ua en ru

Євросоюз погрожує розірвати відносини з Єгиптом

Автор: RBC.UA
Спікер Європарламенту Мартін Шульц заявив в інтерв'ю виданню Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, що країнам ЄС слід розірвати політичні та економічні зв'язки з Єгиптом. Народний обранець різко відгукнувся про проект Конституції арабської країни, що припускає істотні обмеження свободи совісті.

Спікер Європарламенту Мартін Шульц заявив в інтерв'ю виданню Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, що країнам ЄС слід розірвати політичні та економічні зв'язки з Єгиптом. Народний обранець різко відгукнувся про проект Конституції арабської країни, що припускає істотні обмеження свободи совісті.

На думку Мартіна Шульца, ісламістський рух "Брати-мусульмани", в політичному крилі якого складався нинішній Президент Єгипту Мухаммад Мурсі, являє істотну небезпеку для майбутнього демократії в країні. Щоб повернути Єгипет на дорогу ліберальних перетворень, потрібно надати "економічний тиск" на його влади, оскільки іншої мови режим не розуміє.

Шульц вважає, що для країн ЄС було б доцільно перервати будь-яку співпрацю з Єгиптом, "поки в ньому не запанує демократія". Дії Мурсі, значно розширив свої повноваження, глава Європарламенту назвав "переворотом, який не може бути схвалений".

Читайте також: МЗС рекомендує українцям не їхати до Єгипту через протести

"Європі слід з усією серйозністю оцінити апетит до влади, який є в цієї людини", - застеріг ентузіастів "арабської весни" Шульц.
Напередодні Мурсі затвердив проект конституції, що розколов єгипетське суспільство, і призначив дату всенародного голосування. Згідно з проектом Конституції, державною релігією в Єгипті залишається іслам, а в основу законодавства лягають принципи шаріату. Варіант основного закону, що викликає нарікання у країн ЄС та США, буде схвалений чи ні 15 грудня.

Нагадаємо, в Єгипті проходить безстроковий страйк опозиції. Заворушення почалися по всій країні 23 листопада 2012 р. у зв'язку з виходом указу Президента Єгипту Мохаммеда Мурсі, відповідно до якого будь-які рішення Президента не можуть бути оскаржені в суді доти, поки не буде обраний новий парламент. Аналітики зазначають, що Мурсі сконцентрував у своїх руках владні повноваження, порівнянні з диктаторськими. Рішення Мурсі на своєму засіданні в Каїрі засудив Верховний судовий рада Єгипту. На думку його членів, указ Президента (якого за цей крок вже прозвали "фараоном") - "безпрецедентна атака на правосуддя". Кілька помічників Президента і членів його адміністрації подали у відставку.

Читайте також: У Єгипті суди зупинили роботу, протестуючи проти диктатури Мохаммеда Мурсі

Минулого тижня Президент Єгипту Мухаммед Мурсі позбавив судові інстанції права скасовувати свої розпорядження. Крім того, глава держави змінив порядок призначення генерального прокурора і ввів заборону на розпуск конституційної комісії, яка розробляє проект основного закону країни.

Аналітики відзначають, що Мурсі сконцентрував у своїх руках владні повноваження, порівнянні з диктаторськими. Деякі опозиціонери заявляють, що фактично Мурсі проголосив себе новим фараоном.

Сам Мурсі назвав розширення своїх повноважень тимчасовим заходом. У заяві, яка розглядається як перший крок Президента назустріч його критикам, говориться, що Мурсі готовий працювати з усіма політичними силами в країні для досягнення консенсусу щодо проекту нової Конституції Єгипту.

Читайте також: У Єгипті суди зупинили роботу, протестуючи проти диктатури Мохаммеда Мурсі

Мурсі здобув перемогу на президентських виборах, що відбулися в червні 2012 р. Після інавгурації він вийшов зі своєї партії - політичного крила руху "Брати-мусульмани". Новий Президент заявив про бажання будувати Єгипет, відкритий для всіх його громадян, незалежно від переконань. Разом з тим в уряд, сформований при Мурсі, увійшли тільки помірні ісламісти і військові. У серпні глава держави відправив у відставку лідера генералів - Мухаммада Тантауі. Таким чином ісламіст значно зміцнив свій політичний вплив.

У Єгипті триває становлення нових органів державної влади. Судячи за підсумками виборів в нижню і верхню палати парламенту, Єгипет має всі шанси втратити статус світської держави. Після трьохетапного голосування понад 60% місць у Законодавчих зборах дісталося ісламістам, в першу чергу політичному крилу "Братів-мусульман", а також ісламським консерваторам - салафітів. На виборах у верхню палату парламенту Єгипту - Рада Шури - ісламістські партії завоювали майже 85% місць.