ua en ru

Обвалення покрівлі над машинним залом на ЧАЕС не слід вважати аварією, - висновок комісій

Автор: RBC.UA
На Чорнобильській атомній електростанції (АЕС) завершили роботу комісії, що розслідували причини часткового руйнування покрівлі над машинним залом блоку № 4. Як повідомляє прес-служба Чорнобильської АЕС, комісії класифікували інцидент, як такий, який не створив небезпеки для здоров'я, життя людей, для навколишнього середовища і не призвів до зупинки роботи виробництва і аварії. 

На Чорнобильській атомній електростанції (АЕС) завершили роботу комісії, що розслідували причини часткового руйнування покрівлі над машинним залом блоку № 4. Як повідомляє прес-служба Чорнобильської АЕС, комісії класифікували інцидент, як такий, який не створив небезпеки для здоров'я, життя людей, для навколишнього середовища і не призвів до зупинки роботи виробництва і аварії. Порушення меж та умов безпечної експлуатації об'єкта "Укриття" відсутні.

На підставі даних наявної проектної та експлуатаційної документації та результатів візуального огляду, комісії вважають, що можливою причиною обвалення фрагмента покрівлі машинного залу стало падіння ферми (несуча геометрично незмінна конструкція, що складається з прямолінійних стрижнів, вузлові з'єднання яких в розрахунках вважаються шарнірними) внаслідок сукупності негативних чинників. До таких факторів, зокрема, належить відсутність даних про фактичні пошкодженнях ферм і настилів покрівлі під час аварії 1986 р.; руйнування внаслідок корозії вузла кріплення ферми і т.д.

У висновках комісій також зазначено, що снігове навантаження на покрівлю машинного залу на момент руйнації не перевищувало значень, встановлених проектом і експлуатаційною документацією ЧАЕС.

Читайте також: На ЧАЕС обрушилися стіни і покрівля машинного залу (фото)

Основною причиною, що унеможливлювала запобіганню руйнування, була відсутність можливості проведення візуального контролю за технічним станом конструкцій внаслідок відсутності безпечних підходів і вкрай небезпечну радіаційну обстановку.

"В цілому можна зробити висновок про відносну стабільність несучих конструкцій, що прилягають до зруйнованих і можливості їх подальшого використання за умови відновлення покрівлі", - сказано у висновках комісій.

Нагадаємо, 12 лютого 2013 над машинним залом блоку № 4 Чорнобильської атомної електростанції сталося часткове руйнування стінових панелей та частини легкої покрівлі. Площа руйнування склала близько 600 м кв. Дана конструкція не є відповідальною будівельною конструкцією об'єкта "Укриття". Порушень меж та умов безпечної експлуатації згідно з технологічним регламентом об'єкта "Укриття" зафіксовано не було. Змін радіаційної обстановки на проммайданчику ЧАЕС у зоні відчуження теж.

Читайте також: Над машинним залом блоку № 4 Чорнобильської АЕС зведуть перекриття

Будівництво безпечного конфайнменту (укриття) на ЧАЕС почалося взимку 2009 р. У липні 2011 р. Европейский банк реконструкції та розвитку виділив додатково на фінансування Чорнобильських проектів 70 млн євро. Зазначений внесок ЄБРР здійснюється на додаток до внеску в 120 млн євро. Внесок ЄБРР - найбільший серед всіх донорів Чорнобильських проектів.

Арку нового безпечного конфайнмента над четвертим енергоблоком (проект "Укриття") почали будувати у квітні 2012 року. Захисна споруда буде складатися з комплексу технологічного обладнання для вилучення із зруйнованого четвертого енергоблоку ЧАЕС матеріалів, які містять ядерне паливо, їх кондиціювання з подальшим безпечним зберіганням.

Очікується, що установка саркофага завершиться в кінці 2015 року. Як багатофункціональний об'єкт конфайнмент буде мати термін служби 100 років. Уточнена вартість робіт на об'єкті "Укриття" на ЧАЕС становить 1,54 млрд євро.