудили американцеві Брюсу Бойтлеру і уродженцю Люксембургу Жюлю Хоффману - також за дослідження імунітету.

Нобелівську премію вручають з 1901 р. Традиційно церемонія нагородження лауреатів відбувається в день смерті Альфреда Нобеля - 10 грудня.