ua en ru

Китай успішно запустив космічний корабель з трьома тайконавтами на борту (відео)

Автор: RBC.UA
У Китаї ввечері 11 червня із космодрому Цзюцюань в пустелі Гобі стартував космічний апарат "Шеньчжоу-10" з трьома тайконавтами на борту. Запуск відбувся в 17:38 за місцевим часом, повідомляє BBC.

У Китаї ввечері 11 червня із космодрому Цзюцюань в пустелі Гобі стартував космічний апарат "Шеньчжоу-10" з трьома тайконавтами на борту. Запуск відбувся в 17:38 за місцевим часом, повідомляє BBC.

Незабаром космічний апарат повинен пристикуватися до лабораторного модуля "Тяньгун-1", який був виведений на орбіту у вересні 2011 р.

У червні 2012 р. космічний корабель "Шенчжоу-9" з екіпажем з трьох тайконавтів на борту вперше в історії здійснив ручну стиковку супутника з орбітальною станцією "Тяньгун-1". В історичному польоті брала участь перша китайська жінка-космонавт Лі Янг.

Китай став третьою після США і Росії державою, яка самостійно запустить і буде підтримувати орбітальну станцію.

Читайте також: "Союз" доставив на МКС новий екіпаж

Китай є однією з провідних космічних держав планети. У 2011 р. Піднебесна випередила США за кількістю запусків космічних ракет: 19 проти 18. Росія тоді залишалася беззаперечним лідером, вивівши на орбіту 36 ракет. Тим не менш, потім послідували численні аварії та втрати супутників, які поставили під сумнів імідж і репутацію Росії.

Космічна програма КНР стартувала в 1956 р. Перший супутник в рамках програми був запущений в 1970 р.

Китай успішно запустив космічний корабель з трьома тайконавтами на борту (відео)

Хоча історично Китай був п'ятою космічною державою (запускає супутники самостійно), до початку XXI століття він став третьою такою державою за потенціалом. Китай володіє різноманітними ракетами-носіями ("Великий похід" та ін) аж до важких, має великий набір прикладних супутників практично всіх видів, включаючи геостаціонарні, запускає міжпланетні станції (АМС) до Місяця і має програми АМС до Марса. За 40 років було запущено більше ста супутників.

У 2003 році Китай став третьою у світі космічною наддержавою, яка має власну пілотовану космонавтику. У 2007 р. Китай третім у світі продемонстрував володіння технологією протиспутникових ракет. У 2011 р. Китай запустив свою першу орбітальну станцію і зробив першу стиковку, а також став другою країною за кількістю виконаних космічних запусків, перевершивши США і поступаючись лише Росії. У 2012 р. в Китаї відбувся перший пілотований політ на національну орбітальну станцію. Поряд із США, Росією та Європою, Китай має національну супутникову систему навігації ("Бейдоу").

Китай має 3 діючих космодроми (Цзюцюань, Січан, Tainan) і ще один будується (Хайнань). Китай має кілька десятків наукових і виробничих підприємств космічної галузі. Китай володіє третім у світі флотом морських кораблів космічного стеження і мережею наземних радарних станцій стеження, у тому числі за межами своєї території (в Намібії, Кірібаті і т. д.).

Читайте також: Людство вперше вийшло за межі Сонячної системи

Китай є одним з найбільших гравців ринку з надання пускових послуг для інших країн і організацій, а також є розробником і виробником супутників за їх замовленнями (наприклад, для Нігерії) і бере участь у спільних програмах (наприклад, з Бразилією). У зв'язку з розвитком незалежної програми національних космічних станцій Китай до Міжнародної космічної станції не бере участь. У той же час він планує надавати на власних кораблях і космічних станціях можливість польотів іноземних тайконавтів (Нігерії, Шрі-Ланки тощо) - подібно до того, як це раніше було розпочато СРСР/Росією і США.

Китай оголосив про велику перспективну космічну програму, що включає в найближчому майбутньому створення власної багатомодульним постійно пілотованої орбітальної станції і у віддаленому майбутньому - багаторазові транспортні космічні системи і пілотовані польоти до Місяця.