ua en ru

Канада розірвала дипломатичні відносини з Іраном

Автор: RBC.UA
Канада припинила дипломатичні відносини з Іраном. Протягом п'яти днів іранські дипломати мають покинути територію Канади. Також буде закрите канадське посольство в Ірані. Про це повідомив міністр закордонних справ Канади Джон Берд, назвавши Тегеран найбільшої загрозою міжнародній безпеці.

Канада припинила дипломатичні відносини з Іраном. Протягом п'яти днів іранські дипломати мають покинути територію Канади. Також буде закрите канадське посольство в Ірані. Про це повідомив міністр закордонних справ Канади Джон Берд, назвавши Тегеран найбільшої загрозою міжнародній безпеці, передає Reuters.

"Канада розглядає уряд Ірану як найбільш серйозну загрозу безпеці в сучасному світі. В цих умовах Канада більше не може зберігати дипломатичну присутність в Ірані", - йдеться в заяві Берда, де він звинувачує Іран у кричущій зневазі до безпеки іноземних дипломатів.

Читайте також: Іран може створити ядерну зброю

Серед причин, що спонукали Канаду припинити всі дипломатичні контакти з Іраном, Берд назвав іранську ядерну програму, ворожість Тегерана на адресу Ізраїлю, який є давнім союзником Канади, а також військову підтримку з боку Ірану режиму сирійського президента Башара Асада.

Нагадаємо, що 31 серпня 2012 р. на повну потужність була запущена іранська АЕС "Бушер". Остаточно здати АЕС в експлуатацію передбачається до кінця 2012 р.

Бушерська АЕС потужністю 1 тис. МВт була запущена в експлуатацію у вересні 2011 р. Очікується, що після приєднання об'єкта до енергетичної системи Ісламської Республіки АЕС "Бушер" буде забезпечувати 40% всієї потреби країни в електриці.

В останні роки Іран висловлював бажання збудувати на своїй території від 10 до 20 атомних електростанцій, а також підприємство зі збагачення урану і центр для дослідження ядерних технологій.

Читайте також: Іранських запасів урану вистачить на кілька ядерних бомб

За два дні до запуску Бушерської АЕС на повну потужність, Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) створило спеціалізовану робочу групу, що повинна розслідувати звинувачення в тому, що Іран таємно розробляв або і розробляє в даний час ядерна зброя.

МАГАТЕ намагається отримати доступ на атомний об'єкт в м. Парчіне, де, як вважають, можуть проводитися ядерні дослідження. Західні експерти звинувачували Тегеран у тому, що той приховав докази військових досліджень в Парчіне. В Ірані відкидають звинувачення, проте відмовляються допустити міжнародних експертів на об'єкт.

Читайте також: Бушерську АЕС виведено на повну проектну потужність

До цього повідомлялося, що Іран встановив додаткове обладнання для збагачення урану, тим самим розширивши свої можливості по отриманню ізотопу радіоактивного елемента з масовим числом 235.

США, Ізраїль і країни Євросоюзу підозрюють Іран у спробах створити ядерну зброю. Американська розвідка не сумнівається, що Іран здатний створити ядерну зброю, і нарощує потужності для збагачення урану, що при бажанні можуть бути використані для створення ядерних боєголовок. У той же час, розвідка впевнена, що Іран не стане самостійно починати або провокувати військовий конфлікт.
Іранський уряд заявляє, що ядерна програма носить винятково мирний характер і спрямована на забезпечення країни електроенергією.