ua en ru

Нацбанк з 1 вересня обмежить готівкові розрахунки сумою у 150 тис. грн

Автор: RBC.UA
Національний банк України (НБУ) встановив з 1 вересня 2013 р. граничну суму готівкового розрахунку в розмірі 150 тис. грн. Про це сьогодні, 6 червня, заявила заступник голови НБУ Віра Ричаківська, передає кореспондент РБК-Україна.

Національний банк України (НБУ) встановив з 1 вересня 2013 р. граничну суму готівкового розрахунку в розмірі 150 тис. грн. Про це сьогодні, 6 червня, заявила заступник голови НБУ Віра Ричаківська, передає кореспондент РБК-Україна.

Читайте також: Обмеження готівкових розрахунків пересічних українців не торкнеться, - Арбузов

"Так, як і було попередньо опубліковано, обмеження в розрахунках між фізичними особами та юридичними особами, а також між фізичними особами між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають засвідченню, у розмірі 150 тис. грн. Хочу повідомити, що правлінням прийнято рішення про введення такого обмеження з 1 вересня поточного року. Але хочу відразу сказати, що це акт, який підлягає державній реєстрації, і він буде введений у дію із цього терміну після того, як пройде реєстрацію в Мін'юсті", - сказала Ричаківська.

Що стосується подальшого зниження граничної суми розрахунків, то, як зазначила заступник голови НБУ, це питання піднімалося у процесі обговорення і є актуальним дотепер.

"Пропонували стартувати із 50 тис. грн або 30 тис. грн, але ми вважаємо, що найбільш комфортна сума - це 150 тис. грн. Основне - те, що ця сума не буде зачіпати широкі верстви населення, адже не щодня людина купує машину або квартиру. Ми будемо говорити про зниження порогу тільки тоді, коли ми побачимо, що в нас є повністю адекватна інфраструктура для безготівкових розрахунків", - додала вона.

Читайте також: НБУ може обмежити щомісячний обсяг операцій з електронними грошима 25 тис. грн

За словами Ричаківської, в результаті обмеження суми готівкового розрахунку НБУ очікує приросту ВВП на 0,2%.

"Основний аргумент ухвалення такого рішення - це те, що воно буде підштовхувати всіх суб'єктів господарювання більше залучати коштів в економіку, і, таким чином, приблизно ми очікуємо 14-16 млрд грн залучення додатковій ліквідності. За іншими оцінками, це має позитивно вплинути на ВВП: як оцінювали наші експерти, це 0,2% ефекту на зростання ВВП", - заявила заступник голови НБУ, додавши, що таке збільшення ліквідності можна очікувати протягом року.

Зазначимо, що можливість встановити граничну суму готівкового розрахунку в розмірі 150 тис. грн у Нацбанку почали обговорювати ще в березні.

Читайте також: Рада НБУ рекомендувала Нацбанку встановити граничну суму готівкових розрахунків для фізосіб

Спочатку планувалося, що обмеження суми готівкових розрахунків може бути введено у травні-червні.

У НБУ переконані, що введення граничної суми готівкових розрахунків пересічні українці практично не помітять. "Відстежувати операції не будуть. Звичайно, буде контроль тільки за проведенням розрахунків у готівковій або в безготівковій формі. Тільки в цьому аспекті й не більше, в рамках повноважень усіх контролюючих органів", - зазначала раніше Ричаківська.

За її словами, у процесі обговорення новації всі сторони дійшли висновку, що 150 тис. грн - найбільш оптимальна сума для безготівкових розрахунків. "Хочу заспокоїти всіх, що ми достатньо дискутували навколо суми розрахунків. Ми вважаємо, що на даному етапі комфортною сумою, яка буде задовольняти всі сторони, є саме 150 тис. грн", - заявляла у квітні Ричаківська.

Читайте також: Профіцит платіжного балансу України у квітні виріс на 82,5%

"Якщо розрахунки проводитимуться між фізособою та юрособою, то є кілька варіантів, коли людина без проблем може розрахуватися. По-перше, якщо відкритий рахунок - це звичайне платіжне доручення. Друге, у нас зараз широкого поширення набули розрахунки картками, тому в режимі онлайн практично завжди ви зможете зробити такі розрахунки. І третій момент - якщо у вас готівка знаходиться на руках, звичайно, тоді доведеться прийти до будь-якого відділення банку, а такі, як правило, в усіх торгових центрах присутні, і тоді внести відповідні кошти до банку, які будуть зараховані тій організації, яка вам проводить купівлю", - резюмувала Ричаківська.

Нагадаємо, у вересні 2012 р. Верховна Рада дозволила НБУ обмежувати граничні розрахунки готівкою. Закон №5284-VI, згідно з яким НБУ буде здійснювати організацію готівково-грошового обігу, набув чинності 18 жовтня минулого року.

Читайте також: НБУ продовжив на півроку обов'язковий продаж 50% валютної виручки експортерів