ua en ru

Вартість транспортування газу по Україні в 2012 р. виросла на 10,7%

Автор: RBC.UA
Вартість транспортування газу по українському трубопроводу в минулому році підвищилася на 10,7% в порівнянні з попереднім роком.

Вартість транспортування газу по українському трубопроводу в минулому році підвищилася на 10,7% в порівнянні з попереднім роком, згідно з даними Державної служби статистики (Держстат).

Тарифи на транспортування нафти в 2012 р. виросли на 3,0% по відношенню до показників минулого року.

При цьому ціни на транспортування газу в четвертому кварталі 2012 р. не змінилися в порівнянні з попереднім кварталом, тоді як тарифи на транспортування нафти у вказаний період виросли на 0,2% в порівнянні з третім кварталом 2012 р.

За даними "Укртрансгазу", Україна в 2012 р. зменшила транзит газу до країн Західної Європи на 19,7% - до 81 млрд 183,14 млн куб. м.

Російський "Газпром" намагається організовувати поставки газу в обхід української газотранспортної системи (ГТС). Росія вже запустила газопровід "Північний потік", в 2015 році почнеться будівництво "Південного потоку". У "Газпромі" мають намір після реалізації всіх запланованих газотранспортних проектів ("Південний" і "Північний" потоки), звести значення української ГТС в транзиті російського газу до нуля.

Читайте також: Україна в 2012 р. зменшила транзит газу до Західної Європи на 19,7%

У січні 2013 р. Україна порівняно з січнем 2012 р. скоротила транзит газу на 23,2%, - до 7,07 млрд куб. м.

Підвищення вартості транспортування газу по Україні в цьому світлі виглядає логічним, оскільки уряд прагне не допустити браку надходження коштів по даній статті доходів.

Доля української ГТС є предметом складної і багатовекторної дипломатії. Так, російський "Газпром" хоче отримати максимальний контроль над системою і веде переговори з Україною про створення двостороннього спільного підприємства з управління ГТС. Мета "Газпрому" - не допустити участі Євросоюзу як повноцінної сторони в управлінні української ГТС. Україна раніше неодноразово заявляла, що вважає за краще створювати консорціум з управління ГТС при участі і Росії, і Євросоюзу.

Читайте також: Ціна транзиту російського газу в 2013 р. складе 3,1 дол. за 1 тис. куб. м/100 км., - прогноз

Раніше джерела повідомляли, що Україна і Росія домовилися про управління ГТС і про ціну на газ в 260 дол. за тис. куб. м. При цьому на останніх переговорах "Газпром" зажадав внести до українського законодавства зміни, які б гарантували йому оренду газотранспортної системи за будь-якої влади.

До цього на саміті в Брюсселі Україна і Європейський союз підписали меморандум про зацікавленість ЄС в модернізації української ГТС. За даними заступника голови правління НАК "Нафтогаз України" Вадима Чупруна, на модернізацію і реконструкцію української газотранспортної системи необхідно 5,3 млрд дол.

Зазначимо, що в лютому Україна імпортувала природний газ за середньою ціною 419,70 дол. за тис. куб. м. У держбюджеті-2013 ціна на газ закладена на рівні 421 дол. за 1 тис. куб. м. При цьому "Газпром" ще і вимагає від України сплати 7 млрд дол. за недобраний в 2012 р. газ.

Читайте також: "Газпром" вимагає від України законодавчих гарантій оренди ГТС, - джерело

Основним імпортером газу для України поки залишається Росія. У Росії в 2012 р. було куплено 32,87 млрд кубометрів на 14,003 млрд дол., тобто по 426 дол. за тис. куб. м. Україна планує в 2013 р. зменшити закупівлю газу у Росії до 18-20 млрд куб. м.

РФ і Україна вже більше року безрезультатно обговорюють можливість коректування газових контрактів, підписаних в 2009 р. Після зміни політичного керівництва Україна почала заявляти про кабальність і невигідність цих контрактів. Україна наполягає на зміні ціни поставок російського газу в країну.

Читайте також: Україна і Росія домовилися про управління ГТС і про ціну на газ в 260 дол. за тис. куб. м, - джерело

"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про об'єми і умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на постачання газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Згідно з "Харківськими угодами", Україні надається знижка в 100 дол./тис. куб.м.