ua en ru

Доходи "Нафтогазу" від транзиту газу у 2012 р. скоротилися до 23,7 млрд грн

Автор: RBC.UA
Доходи НАК "Нафтогаз України" від транзиту газу у 2012 р. склали 23,7 млрд грн. Про це йдеться у звіті компанії. Таким чином, у порівнянні з показниками 2011 р., доходи від транзиту скоротилися на 8,2%.

Доходи НАК "Нафтогаз України" від транзиту газу у 2012 р. склали 23,7 млрд грн. Про це йдеться у звіті компанії. Таким чином, у порівнянні з показниками 2011 р., доходи від транзиту скоротилися на 8,2%.

Читайте також: Чистий збиток "Нафтогазу" у 2012 р. склав 10,3 млрд грн

Згідно з документом, загалом було протранспортовано 84,26 млрд куб. м, що на 19,1% менше, ніж роком раніше.

"План із транзиту газу по території України було виконано на 93,6%... Порівняно з аналогічним періодом минулого року, обсяги протранспортованого товарного газу зменшилися на 23,2 млрд куб. м (14,6%), у тому числі обсяги газу, протранспортованого споживачам України, зменшилися на 3,1 млрд куб. м (5,9%). Обсяги транзитного газу, по відношенню до показників минулорічного періоду, скоротилися на 19,9 млрд куб. м (19,1%). При цьому транзит до Західної Європи скоротився на 19,9 млрд куб. м (19,7%), обсяг транзиту до країн СНД зменшився на 0,7%", - йдеться в документі.

Читайте також: Польща не прийматиме рішення в газовій сфері на шкоду Україні, - Коморовський

Зазначимо, що в січні-лютому 2013 р. Україна, порівняно з аналогічним періодом 2012 р., скоротила транзит газу на 24,3% - до 13,43 млрд куб. м. Про це йшлося в повідомленні Міненерговугілля. У лютому транзит газу зменшився на 25,5% - до 6,36 млрд куб. м.

За 12 місяців 2012 р. Україна зменшила транзит газу до країн Західної Європи на 19,7% - до 81 млрд 183,14 млн куб. м. Загалом за 12 місяців 2012 р. Україна зменшила транзит газу на 14,68% - до 133 млрд 908,82 куб. м.

Імпорт газу в січні-лютому 2013 р., порівняно з аналогічним періодом 2012 р., Україна скоротила на 23,2% - до 4,74 млрд куб. м. У лютому імпорт газу зменшився на 38,3% - до 2,25 млрд куб. м.

Читайте також: Україна розраховує на додаткові 5 млн тонн транзиту казахської нафти

Нагадаємо, що на 2013 р. обсяг транзиту газу через територію України ще не встановлено. За словами міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького, обсяг транзиту буде не меншим, ніж зазвичай. Як випливає із проспекту євробондів України, ставка плати за транзит російського газу у 2013 р. складе близько 3,1 дол. за 1 тис. куб. м на 100 км. Згідно з документом, в I кварталі 2012 р. ставка транзиту становила 3,08 дол., у квітні-травні - 3,11 дол., від червня підвищилася до 3,12 дол.

Президент України Віктор Янукович вважає, що існуючий контракт із РФ несправедливий. За його словами, в середньому ціна транзиту газу в Європі - близько 4 дол.

Зазначимо, що зниження транзиту російського газу через територію України пов'язане із запуском транзитних потужностей в обхід нашої країни. Росія вже запустила газопровід "Північний потік", у 2015 році почнеться будівництво "Південного потоку". Ці газопроводи в РФ розглядають як одну з можливостей зменшення значення української ГТС в поставках газу європейським споживачам. Зокрема, в "Газпромі" мають намір, після реалізації всіх запланованих газотранспортних проектів ("Південний" і "Північний" потоки), звести значення української ГТС у транзиті російського газу до нуля.

Додамо, що вчора "Газпром" і Shell підписали меморандум про видобуток вуглеводнів на шельфі Арктики.

Читайте також: Україна в березні імпортувала газ за середньою ціною 416,6 дол. за 1 тис. куб. м

В 11-річній угоді про транзит, яку у 2009 р. підписали "Нафтогаз" і "Газпром", відсутні пункти про мінімальний гарантований обсяг транзиту та штрафні санкції за його недотримання.

Нагадаємо, Україна всіляко намагається скоротити імпорт природного газу, однак, незважаючи на всі зусилля, у грошовому обчисленні обсяг імпорту практично не змінився, склавши за 2012 р. 14 млрд 25,1 млн дол., що на 0,1% менше обсягу у 2011 р.

Основним постачальником газу Україні є Росія і її газовий монополіст "Газпром". В Україні газ закуповують НАК "Нафтогаз України" і Ostchem Дмитра Фірташа. Варто зауважити, що ціна на російський газ для України в І кварталі 2013 р. становить близько 432 дол./тис. куб. м. При цьому в держбюджеті-2013 ціна закладена на рівні 421 дол. за 1 тис. куб. м.

Читайте також: Виручка "Газпрому" від продажу газу "Нафтогазу" у 2012 р. скоротилася на 16,5%

Максимально знизити обсяги закупівель російського газу в Україні планують вже давно. З цією метою реалізуються проекти зі збільшення обсягів внутрішнього видобутку, в тому числі сланцевого газу, з обробки скрапленого газу, тривають пошуки можливостей імпорту газу з альтернативних джерел.

Україна в рамках обраної лінії економічної політики, спрямованої на зниження енергозалежності від Росії і її дорогого газу, намагається реалізувати різні енергетичні проекти. Так, у зв'язку з цим ведуться переговори про закупівлі газу в Європі, Азербайджані, Туркменистані, ведуться проекти з видобутку сланцевого газу, будується LNG-термінал.

НАК "Нафтогаз України" - провідне підприємство паливно-енергетичного комплексу України, одна з найбільших компаній країни. Компанія здійснює повний цикл операцій з розвідки та розробки родовищ, експлуатаційного і розвідувального буріння, транспортування та зберігання нафти і газу, постачання природного і скрапленого газу споживачам.

Читайте також: "Газпром" навряд чи знизить ціну на газ для України, - Fitch

Компанія об'єднує найбільші нафтогазовидобувні підприємства країни і є монополістом із транзиту і зберігання природного газу в підземних сховищах, а також із транспортування нафти трубопровідним транспортом по території України. "Нафтогаз" здійснює переробку газу, нафти та конденсату на п'яти газопереробних заводах, виробляючи на них скраплений газ, моторні палива та інші типи нафтопродуктів. Компанія також має власну мережу автозаправних станцій.

Зазначимо також, що 7 травня 2012 р. набув чинності закон, що вносить зміни до закону "Про трубопровідний транспорт" щодо реформування нафтогазового комплексу. Закон, зокрема, передбачає, що реорганізація держпідприємств, дочірніх підприємств НАК "Нафтогаз України", що здійснюють діяльність із транспортування магістральними та/або розподільними трубопроводами, зберігання в підземних газосховищах, і самого "Нафтогазу" здійснюється за рішенням Кабміну. ​​Крім того, закон передбачає встановлення заборони на приватизацію держпідприємств, дочірніх підприємств "Нафтогазу".

Читайте також: До ПСГ України на початок квітня закачано 8,8 млрд куб. м газу, - Ставицький