ua en ru

Конституційна асамблея Єгипту схвалила проект нової Конституції країни

Автор: RBC.UA
В Єгипті схвалений остаточний проект нової Конституції країни. Про це сьогодні оголосив голова конституційної асамблеї Хосам ель-Геріяні.

В Єгипті схвалений остаточний проект нової Конституції країни. Про це сьогодні оголосив голова конституційної асамблеї Хосам ель-Геріяні, передає Reuters.

За його словами, далі проект відправлять Президенту Єгипту Мохаммеду Мурсі для ратифікації, після чого буде проведено референдум. Обговорення проекту тривало близько 19 годин. Відзначимо, що Мурсі відсунув терміни підготовки чорнового варіанту Конституції до лютого 2013 р., проте його вдалося завершити вже зараз.

Нова Конституція, зокрема, встановлює, що Президент Єгипту може перебувати на своїй посаді протягом двох термінів по чотири роки кожен. У країні також буде створено національну раду безпеки, очолювану Президентом, до якої увійдуть ключові фігури уряду, в тому числі прем'єр-міністр, міністр оборони і голова розвідки.

Читайте також: У Єгипті суди зупинили роботу, протестуючи проти диктатури Мохаммеда Мурсі

Тим часом, деякі статті залишилися незмінними у порівнянні з попередньою Конституцією. Так, державною релігією в країні визнається іслам, а в основу законодавства лягають принципи шаріату.

Напередодні Конституційна асамблея Єгипту проголосувала за закони шаріату як фундамент нової Конституції країни. Таким чином, головним джерелом права в північноафриканської державі повинні стати мусульманські догми.

Читайте також: Закони шаріату зроблять в Єгипті основою Конституції (фото, відео)

Голосування відбулося на тлі народних протестів (на площі Тахрір в Каїрі збиралося до 200 тис. осіб), направлених проти різкого розширення повноважень Мурсі. Глава держави погодився переглянути Конституційну декларацію, відповідно до якої він наділив себе надзвичайними повноваженнями. Мурсі заявив, що готовий повернути судовій системі країни право скасовувати свої укази, але тільки в тих випадках, коли мова не йде про суверенітет країни. Саме цей варіант компромісної угоди національному лідерові запропонувала помірна частина опозиції.

Читайте також: У Єгипті десятки тисяч людей протестують проти нових повноважень Президента (фото, відео)

Право вищої юридичної інстанції скасовувати укази Президента закріплене в Конституції Єгипту. Найближчими місяцями старий закон втратить силу. Після скинення колишнього Президента Хосні Мубарака в Єгипті йде підготовка до ухвалення нової Конституції.

Нагадаємо, 22 листопада Муріи позбавив судові інстанції права скасовувати свої розпорядження. Крім того, глава держави змінив порядок призначення генерального прокурора і ввів заборону на розпуск конституційної комісії, розробляючої проект основного закону країни. На думку Президента, у Єгипту немає іншого шляху, окрім як вийти з "порочного кола перехідного періоду", що продовжується з часу скинення Мубарака в 2011 р.

Читайте також: Президент Єгипту скасував поправки до Конституції, повернувши собі повноваження

Аналітики відзначають, що Мурсі сконцентрував у своїх руках владні повноваження, порівнянні з диктаторськими.

Сам Мурсі назвав розширення своїх повноважень тимчасовим заходом. У заяві, яка розглядається як перший крок Президента назустріч його критикам, говориться, що Мурсі готовий працювати з усіма політичними силами в країні для досягнення консенсусу щодо проекту нової Конституції Єгипту.

Читайте також: У Каїрі в результаті безладів на демонстраціях заарештовані 118 людей

Мурсі здобув перемогу на президентських виборах, що відбулися в червні 2012 р. Після інавгурації він вийшов зі своєї партії - політичного крила руху "Брати-мусульмани". Новий Президент заявив про бажання будувати Єгипет, відкритий для всіх його громадян, незалежно від переконань. Разом з тим в уряд, сформований при Мурсі, увійшли тільки помірні ісламісти і військові. У серпні глава держави відправив у відставку лідера генералів - Мухаммада Тантауі. Таким чином ісламіст значно зміцнив свій політичний вплив.

У Єгипті триває становлення нових органів державної влади. Судячи з підсумків виборів до нижньої і верхньої палати парламенту, Єгипет має всі шанси втратити статус світської держави. Після триетапного голосування понад 60% місць у Законодавчих зборах дісталося ісламістам, в першу чергу політичному крилу "Братів-мусульман", а також ісламським консерваторам - салафітам. На виборах до верхньої палату парламенту Єгипту - Рада Шури - ісламістські партії завоювали майже 85% місць.