ua en ru

Лідери країн ЄС мають намір знищити банківську таємницю

Автор: RBC.UA
На саміті глав держав і урядів Євросоюзу, ухвалено рішення про автоматичне обмін інформацією про вклади, що практично знищує поняття банківської таємниці. Крім того, до кінця року всі дірки в законодавстві, якими користуються податкові ухильники (приватні особи та концерни), мають заштопати.

На саміті глав держав і урядів Євросоюзу, ухвалено рішення про автоматичне обмін інформацією про вклади, що практично знищує поняття банківської таємниці. Крім того, до кінця року всі дірки в законодавстві, якими користуються податкові ухильники (приватні особи та концерни), мають заштопати.

У Брюсселі підрахували, що щорічні збитки членів ЄС через виведення грошей від оподаткування складають приблизно 1 трлн євро.
Європейські лідери домовилися в Брюсселі, по-перше, про те, що до кінця поточного року має бути оформлене посилення закону ЄС про стягування податку з відсотків по банківському вкладу. Фактично це означає кінець існування банківської таємниці для громадян за меж союзу. По-друге, Євросоюз має намір покласти край широко поширеній практиці великих концернів, які, використовуючи діри в національних законодавствах, відводять свої мільярдні прибутки від оподаткування. Відповідні пропозиції повинні бути представлені вже в кінці 2013 року. "Нам необхідно попрацювати в цьому вкрай важливому напрямі", - підкреслив глава Єврокомісії Жозе Мануель Баррозо. По-третє, поставлено завдання в ті ж терміни включити в систему автоматичного обміну клієнтськими даними фонди і страхові компанії країн, що вважаються поки податковими гаванями.

Читайтак також: Ліхтенштейн озвучив умови обміну даними про податкових ухильників

Голова Європейського союзу Херман ван Ромпей оцінив підсумки цьогорічної зустрічі як безприкладні, а канцлер ФРН Ангела Меркель заявила, що вони стали "ясним сигналом проти податкового шахрайства і проти досі поки ще легальних способів ухилення від їх сплати". Рішення саміту вона назвала справжнім проривом. В якості вирішального моменту Меркель виділила те, що "деякі члени ЄС оголосили про свою готовність підтримати автоматичний обмін банківськими даними в повному обсязі". На думку німецького лідера, це "дуже важливий прогрес, якого намагалися домогтися роками" і який дозволить тепер ЄС вести відповідні переговори з третіми країнами.

"Ми повинні домогтися, щоб фірми платили податки там, де вони працюють. Це передбачає боротьбу з податковими гаванями", - підкреслила Меркель. "Неприпустимо, коли європейські чи неєвропейські компанії, використовуючи легальні на сьогодні схеми, ухиляються від сплати податків", - процитував Президента Франції Франсуа Олланда німецький журнал Stern. Так, останнім часом зазнала критики податкова стратегія компанії Apple, яка "мінімізувала" витрати через дочірні фірми в Ірландії, відводячи туди свій прибуток від більш високого оподаткування в США.

Читайте також: Єврокомісія готує законопроект про розкриття банківської таємниці

Що стосується оподаткування вкладів, банківську таємницю для іноземців досі гарантували Австрія і Люксембург, анонімно стягуючи з клієнта банку так званий податок на джерело доходу в розмірі 35%. Після того як Люксембург оголосив про свою готовність з 2015 року підключитися до системи автоматичного обміну банківською інформацією, вступити в боротьбу з податковими ухильниками погодилася і Австрія. "Для податкових шахраїв це поганий день", - заявив з приводу підсумків саміту федеральний канцлер Австрії Вернер Файманн.

Втім, у Люксембургу та Австрії є попередні умови введення практики автоматичного обміну даними в Європі. Справа в тому, що Євросоюз планує не тільки поширити її на банки, а й зобов'язати фонди і страхові компанії повідомляти в національні податкові органи про клієнтів - одержувачів доходів з вкладеного капіталу. Однак, на думку прем'єр-міністра Люксембургу Жан-Клода Юнкера, в даному випадку перш необхідно провести переговори зі Швейцарією та іншими державами, які членами ЄС не є. "Нам би хотілося, щоб ЄС ставився до Швейцарії серйозно", - зазначив Юнкер, який готовий проголосувати за таке розширення автоматичного обміну лише тоді, коли воно отримає схвалення інших податкових гаваней, пише Handelsblatt.

Читайте також: Японські компанії виявилися замішаними в офшорному скандалі

Нагадаємо, на початку квітня Міжнародний консорціум журналістських розслідувань (ICIJ) почав серію публікацій, над якими більше року працювали 86 журналістів з 46 країн. Основою для розслідування став опинився в розпорядженні консорціуму жорсткий диск з 260 Гб інформації про офшори і їх клієнтів. Частина інформації була пошкоджена або засекречена, що зажадало обробки даних за допомогою комп'ютерних програм.

У підсумку в розпорядженні журналістів виявилося близько 2,5 млн документів, що містять інформацію про 120 тис. підставних компаній, офшорних рахунках і сумнівних угодах. У ухиленні від податків підозрюється 140 тис. осіб з 170 країн.