ua en ru

"Укргазвидобування" і Shell Exploration and Production Ukraine підписали договір про інвестиції на 800 млн дол

Автор: RBC.UA
ДК "Укргазвидобування" і компанія Shell Exploration and Production Ukraine підписали договір про спільну діяльність. Про це повідомляє кореспондент РБК-Україна.

ДК "Укргазвидобування" і компанія Shell Exploration and Production Ukraine підписали договір про спільну діяльність. Про це повідомляє кореспондент РБК-Україна.

Договір підписали директор ДК "Укргазвидобування" Юрій Борисов, голова корпорації Shell в Україні Патрік ван Далле і віце-президент Геолого-розвідувального підрозділу корпорації Християн Букович. Підписання договору відбулося в приміщенні Міністерства енергетики та вугільної промисловості в присутності міністра Юрія Бойка.

Договір забезпечить поглиблення партнерства ДК "Укргазвидобування" з компанією Shell і дасть можливість застосувати в Україні новітні технології пошуку вуглеводнів у Дніпровсько-Донецькому басейні. Це дозволить видобувати раніше незадіяні ресурси газу, в тому числі нетрадиційні, що сприятиме збільшенню загального обсягу видобутку газу в Україну.

"Загальний обсяг інвестицій Shell за договором може становити 800 млн дол., зокрема на початковому етапі геологорозвідки очікуються інвестиції Shell на рівні 200 млн дол., А на майбутніх етапах геолого-розвідувальних і пошукових робіт очікувана сума інвестицій Shell складає 600 млн дол." , - йдеться у повідомлення прес-служби Міненерговугілля. Згідно з даними прес-служби, в оновленому договорі про спільну діяльність між ДК "Укргазвидобування" і компанією Shell оптимізована система управління проектом. "Зокрема, Shell бере на себе відповідальність за ведення поточних справ, спільної діяльності та вирішення договірних, фінансових та технічних питань у рамках проекту, при цьому ключові питання сторони вирішуватимуть спільно.

Договором також передбачено зобов'язання Shell сприяти розвитку технічних можливостей ДК "Укргазвидобування" в галузі розвитку, розробки і видобутку нетрадиційного газу, як шляхом залучення працівників української сторони до проведення робіт в рамках спільної діяльності, так і шляхом організації навчання та тренінгів для місцевих спеціалістів на різноманітних проектах Shell", - йдеться в повідомленні прес-служби.

Загальна кількість пошуково-розвідувальних свердловин становитиме приблизно 15-20, а повномасштабна розробка потребуватиме буріння від 500 до 1000 свердловин, ці свердловини будуть мати глибину від 3 тис. м до 6 тис. м і будуть пробурені в технічно складний пластах.

Згідно з оновленим договором, роботи будуть проводитися на шести ліцензійних ділянках: Шебелинська, Західно-Шебелинська, Павловсько-Світловська, Мелеховська, Герсеванівська і Ново-Мечебіловска.

У серпні 2007 року "Укргазвидобування" і компанія Shell Ukraine затвердили перший етап робочої програми про початок спільної розробки Донецько-Дніпровської западини, після чого були проведені розвідувальні роботи за технологією 2D. Вартість робіт не перевищила 1 млн дол, хоча загальні зобов'язання Shell з інвестицій в розробку родовищ - понад 100 млн дол. Цього року в Shell також заявили про зацікавленість у розробці Юзівського нафтогазового родовища і про намір інвестувати до 1 млрд дол в проекти по видобутку сланцевого газу в країні. Його видобуток мав стати наймасштабнішим проектом Shell в Україні.

Також це не перша, але, мабуть, найефективніша спроба британсько-голландської компанії почати роботу в Україні. Ще в 1997 році Shell запропонувала Україні приватизувати українську газотранспортну систему. Компанія оцінила її в 12 млрд дол. Президент і уряд відхилили цю пропозицію. Вже в 1999 році компанія отримала ліцензію на розвідку шельфу Чорного моря, але вона так і не була проведена. У наступні роки до цих проектів не поверталися.

Щодо видобутку сланцевого газу, то ще в 2010 році голова Міненергоуглепрома Юрій Бойко повідомив, що його міністерство веде переговори про створення спільного підприємства з Shell і американської ExxonMobil з видобутку вугільного метану і сланцевого газу на території України, що розглядається нашою країною як шлях зниження залежності від поставок російського газу.

Втім, експерти поки вважають проект видобутку сланцевого газу в Україні малореалістичним. За словами експерта Інституту енергетичних досліджень Юрія Корольчука, використання скрапленого газу (LNG), видобуток газу-метану вугільних пластів і видобуток сланцевого газу дає економію в 15 млрд куб. м. газу. Однак, на його думку, "проекти видобутку сланцевого газу і терміналу LNG є більш фантастичними, ніж реалістичними". Крім того, видобуток сланцевого газу із застосуванням технології гідророзриву екологічно небезпечний.

Royal Dutch Shell Group (RDS) створена в 1907 році шляхом злиття англійської Shell Transport and Trading і нідерландської Royal Dutch Petroleum. До складу групи входить 500 компаній. RDS належить 50 нафтопереробних заводів і 46 тис. заправних станцій. У 2010 році компанія отримала 20,5 млрд дол чистого прибутку. Працює в 140 країнах, на її частку припадає 3% світового видобутку нафти (140 млн т на рік) і 3,5% світового видобутку природного газу.