ua en ru

Програма розвитку економіки на 2013-2014 рр.: Показники оптимістичні, конкретики нема

Автор: RBC.UA
Міністерство економічного розвитку і торгівлі (Мінекономрозвитку) підготувало проект Державної програми активізації розвитку економіки на 2013-2014 рр. Це саме той проект, на який, згідно з оцінками прем'єр-міністра Миколи Азарова, необхідно 180 млрд грн. Проект масштабний, саме тому до нього прикута особлива увага.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі (Мінекономрозвитку) підготувало проект Державної програми активізації розвитку економіки на 2013-2014 рр. Це саме той проект, на який, згідно з оцінками прем'єр-міністра Миколи Азарова, необхідно 180 млрд грн. Проект масштабний, саме тому до нього прикута особлива увага.

Уряд пояснює необхідність структурних змін в економіці країни уповільненням її розвитку. За прогнозами Мінекономрозвитку, ВВП в 2012 р. виросло лише на 0,2%; промислове виробництво - ключовий показник загальноекономічного розвитку країни - вже п'ятий місяць поспіль демонструє від'ємні результати, а в 2012 р. скорочення у промисловості склало 1,8%; скорочення обсягів виробництва у сільському господарстві становило 4,5%; обсяг виконаних будівельних робіт скоротився на 13,8%. Сума невиплаченої заробітної плати на 1 грудня 2012 р. становила 950,5 млн грн. Лише у п'яти регіонах заробітна плата перевищила середню по країні.

"Уповільнення зростання у промисловості, будівництві та сільському господарстві - галузях, в яких працює 50% всього економічно зайнятого населення України, впливає на зниження рівня життя громадян", - говориться в проекті програми.

На тлі різкого уповільнення темпів зростання економіки приріст податкових надходжень до державного бюджету скоротився з 13,5% у І кварталі до 1,8% у IV кварталі 2012 року.

Уряд вважає, що перелічені проблеми мають системний характер, що може привести до "тривалого падіння економіки у середньостроковій перспективі з відповідними соціальними і політичними наслідками".

Щоб вийти з ситуації Мінекономрозвитку пропонує шість основних напрямів, на яких влада має зосередитися у 2013-2014 рр. - підвищувати конкурентоспроможність економіки, покращувати інвестиційні умови, підтримувати вітчизняного товаровиробника, розвивати високотехнологічні сектори, проводити реформи у стратегічних секторах, розвивати зовнішньоторговельні відносини. Це саме той список необхідних дій, які потрібно було робити, починаючи з 1991 р. Але ані тоді, ані в 2004 році, ані в 2010 році ніхто цього не робив. І лише зараз, коли козирі та аргументи нинішньої влади випаровуються як роса на сонці, уряд намагається нашвидкуруч намалювати останнього козиря. Щонайменше, саме так видається.

Підвищення конкурентоспроможності економіки

А зараз спробуємо подивитися, що ж конкретно пропонує уряд у цій дворічній програмі. Мінекономрозвитку визнає, що Україна все ще залишається у групі країн, які не досягли хоча б середнього показника конкурентоспроможності. Щоб це виправити пропонується удосконалювати чинні тарифи у сферах природних монополій, підтримувати оптимальний рівень інфляції, стимулювати зниження готівки в структурі грошового обігу, знижувати адміністративні бар'єри для розвитку підприємництва, удосконалювати процедури отримання документів дозвільного характеру, обмежувати діяльність контролюючих органів, легалізувати заробітну плату, впроваджувати новітні технології у виробництво.

І тут постає логічне запитання - а чим займався уряд попередні три роки, якщо навіть такі елементарні і необхідні процеси ще тільки планується втілювати в 2013-2014 роках? Хіба не з цими обіцянками Партія регіонів йшла на вибори Президента та парламенту? Виходить, уряд Азарова сьогодні визнає, що обіцяні реформи були провалені, і зараз потрібно починати мало не з нуля.

Єдина нова і цікава пропозиція в цьому блоці - це створення банку розвитку з метою стимулювання та підтримки розвитку пріоритетних сфер економіки, інвестиційних та інноваційних проектів. Хоча і тут критики знайдуться, адже через такий банк можна фінансувати з держбюджету ті галузі економіки, які контролюють лояльні до влади бізнесмени.

Покращення інвестиційних умов

Мінекономрозвитку вважає, що Україна в останні роки значно піднялася в очах іноземних інвесторів. Навіть статистика наводиться - на 15 позицій в рейтингу "Ведення бізнесу" за підсумками 2012 р. Але тут же вказується, що показник захисту прав інвесторів погіршився, а Європейська Бізнес Асоціація погіршила оцінку рейтингу інвестиційної привабливості України з 3,4 у І кварталі 2011 р. до 2,14 за результатами ІІІ кварталу 2012 р. Що там говорити, коли навіть зазвичай безвідмовний кредитор - МВФ - відмовляється давати гроші Україні. Іноземні банки поступово йдуть з українського ринку. А компанія Shell, яка нещодавно підписала угоду з урядом про видобуток сланцевого газу в Україні, в угоді наскільки могла перестрахувалася від різноманітних перевірок, адміністративного тиску та порушення державою своїх зобов'язань.

Що пропонує уряд. Небагато, м'яко кажучи. Стимулювання реалізації інвестиційних проектів у пріоритетних галузях економіки та стимулювання інвестиційної активності суб'єктів малого підприємництва. Що з цього є новим? І де тут конкретні заходи, які б дозволили вирішити проблему відсутності інвестицій?

Підтримка національного товаровиробника

Уряд визнає, що багато українських підприємств не витримують конкуренції навіть на внутрішньому ринку, що вже говорити про експорт. За підсумками минулого року промвиробництво скоротилися на 1,8%. Металургія, машинобудування, хімпром, легпром та ряд інших галузей, які тримають економіку, сьогодні характеризуються не якістю продукції, а зношеністю засобів виробництва, низькою конкурентоздатністю продукції, низькими соцстандартами на виробництві. Крім того, велика частка виробництва знаходиться в тіні. В такій ситуації, коли ринок наповнений іноземною якіснішою продукцією, держава, підвищуючи соціальні стандарти, і стимулюючі зростання споживчого попиту, опосередковано підтримує імпортера.

В програмі для виправлення ситуації Мінекономрозвитку пропонує... нічого конкретного. Створення умов для покращення, створення умов для розширення, створення умов для виробників і т.д. Нагадує загальні фрази студента, який не підготувався до іспиту. Відомо, що так зване "створення умов" починається з прийняття відповідних законів у стінах парламенту. Ні про які конкретні напрацювання в цьому напрямку поки що не відомо.

Розвиток високотехнологічних перспективних секторів

Уряд визначає "високотехнологічними перспективними секторами" економіки України машинобудівний комплекс, авіабудівну галузь, ракетно-космічну промисловість, оборонно-промисловий комплекс, фармацевтичний сектор. Дійсно, на даний момент, так і є. Проте замість того, щоб наздоганяти країни, які вже в цих сферах на 20 років попереду нас, краще розширювати можливості економіки за рахунок розвитку нових галузей. Про це в програмі не говориться.

Зате загальними фразами прописана підтримка автомобілебудування, сільськогосподарського машинобудування, авіабудівної галузі, космічної галузі, суднобудування, ОПК та фармацевтичної галузі. Більше того, сказано, що держава має намір в цьому році створити космічний ракетний комплекс "Циклон-4" та Національну систему супутникового зв'язку.

Структурні реформи у стратегічних секторах

В програмі пропонується провести реформи в державному секторі економіки, інфраструктурі і зв'язку, паливно-енергетичному комплексі, житлово-комунальному господарстві та будівництві.

Метою уряду буде зростання обсягів реалізації продукції державними підприємствами на 10-15% та зростання обсягів їх прибутковості, забезпечення 25-35% потреб в нафті та 50-60% потреб газу власними силами, переоснащення 2/3 фондів ЖКГ.

Задля цього уряд хоче провести приватизацію державного майна, оновлювати рухомий склад транспорту, будувати метро, автомобільні дороги, модернізувати об'єкти електроенергетики і т.д. Знову ж таки, без особливої конкретики.

Розвиток зовнішньоторговельних відносин

Дефіцит зовнішньоторговельного балансу в Україні росте з року в рік. Головна причина - значні диспропорції у структурі експорту та імпорту товарів. Так, у січні-вересні 2012 року зовнішньоторговельний оборот товарами та послугами збільшився в порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 3,3% і склав 128,1 млрд дол. США.

В програмі Мінекономрозвитку сказано, що "розвиток торговельно-економічних відносин України з країнами СНД є одним з пріоритетів зовнішньоекономічної політики". І лише іншим "стратегічним напрямком" вказано ринки Європейського Союзу. Уряд ставить собі завдання за два роки підписати угоду про асоціацію між Україною та ЄС, включаючи тимчасове набуття чинності положеннями щодо створення зони вільної торгівлі. Для цього необхідно привести законодавство у відповідність до норм стандартів ЄС. Говориться, що потрібно активно просувати власні товари на ринок СНД, на ринки Азії, Латинської Америки, Тихоокеанського регіону. Ще одним важливим завданням є залучення коштів міжнародних фінансових організацій в економіку України.

Результати

Уряд очікує, що реалізація цієї програми дозволить досягти зростання реального ВВП до 2,5 - 3,4% у 2013 році; забезпечення підтримки рівня інфляції у межах 5-6% у 2013 році; утримання дефіциту державного бюджету у 2013 році в межах 3,2% ВВП; забезпечення граничного обсягу державного боргу на рівні 30,6% ВВП у 2013 році; залучення не менше 2 млрд грн кредитних ресурсів у 2013 році та ряду інших показників, з якими можна ознайомитися в повному тексті Державної програми активізації розвитку економіки на 2013-2014 рр. Головне те, що невідомо яким чином і якими конкретними заходами уряд зможе достягти таких показників. Але вже озвучена сума коштів, необхідних для реалізації програми - 180 млрд грн. Гігантська сума за кота в мішку.