ua en ru

Прибутковість 10-літніх держоблігацій Італії перевищила критичну позначку в 7%

Автор: RBC.UA
Ринкова прибутковість 10-літніх держоблігацій Італії досягла сьогодні 7% - позначки, яку аналітики називають "точкою неповернення". На 12:50 за київським часом ставка за бондами Італії становила 7,36%, свідчать дані торгів. І це новий рекорд за час існування єврозони. Попередній був встановлений вчора - 6,74%.

Ринкова прибутковість 10-літніх держоблігацій Італії досягла сьогодні 7% - позначки, яку аналітики називають "точкою неповернення". На 12:50 за київським часом ставка за бондами Італії становила 7,36%, свідчать дані торгів. І це новий рекорд за час існування єврозони. Попередній був встановлений вчора - 6,74%.

При вартості запозичень на рівні 7% фінансування бюджетного дефіциту і держборгу Італії стає важким, і країні може знадобитися екстрена допомога партнерів по єврозоні або Міжнародного валютного фонду (МВФ).

Саме після того як ставки по аналогічних держпаперах Греції, Португалії та Ірландії перевищили 7%, ці країни єврозони були змушені звертатися по міжнародну фінансову допомогу.

Різке зростання прибутковості італійських бондів пішло після рішення британської клірингової компанії LCH Clearnet підвищити маржинальні вимоги по держоблігаціях Італії. LCH, одна з найбільших клірингових компаній на європейському борговому ринку, підняла маржинальні вимоги по облігаціях Італії з терміном обігу від 7 до 10 років на 5%.

Спред прибутковості італійських 10-літніх паперів до аналогічних німецьких бондів, які вважаються "бенчмарком" єврозони, сьогодні перевищив 500 базисних пунктів - вперше в історії єврозони.

Крім того, сьогодні відбулася інверсія кривої прибутковості держоблігацій Італії: прибутковість 2-літніх італійських бондів - знову ж вперше в історії євро - перевищила прибутковість по 10-літніх паперах. Це вважається явним сигналом про зростання на ринку побоюваннях, що Італія не може розплатитися по своїх боргах. Зворотна (інвертована) крива прибутковості - це ситуація на ринку, при якій процентні ставки по довгострокових боргових інструментах нижче, ніж по короткострокових. Саме ця ситуація передувала зверненню Греції, Португалії та Ірландії по фінансову допомогу.

Сьогодні ЄЦБ купує "пристойні обсяги" італійських держпаперів, повідомив Reuters один з інвесторів в Лондоні.

Інвесторів все більше турбує політична криза в Італії, незважаючи на те, що вчора прем'єр-міністр Сильвіо Берлусконі погодився на компроміс зі своїми супротивниками. Після провального голосування в італійському парламенті по затвердженню виконання бюджету за 2010 р. Берлусконі, який позбувся парламентської більшості правлячої коаліції, в бесіді з Президентом країни Джорджіо Неаполітано заявив, що піде у відставку після схвалення парламентом плану економічних реформ.

Аналітики TD Securities вважають, що Італія якийсь час зможе триматися на плаву, якщо вартість обслуговування боргу впритул наблизиться до 7%. Якщо ж країні серйозно знадобиться зовнішня фінансова допомога, спочатку в справу вступить Європейський центробанк, який збільшить купівлю італійських держпаперів на вторинному ринку.

Нагадаємо, як заявив один з членів ради ЄЦБ, глава Центробанку Люксембургу Ів Мерш зараз ЄЦБ розглядає можливість припинення викупу облігацій Італії, якщо його аналітики прийдуть до висновку, що країна не в змозі виконати взяті зобов'язання і провести структурні реформи. "Якщо ми прийдемо до висновку, що ефективність проведених нами заходів підривається бездіяльністю італійської влади, нам доведеться вдатися до додаткового стимулювання", - заявив Мерш.

"Рішення надавати допомогу Італії було прийнято в обмін на дотримання певних умов. Якщо рада ЄЦБ укладе, що ці умови не дотримуються, він може змінити своє рішення", - додав Мерш, також висловив стурбованість тим, що злагоджену роботу ЄЦБ ускладнюють відповідні дії тих урядів, які не виконують свої зобов'язання".

З моменту запуску програм викупу облігацій (SMP) три місяці тому ЄЦБ придбав бонди на суму більше 100 млн євро, причому здебільшого це були італійські десятирічні держоблігації.

За словами Мерша, ЄЦБ не бажає бути кредитором останньої інстанції в боротьбі єврозони з борговою кризою.

26 жовтня ц.р. правлячій коаліції Італії під керівництвом прем'єр-міністра Берлусконі вдалося досягти попередньої угоди по програмі економічних реформ. Була досягнута домовленість про підвищення пенсійного віку з 65 до 67 років, але не про збільшення стажу, необхідного для отримання пенсії.

В середині вересня парламент Італії схвалив другий за три місяці пакет жорстких заходів економії на близько 54 млрд євро бюджетних коштів. Урядовий законопроект передбачає, зокрема, збільшення податків і збільшення пенсійного віку для жінок. Кабінет Берлусконі розраховує за допомогою нових заходів досягти збалансованого бюджету до 2013 р.

У середині липня італійський парламент остаточно схвалив перший план економії бюджету. Офіційний Рим тоді заявляв, що ряд жорстких заходів допоможе Італії заощадити близько 48 млрд євро і до 2014 р. скоротити заборгованість на 0,2 % ВВП. Серед цих заходів, зокрема, відмова від підвищення зарплат і прийому на роботу нових співробітників у бюджетній сфері, а також проведення масштабної програми приватизації.

В обмін на ці кроки ЄЦБ обіцяв підтримку Риму, щоб допомогти йому уникнути боргової кризи, яку переживає зараз Греція. Проте ситуація для держави не настільки критична, як, наприклад, для Греції, оскільки Італія може похвалитися первинним профіцитом бюджету: витрати держави не перевищують доходи, якщо не брати до уваги витрати з обслуговування боргу. ЄЦБ у серпні відновив скупку на вторинному ринку держоблігацій Іспанії і Італії. Італія розмістила облігацій на 6,485 млрд євро, включаючи п'ятирічні папери на 3,865 млрд євро, прибутковість по яких склала рекордні 5,6%. Надія на те, що Китай може допомогти Італії скуповуванням її облігацій, не змогла поліпшити результат аукціону.

5 жовтня ц.р. агентство Мoody's знизило довгостроковий рейтинг державних облігацій Італії з рівня Аа2 до А2. Прогноз по рейтингу - "негативний". Основними причинами зниження рейтингу названі: підвищення ризиків країн через високий обсяг національних боргових зобов'язань і пов'язана з цим втрата довіри кредиторів та інвесторів.

28 вересня аналітики S&P знизило суверенний кредитний рейтинг Італії на одну сходинку - з A+ до А, присвоївши йому "негативний" прогноз. Таким чином, країна опинилася в кроці від втрати інвестиційного рейтингу.

В останні місяці Італія стала об'єктом підвищеної уваги інвесторів через уповільнення зростання економіки і великий держборг. 12 серпня повідомлялося, що державний борг Італії досяг у червні рекордних розмірів, перевищивши 1,9 трлн євро. Раніше, виступаючи в парламенті, Берлусконі сказав, що економіка країни "сильна", а банки "кредитоспроможні". У вересні Кабінет міністрів Італії знизив прогноз зростання економіки країни на 2011-2013 рр. на тлі погіршення макроекономічних умов.