ua en ru

Ірак залишили останні війська США

Автор: RBC.UA
Через дев'ять років окупації, останній американський солдат залишив Ірак.

Через дев'ять років окупації, останній американський солдат залишив Ірак, повідомляє CNN.

Колона з 110 бойових машин з військовослужбовцями США вийшла з бази Кепм Аддар і по так званому головному шляху постачання "Тампа" пройшла до кордону з Кувейтом, де перетнула його через перехід Хабарі Кроссінг.

Зараз близько 550 солдатів і офіцерів продовжують рухатися в бік бази Кемп Вірджинія, що знаходиться в центральному районі Кувейту. Звідти вони на літаках будуть доставлені до місця постійної дислокації - бази Форт Худ, штат Техас.

Напередодні представники командування від 1-ї кавалерійської дивізії США передали все майно Кемп Аддар в розпорядження місцевих сил. Експерти вже назвали операцію з виведення військ найбільш масштабним заходом такого роду з часів В'єтнамської війни.

"Це історичний момент. Я сподіваюся, що мені більше ніколи не доведеться повертатися в цю нещадну пустелю", - повідомив репортерам один з учасників колони, штаб-сержант Даніель Гаумер. "Єдине, про що я зараз думаю - я повертаюся додому. В цивілізацію, яку називають Західний світ, де немає піску та пилу, яку лише зрідка дощем поливає", - додав він.

Нагадаємо, наприкінці жовтня п.р. голова американського зовнішньополітичного відомства Хілларі Клінтон заявила, що США продовжать надавати підтримку Іраку на його шляху до демократії, а також залишаться гарантом безпеки в регіоні, незважаючи на виведення всіх американських військ з країни до кінця поточного року. "Відкриваючи новий розділ в наших відносинах з Іраком, ми звертаємося до іракців: "Ви можете покластися на США на вашому шляху до демократії"", - заявила держсекретар.

Угода про виведення американських військ до кінця 2011 р. була досягнута між Вашингтоном і Багдадом ще за часів президентства Джорджа Буша-молодшого. Проте Обама неодноразово намагався досягти домовленості про можливу присутність бойових підрозділів американської армії і після 2011 р. Незадовго до оголошення про виведення військ Обама провів відеоконференцію з прем'єр-міністром Іраку Нурі Аль-Малікі з цього питання, але сторони не змогли прийти до угоди.

Друга іракська війна, офіційно що тривала з 20 березня 2003 р. до 1 вересня 2010 р., мала метою повалення режиму Саддама Хусейна. Приводом для початку агресії послужив той факт, що Ірак нібито нарощував арсенали зброї масового знищення (ЗМЗ). Пізніше з'ясується, що дані розвідки були "неточні", а складів із ЗМЗ так і не знайдуть.

За деякими даними, кампанія коштувала життя 4802 американським військовим, проте це число не враховує кількість померлих від ран і загиблих співробітників охоронних підприємств. Втрати іракців поки що складно підрахувати. За різними даними, від дії окупаційних сил і хвилі терористичних атак загинули від 500 тис. до 1,1 млн мирних жителів. Країна знаходиться у вкрай тяжкій ситуації та близька до розпаду. На півночі про претензії на незалежність все голосніше заявляють курди, в центрі і на півдні не припиняється протистояння між суннітами і шиїтами.