ua en ru

Freedom House: В Україні спостерігається зниження рівня демократії

Автор: RBC.UA
Міжнародна правозахисна організація Freedom House, штаб-квартира якої знаходиться в США, завершила роботу над звітом про стан демократії і прав людини в Україні після першого року правління Президента Віктора Януковича, в якому відзначається зниження рівня демократії в нашій країні.

Міжнародна правозахисна організація Freedom House, штаб-квартира якої знаходиться в США, завершила роботу над звітом про стан демократії і прав людини в Україні після першого року правління Президента Віктора Януковича, в якому відзначається зниження рівня демократії та формування в нашій країні "нездорової політичної обстановки". Копія документа є в розпорядженні "Комерсант Україна".

На думку експертів Freedom House, це виражається в "лобіюванні правляимї угрупованням власних інтересів при відсутності в країні політичної сили, здатної грати роль опозиції".

При цьому наголошується, що в незалежних медіа панує тривога, оскільки вони перебувають "під інтенсивним тиском правлячих структур".

Стурбованість правозахисників також викликало посилення ролі СБУ.

У звіті згадується візит співробітника цього відомства до ректора Українського католицького університету Бориса Гузяка з проханням застерегти студентів від участі в мітингах, восьмигодинне затримання в аеропорту "Бориспіль" представника Фонду Конрада Аденауера в Україні Ніко Ланге. Також експертти відзначили ситуацію зі збором інформації про діяльність і джерела фінансування неурядових організацій , зокрема міжнародного фонду "Відродження".

"Віктору Януковичу необхідно переконати громадянське суспільство і опозицію в тому, що СБУ не буде використовуватися для вибіркового переслідування якої політичної вендети", - говориться у звіті.

У звіті Freedom House містяться рекомендації керівництву України припинити переслідування політичних опонентів, зменшити роль СБУ, відмовитися від ініціативи регулювання електронних ЗМІ, забезпечити проведення парламентських виборів 2012 р. відповідно до міжнародних стандартів, а також відправити у відставку міністра освіти Дмитра Табачника як "джерело розбрату у сфері освіти та мовної політики ".

Крім цього, Freedom House рекомендував Євросоюзу прискорити підписання з Україною угоди про зону вільної торгівлі та спростити візовий режим для її громадян.

Нагадаємо, 28 квітня ц.р. Freedom House у звіті "Захист демократії в Україні" повідомила про порушення демократичних прав і свобод в Україні за останній рік і не виключила можливості встановлення авторитаризму в країні. "За один рік президентства Віктора Януковича Україна пережила тривожне зниження демократичної практики та прав людини, і якщо ці тенденції не зупинити, вона може повернутися до авторитаризму, як у період до помаранчевої революції", - йдеться у звіті Freedom House.

"Україна рухається в неправильному напрямку при нинішньому уряді, коли мова йде про демократію і права людини. Сучасні тенденції в Україні приведуть до посилення авторитаризму, і це буде величезним кроком назад для України, а також крахом надій на реформи в Євразії в цілому", - заявив Девід Крамер, виконавчий директор Freedom House.

Нагадаємо, на початку року Freedom House понизила в рейтингу демократичних свобод Україну з категорії "вільних" країн до "частково вільних".

Раніше, 10 січня ц.р. комісар Європейського Союзу (ЄС) з розширення Штефан Фюле заявив, що стурбований негативними тенденціями, які свідчать про певне згортання демократії в Україні.

25 листопада 2010 р. Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо ситуації в Україні.

У резолюції, зокрема, говорилось, що Європейський парламент:
- наголошує на своїй стурбованості дедалі більшим числом свідчень та вірогідних повідомлень про те, що демократичні права та свободи, такі як свобода зібрань, свобода вираження та свобода засобів масової інформації, протягом останніх місяців перебувають під тиском.
- висловлює стурбованість суперечливими повідомленнями міжнародних та неурядових організацій про проведення місцевих і регіональних виборів 31 жовтня 2010 р., бере до уваги зауваження про фальсифікації та шахрайства, висловлені деякими лідерами опозиції.
- закликає компетентні органи влади України провести швидке та прозоре вивчення та в належний час зробити відповідні висновки щодо вдосконалення виборчого законодавства, що є неповним і таким, що обмежує права, з огляду на... майбутні вибори.
- закликає українську владу утриматися від будь-якого втручання до майбутніх передвиборчих кампаній, зокрема нереєстрації кандидатів та партій, тиску на опозицію та ЗМІ.
- закликає органи влади повністю розслідувати всі повідомлення про замахи на права і свободи, і засудити будь-яке виявлене насильство, та розслідувати роль СБУ з огляду на втручання до виборчого процесу.
- висловлює стурбованість випадками насильства та залякування журналістів та зникненням журналіста «Нового стилю» Василя Климентьєва 11 серпня 2010 р.; висловлює переконання, що українська влада вживе всіх необхідних заходів для завершення розслідування.
- висловлює стурбованість останніми подіями, що можуть підірвати свободу слова та плюралізм ЗМІ, закликає владу вжити всіх необхідних заходів, щоб захистити ці основоположні ознаки демократичного суспільства та утриматися від будь-яких спроб контролювати, прямо чи опосередковано, зміст повідомлень національних ЗМІ; наголошує на крайній необхідності законодавчого реформування сектору медіа.

5 жовтня 2010 р. Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) ухвалила резолюцію, в якій висловила стурбованість утисками основних демократичних свобод в Україні, на які останнім часом скаржаться політичні сили, неурядові організації і представники українських ЗМІ.