ua en ru

ЛАД припиняє роботу своїх спостерігачів в Сирії

Автор: RBC.UA
Ліга арабських держав (ЛАД) припиняє роботу наглядової місії в Сирії у зв'язку з почастішанням збройних зіткнень в країні, передає Reuters.

Ліга арабських держав (ЛАД) припиняє роботу наглядової місії в Сирії у зв'язку з почастішанням збройних зіткнень в країні, передає Reuters.

"Було вирішено негайно зупинити роботу спостерігачів Ліги Арабських держав у Сирії до подання цього питання на розгляд Ради ЛАД", - мовиться в заяві генерального секретаря ЛАД Набіля аль-Арабі.

Раніше джерело Reuters повідомило, що місія залишиться в Сирії, але тимчасово припиняє свою роботу.

Керівник моніторингової місії, посол Аднан аль-Ходхейр, раніше заявив, що Генеральний секретаріат ЛАГ буде приймати всі необхідні процедури для захисту безпеки своїх спостерігачів в Сирії.

Нагадаємо, вчора голова місії спостерігачів в Сирії від ЛАГ заявив, що з вівторка репресії проти учасників антиурядових демонстрацій значно посилилися - особливо в містах Хомс і Хама, а також на півночі Сирії в провінції Ідліб.

Різні світові ЗМІ повідомляють, що за два останніх дні в Сирії загинули близько 120 чоловік. Причому інформація про жертви приходить з багатьох міст країни - Дамаску, Алеппо, Хомса, Хами, Дераа та ін.

Вчора Міжнародний надзвичайний фонд допомоги дітям ООН (Unicef) повідомив, що станом на 7 січня жертвами антиурядових хвилювань в Сирії стали 384 дитини.

Раніше повідомлялося, що в Сирії за перші 10 днів роботи спостерігачів ЛАД (перші 10 днів січня) було вбито близько 400 чоловік.

Зазначимо, що спостерігачі ЛАД теж ставали жертвами сирійських зіткнень. 10 січня в результаті нападу проурядових демонстрантів на представників ЛАД в Сирії отримали поранення 11 спостерігачів. Натовп, скандуючи гасла на підтримку чинного Президента Башара Асада і розмахуючи державними прапорами, блокував колону машин в портовому місті Латакія. Після цього деякі з учасників акції почали громити оточені автомобілі.

До недавнього часу в країні працювали близько 160 міжнародних спостерігачів. В основному вони здійснюють поїздки з найбільш неспокійні, з точки зору опозиційної активності, міста.

24 січня Рада співробітництва країн Перської затоки (РСКПЗ) заявила, що відкликає своїх спостерігачів з Сирії після того, як Дамаск відкинув пропозицію ЛАД про передачу влади Президентом Башаром Асадом своєму заступнику. З відповідною заявою виступили 6 країн - Бахрейн, Катар, Кувейт, Об'єднані Арабські Емірати, Оман і Саудівська Аравія.

Спостерігачі країн Перської затоки знаходяться в Сирії у складі місії ЛАД. Кувейтська раніше преса писала, що РСКПЗ не хоче, щоб його спостерігачі перетворилися в "фальшивих свідків злочинів проти мирного населення".

Члени організації закликали Раду Безпеки ООН підсилити міжнародний тиск на сирійську владу.

Зазначимо, 22 січня міністри закордонних справ країн ЛАД на нараді в Каїрі продовжили роботу місії спостерігачів в Сирії ще на місяць. 24 січня влада Сирії погодилася продовжити місію.

Нагадаємо, міністри закордонних справ країн ЛАД склали новий проект рекомендацій щодо припинення насильства в Сирії. Згідно з новим планом, Президент Сирії Башар Асад повинен передати всі владні повноваження своєму першому заступникові сформувати уряд національної єдності, який має підготувати і провести дострокові парламентські і президентські вибори.

Проект включає в себе 15 рекомендацій, які будуть узяті за основу остаточної офіційної заяви ЛАД з цього питання. Згідно з проектом, країни ЛАД мають намір сприяти уряду національної єдності, а також фінансувати і підтримувати перебудову і модернізацію внутрішніх сил безпеки Сирії.

Початковий план ЛАД по врегулюванню сирійського конфлікту не приніс ніяких плодів. Згідно з угодою, досягнутою у листопаді 2011 р. між Дамаском і ЛАД, влада Сирії зобов'язалася припинити насильство, налагодити діалог з опозицією, впустити в країну міжнародних спостерігачів і звільнити політичних ув'язнених. Під тиском санкцій Дамаск дозволив роботу спостерігачів ЛАД на території країни. Однак спостерігачі заявили, що вимоги Асадом виконані не були. Незабаром після початку роботи місії, ЛАД вирішила не направляти більше в країну своїх спостерігачів.

Через нездатність Дамаску зупинити кровопролиття і небажання впустити в країну групу спостерігачів Євросоюз і США застосували проти Сирії політику розширення економічних санкцій. Так, Центральний банк країни практично позбавлений можливості проводити операції валютного обміну. Це, у свою чергу, значно ускладнює всі експортно-імпортні операції. Крім того, на початку вересня 2011 р. Євросоюз ввів ембарго на імпорт нафти з Сирії, а ЛАД призупинила членство країни в цій організації. 23 січня рада міністрів закордонних справ країн ЄС прийняла рішення про розширення санкцій, накладених на Сірію.

З березня 2011 р. в Сирії тривають масові безлади і збройні виступи проти уряду країни. Протестуючі вимагають відставки Президента Асада і проведення реформ. Влада пішла на ряд поступок, однак керівники опозиції під різними приводами відмовляються йти на зближення з владою і встановлення мирного діалогу. За даними ООН, жертвами кровопролиття стали вже більше 6 тис. чоловік.