ua en ru

ЄЦБ зберіг облікову ставку на рівні 0,75%

Автор: RBC.UA
Європейський центральний банк (ЄЦБ) залишив облікову ставку на рівні 0,75%, йдеться в поширеному сьогодні повідомленні банку. Це рішення співпало з очікуваннями більшості аналітиків.

Європейський центральний банк (ЄЦБ) залишив облікову ставку на рівні 0,75%, йдеться в поширеному сьогодні повідомленні банку. Це рішення співпало з очікуваннями більшості аналітиків.

Втім, якби ЄЦБ знизив ставку, це не стало б сюрпризом для ринків. Можливість її зниження обговорювалася в ЄЦБ минулого тижня, проте тоді банкіри не прийшли до єдиної думки. Аналітики припускали, що Центробанк може піти на зниження ставки, зважаючи на слабкі показники економіки єврозони.

Ситуація в економіці зони євро виглядає важкою. Очікується, що темпи зростання ВВП в четвертому кварталі знову опиняться на негативній території, а це стане офіційним підтвердженням рецесії в регіоні. Проте експерти не вважають, що зниження ставки допомогло б виправити ситуацію. Більш прийнятними кроками тут експертам бачиться вихід з інтервенціями на ринок облігацій проблемних країн єврозони і структурні реформи.

Раніше повідомлялося, що ВВП в зоні обігу єдиної європейської валюти (євро) за III квартал 2012 р., за уточненими даними, знизився на 0,1% порівняно з попереднім кварталом. Інфляція в єврозоні також знаходиться вище орієнтира 2%. Безробіття досягло рекордної величини в історії валютного блоку - майже 12%.

Читайте також: Глава ЄЦБ Драгі прогнозує відновлення економіки зони євро у другій половині 2013 р

На своєму минулому засіданні в грудні Європейський центральний банк погіршив прогнози зростання ВВП зони обігу євро в 2012-2013 рр. За підсумками минулого року ЄЦБ очікує зниження ВВП на 0,4-0,6% (тобто мінус 0,5% в середній точці діапазону). В 2013 р. ЄЦБ очікує динаміку економічного зростання в єврозоні від мінус 0,9% до плюс 0,3%. Таким чином, продовження рецесії бачиться більш імовірним, ніж відновлення зростання.

Тоді глава банку Маріо Драгі повідомив, що ЄЦБ продовжить надавати банкам необмежені обсяги ліквідності принаймні до липня 2013 р.

Нагадаємо, ЄЦБ знизив облікову ставку до нового історичного мінімуму 0,75% з 1,0% 5 липня ц.р. Через кілька днів Драгі не виключив можливості подальшого зниження базової ставки в разі появи необхідності.

ЄЦБ знаходиться під постійним тиском як з боку інвесторів, так і з боку Міжнародного валютного фонду (МВФ) і окремих європейських лідерів, які закликають структуру до більш активних дій по боротьбі з кризою. ЄЦБ наполягає, що його роль у вирішенні боргових проблем єврозони закінчена і решта знаходиться в руках урядів держав, у той час як МВФ наполягає на відновленні Європейським центробанком скупки держоблігацій країн єврозони, що, як відзначають експерти, малоймовірно.

Читайте також: ЄЦБ повинен утримувати низькі ставки, - МВФ

Як повідомлялося, Європейський союз обмежить повноваження Європейського центрального банку з банківського нагляду. Для цього ЄС створить групу експертів, яка буде стежити за тим, щоб мандат ЄЦБ не загрожував Європейського банківському регулятору. ЄЦБ є Центральним банком для 17 держав єврозони, у той час як Європейський банківський регулятор відповідальний за нагляд за банками і фінансовими організаціями всіх 27 держав ЄС. Передбачається, що до 2014 р. ЄЦБ буде наділений повноваженнями по нагляду за майже 6 тис. банками єврозони. Однак держави ЄС, які зберегли національні валюти, побоюються, що банк може використовувати отримані можливості для контролю над їх фінансовими системами.

Читайте також: Євросоюз обмежить повноваження ЄЦБ з банківського нагляду

Експерти відзначають, що на обмеження повноважень Європейського банківського регулятора наполягала Німеччина, в той час, як Великобританія відстоює незалежність регулятора.