ua en ru

Європейський суд може отримати повноваження штрафувати порушників бюджетної дисципліни

Автор: RBC.UA
Згідно з чернеткою нового фіскального договору країн ЄС, що потрапив у розпорядження агентства Bloomberg і датованим 19 січня, Європейський суд буде наділений повноваженнями штрафувати країни, які порушують бюджетну дисципліну, передає телеканал "Росія 24".

Згідно з чернеткою нового фіскального договору країн ЄС, що потрапив у розпорядження агентства Bloomberg і датованим 19 січня, Європейський суд буде наділений повноваженнями штрафувати країни, які порушують бюджетну дисципліну, передає телеканал "Росія 24".

Розмір штрафу, який сплачуватиметься в Європейський стабілізаційний механізм (ESM), буде доходити до 0,1% ВВП країни.

Також пакт, який буде обговорюватися міністрами фінансів країн ЄС 23 січня, передбачає створення централізованого корекційної механізму, який буде автоматично задіяний у випадку істотних відхилень від цільового рівня структурного дефіциту 0,5% ВВП. На таких жорстких умовах наполягає ЄЦБ, який не хоче брати на себе відповідальність за фінансування дефіцитів країн Європи.

Однак пропозиції Центробанку не були внесені в чернетку. Суд не зможе призначити країнам змінити свою бюджетну політику.

В середині січня член виконавчої ради ЄЦБ Йорг Асмуссен заявив, що хотів би бачити у Суду ЄС повноваження, які дозволили б стежити за виконанням всіх бюджетних правил, а також запропонував максимально обмежити послаблення.

"Це центральне питання на сьогодні. Пакт необхідно ввести в силу швидко, але без будь-яких ослаблень. Ми в ЄЦБ вважаємо, що податково-бюджетний пакт є першим обережним кроком на шляху до податково-бюджетного союзу", - сказав Асмуссен в інтерв'ю державній радіомовній компанії Deutschlandfunk, додавши, що на кону стоїть рівень довіри до угод ЄС.

Бюджетну дисципліну, за його словами, можна порушувати тільки у разі природних катастроф та інших лих, які лежать поза компетенцією урядів. Але в чернетці також передбачені послаблення для країн, які переживають серйозний економічний спад або інші "незвичайні події".

Новий пакт повинен вступити в силу, після того як його ратифікують 12 з 17 країн-учасниць монетарного союзу. А на його повну реалізацію має піти не більше 5 років.

Нагадаємо, голова Європейської ради Херман Ван Ромпей висловив сподівання, що робота над фіскальним пактом буде завершена до кінця січня 2012 р., а підписати його планують на початку березня.

Раніше канцлер Німеччини Ангела Меркель за підсумками зустрічі з президентом Франції Ніколя Саркозі зазначила, що задоволена прогресом у переговорах щодо підписання нового бюджетного пакту. За її словами, документ буде підписаний найпізніше на початку березня 2012 р. Такий же термін озвучив і Саркозі.

Нагадаємо, що новий бюджетний пакт передбачає юридичну відповідальність сторін за невиконання програми проведення узгодженої податкової та бюджетної політики. Угода також передбачає, що країни, які приєдналися до нього, будуть підтримувати структурний дефіцит бюджету на рівні 0,5% від номінального ВВП, загальний дефіцит на рівні менше 3% і держборг, що не перевищує 60% від ВВП.

Очікується, що на засіданнях у понеділок і вівторок міністри фінансів ЄС обговорять останні деталі пакту.

Цей бюджетний пакт покликаний допомогти стабілізувати обстановку в європейському регіоні і повернути довіру інвесторів.

Вимоги нового бюджетного договору, який з усіх країн ЄС категорично відмовилася підтримати тільки Великобританія (пославшись на те, що подібні домовленості суперечать інтересам країни, ставлячи під удар вкрай важливий для економіки сектор фінансових послуг), будуть поширюватися європейські країни, які на приєдналися до нього, тільки після того, як національні парламенти ратифікують його.

Зазначимо, Європа вже досить тривалий період часу намагається боротися з борговими проблемами країн-членів, однак значних успіхів у цій боротьбі поки не видно. Першою країною, яка зіткнулася з серйозними проблемами, опинилася Греція. Поки влада ЄС намагалася врятувати одного з членів Єврозони і виділяла сотні мільярдів євро Греції, інша, але вже більш значна для Європи одиниця - Італія - виявилася в стані, близькому до грецького. До цього варто додати і боргові проблеми Ірландії, Португалії та Іспанії. Остання, за словами багатьох аналітиків, може піти по шляху Греції та Італії.