ua en ru

Антипрезидентські протести в Єгипті: У Каїрі в хід пішло каміння

Автор: RBC.UA
У Каїрі знову почалися масові заворушення. Сотні людей зібралися в центрі міста і почали закидати один одного камінням.

У Каїрі знову почалися масові заворушення. Сотні людей зібралися в центрі міста і почали закидати один одного камінням, повідомляє агентство Reuters.

Нові сутички спровокувало повернення у свою резиденцію в столиці Єгипту глави держави Мухаммеда Мурсі. З цього приводу до президентського палацу прийшли прихильники партії "Брати-мусульмани", які стали руйнувати наметовий табір опозиціонерів. Ті в свою чергу почали захищати свої позиції.

Ситуація посилюється тим фактом, що з центру Каїра був виведений спецназ. Оскільки два останні дні в місті пройшли досить спокійно, солдати і особливі частини поліції відправилися в місця постійного базування.

Читайте також: Мурсі покинув президентський палац (фото)

У зв'язку з цією ситуацією до громадян звернувся віце-президент Єгипту Махмуд Мекки. Він заявив, що безлади не можуть бути виходом зі сформованого в країні становища. За його словами, все вирішить референдум по конституції, призначений на 15 грудня.

Нагадаємо, що Мурсі покинув президентський палац в Каїрі вчора під тиском демонстрантів. Протестуючі на вулицях Каїра називають свою акцію "останнім попередженням" для Мурсі, а поліція вчора застосувала проти демонстрантів сльозогінний газ.

Початок політичної кризи поклав Мурсі, який видав декрет, тимчасово забороняв оскаржувати його рішення в суді. Протест проти дій Мурсі висловили як пересічні громадяни, так і судді, які оголосили страйк. Нагадаємо, що проект нової конституції був схвалений конституційною асамблеєю після 19-ти годинного засідання. Більшість в асамблеї складають лояльні президентові ісламісти. Доля нової конституції буде вирішуватися на референдумі, який призначений на 15 грудня. Згідно з проектом конституції, державною релігією в Єгипті залишається іслам, а в основу законодавства лягають принципи шаріату.

Читайте також: Опозиція в Єгипті закликала до акцій протесту проти проекту нової Конституції

Різко відгукнувся про проект Конституції Єгипту і спікер Європарламенту Мартін Шульц. Він заявив, що країнам ЄС слід розірвати політичні та економічні зв'язки з Єгиптом. Шульц вважає, що для країн ЄС було б доцільно перервати будь-яку співпрацю з Єгиптом, "поки в ньому не запанує демократія".

Сам Мурсі назвав розширення своїх повноважень тимчасовим заходом. У заяві, яка розглядається як перший крок Президента назустріч його критикам, говориться, що Мурсі готовий працювати з усіма політичними силами в країні для досягнення консенсусу щодо проекту нової Конституції Єгипту.

Мурсі здобув перемогу на президентських виборах, що відбулися в червні 2012 р. Після інавгурації він вийшов зі своєї партії - політичного крила руху "Брати-мусульмани". Новий Президент заявив про бажання будувати Єгипет, відкритий для всіх його громадян, незалежно від переконань. Разом з тим в уряд, сформований при Мурсі, увійшли тільки помірні ісламісти і військові. У серпні глава держави відправив у відставку лідера генералів - Мухаммада Тантауі. Таким чином ісламіст значно зміцнив свій політичний вплив.

Читайте також: Євросоюз погрожує розірвати відносини з Єгиптом

У Єгипті триває становлення нових органів державної влади. Судячи за підсумками виборів в нижню і верхню палати парламенту, Єгипет має всі шанси втратити статус світської держави. Після трьохетапного голосування понад 60% місць у Законодавчих зборах дісталося ісламістам, в першу чергу політичному крилу "Братів-мусульман", а також ісламським консерваторам - салафітів. На виборах у верхню палату парламенту Єгипту - Рада Шури - ісламістські партії завоювали майже 85% місць.